Hanbokla Dünyayı Dolaşan Kız- Kwon Miru

Güney Kore Hakkında Herşey

Written by:

Güney Kore’nin geleneksel kıyafeti Hanbok ile ilgili araştırma yaparken rastladım şirin kızımız Kwon Miru’ya.  Günümüzde pek de günlük kullanımı yaygın olmayan Hanbok ile 41 şehir; 11 ülke’ye seyahat etmiş. Moğalistan’da at binmiş; paraşütle atlamış, Himalayalar’ a bile tırmanmış.

Çok sevdiği bu kıyafetin sadece müzelerde gösterilmesini istemeyen  Kwon Miru; hanbokun dünyaya tanıtılmasını üstlenmiş adeta tek başına. Kıyafeti gören  herkesin ‘A ne kadar güzel olmuşsun’ diyerek karşıladığı ancak kimsenin günlük hayatta giymeye yanaşmadığını fark edince  hanbokun rahatsız ve modası geçmiş bir kıyafet olmadığını kanıtlamaya karar vermiş kızımız ve düşmüş yollara.

Kendisine ‘Hanbok Traveller’  Hanbok giymeyi seven seyahatçi lakabını takan Kwon Miru’nun bu sevdası 2013 yılında gittiği bir Hanbok Festvali’nde başlamış. Arkadaşları ile o gün birden fazla hanbok deneyip oldukça eğlenen Miru; bu güzel  kıyafetin günlük hayatta neden giyilmediğini sorgular olmuş ve o yıldan itibaren sıklıkla giyer olmuş hanbokunu. Hanbokla pek çok şeyin yapılabileceğini kanıtlamaya çalışarak; günlük kullanımın artmasını amaçlıyor.

Seyahat ederken çektiği fotoğrafları Facebook adresinden paylaşınca ünlenen Miru; kendi ülkesinde Heart to Heart programına çıkmış. Geçtiğimiz günlerde ise Bbc’de yayınlanan Heart of Korea belgeselinin konuğu olmuş. Ben buradan gördüm kızımızı.Aşağıya videoları ekliyorum sizler için; eminim kızın sevimliliği ve kıyafetlerin güzelliğine hayran kalacaksanız. Maalesef kaynaklar İngilizce ve Korece.  O yüzden  anlamayanlar için  ropörtajın bir kısmını çevirip aşağıya ekliyorum;

Sunucu: Amerika; Japonya;Nepal; Malezya dahil olmak üzere 11 ülkeyi hanbok giyerek dolaştın. Günlük kullanımı dahi zor olan hanbokla seyahat etmek zor olsa gerek; seyahat ederken hangi hanbokları tercih ediyorsun?

Kwon Miru: Öncelikle seyahat ederken kullandığım hanbokları bedenime uygun olarak diktiriyorum. Genelde Koreliler hanboklarını bunları satan mağazalarda bulunan alternatifler arasından seçiyorlar ve onlarda pek bedenlerine uygun olmuyor. Böylece hanbok asla hareketimi engellemiyor. Eteklerini de biraz daha kısalttığımda; mükemmel bir seyahat kıyafeti oluyor. Ben de Himalayalar’a gitmeden önce ; nasıl olur acaba çok zorlanır mıyım diye endişelendim. Lakin hanbokla dağa tırmanmanın bile o kadar rahatsız edici olmadığını gördüm.

Sunucu: Kaç tane hanbokun var günlük hayattta da her gün kullanıyor musun gerçekten bunları?

Kwon Miru: 80’den fazla hanbokum var sanırım. Seksenden sonra saymayı bıraktım. Ve evet gerçekten kendi tasarladığım modern hanbokları günlük de giyiyorum.

Sunucu: Peki yabancı ülkelerde seni böyle görünce nasıl karşılıyorlar.Hiç ilginç bir anın oldu mu?

Kwon Miru: Doğal olarak meraklı bakışlar üzerime çevriliyor. Gelip ülkemi soranlar ve sonra fotoğraf çektirmek isteyen çok oluyor. Vietnama gittiğimde hoş bir görüntü ile karşılaştım. Vietnamlılar Güney Koreyi oldukça seviyor. Üstü biraz daha uzun olan hanbok satan dükkanlardan özel günlerinde bunları kiralıyorlar. Pek çok kızla karşılaştım hanbok giyen onlarla karşılaşmak baya hoştu.

Sunucu: Bundan sonraki planların ne, devam edecek misin seyahatlerine ?

Kwon Miru: Evet devam edeceğim tabi ki de. Hanbok giymenin çok soğuk ve çok sıcak ortamlarda nasıl olacağını denemek istiyorum bu sefer. Afrika ya da Kuzey Kutbu’na gitmeyi çok istiyorum. Ayrıca Hallowen gibi herkesle birlikte kutlanabilecek bir Hanbok Party’nin ülkede yapılması hayalim. Atalarımızdan kalan, genlerimizde olan Hanboku; modern hayatımızın da bir parçası haline getirmek için çabalamaya devam edeceğim.

 

Hanbok Parti güzel olurdu değil mi? Kwon Miru’nun kendi tasarladığı modern hanboklarda oldukça güzel gerçekten. Giymeyi düşledim.Bu mirasa sahip çıkıp zenginleştiren Kwon Miru’ya hayran olmamak elde değil. Umarım Türkiye’ye de gelir bir gün. Fighting Kwon Miru 🙂

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: