Gangnam Beauty Kavramı Nedir? Korelilerin Güzellikle İmtihanı

Güney Kore Hakkında Herşey

Written by:

Gangnam Beauty Güney Kore’de son yıllarda kadınlara yönelik sıkça kullanılan sınıflandırmalardan biri haline geldi. Bir dizi estetik ameliyat geçirip güzel bir yüz ve vücuda kavuşan kadınlar için kullanılan tabir; Seul’ün en varlıklı bölgesi olan Gangnam’da bulunan plastik cerrahi kliniklerine  dayandırılarak Gangnam Güzelliği şeklinde ortaya çıkmış. Çünkü Kore’deki plastik cerrahi kliniklerinin %36′ sı burada bulunuyor ve Koreli kadınların %20 ‘si hayatlarında en az bir kere güzelleşmek adına Gangnam’a uğruyor. Gençler arasında bu oranın daha da arttığını görüyoruz.

 

Güney Kore’de plastik cerrahi müdahaleleri artık normal insanların hayatına girecek kadar günlük hayatın bir parçası olmuş durumda. Sokaklarda; metro istasyonlarında; otobüslerde sayısız reklamı mevcut. Koreli aileler üniversiteye gitmeden önce çocuklarının ameliyat parasını ödeyerek onlara bir hediye vermek istiyor. İş bulma şanslarını artırmak için insanlar artık bıçak altına yatıyor.  “Let Miin” (miin – “mee-in” – güzel bir kadın anlamına geliyor) gibi TV şovları, estetik ameliyatların harikalarını ve tüm yaşamı nasıl dönüştürebileceğini televizyon ekranlarından aktarıyor.

Aynı zamanda Güney Kore’de  plastik cerrahi turizmi  de karlı bir pazar haline gelmiş durumda. Bu alanda başarılı olan kliniklere güvenerek  gelen turistlerin oranı epey bir fazla.  New York Times’a göre Güney Kore hükümeti 2020 yılına kadar yıllık  bir milyon  medikal turist bekliyor. 2014 yılında plastik cerrahi müdahalesi için Kore’ye uğrayan turistlerden gelen gelir 107 milyon dolardı.

Peki estetik ameliyatlar neden bu kadar popüler hale geldi Güney Kore’de? Neden herkes kendini güzel olmak zorunda hissediyor? gibi soruların cevabı standart güzellik kavramlarını önemseyen toplum baskısında yatıyor. Güçlü yüz hatlarının önemsendiği bir toplumda güzelliğiniz iş hayatınızı bile etkiliyorsa ; eminim siz de kendinizi çaresiz hissedebilirsiniz.Yapılan bir Gallup anketinde 1.500 katılımcının % 86’sına göre güzel bir görünüş yaşamda önemli bir öncelik. Kore’de daha iyi iş olanakları ve iyi bir evlilik için güzel bir görünüşe sahip olmanız gerekiyor. Bunun yanı sıra Amerikan hayranlığının da etkisi az değil. Amerikan ve Batılı görünmek isteyenlerin sayısı da azımsanmayacak derecede. Tektipleşme çağımızın hastalıklarından biri olsa gerek.

Güzellik adına yapılan  tıbbi müdahalelerin bu kadar artmasını kaygı verici bulan Koreliler olsa da ; toplumun çoğu kendi güzelliğini oluşturma peşinde.Kozmetik sektörünün de önemli pazarlardan biri olduğu Güney Kore’nin güzellikle imtihanı daha uzun yıllar devam edecek gibi görünüyor. Fighting Kore 🙂

Kaynak:(1: 2)

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: