Jajangmyeon (Siyah Fasulye Soslu Makarna) – Kore Yemekleri

Kore Yemekleri

Written by:

Kore dizilerinde sıkça rastladığımız oyuncuların iştahla yediği yemeklerden biri olan Jajangmyeon, Çin kültüründe yer alan ‘Zhajangmian’ isimli yemeğin Kore mutfağına uyarlanmış şekli. Bu isim  Zhajang (Jajang) kızarmış sos ile  Mian (Myeon)  yani noodle anlamına gelen  sözcüklerinin birleştirilmiş hali. Koreliler kendi kültürlerine uyarlayarak hem tarifi hem de ismini değiştirmişler. Aslında bildiğimiz şekliyle soslu makarna lakin sosu bildiğimiz soslardan biraz daha farklı.

Aslında o kapkara görüntüsü pek de iştah açıcı görünmese de Korelilerin bu lezzeti çok sevdiklerini görebiliyoruz. Kara görüntüsünün sebebi ise makarnanın üzerine döktükleri siyah fasulye sosu.  Türkiye’de de satılan bu sosu; black bean sauce adıyla internet sitelerinden de sipariş verebildiğinizi gördüm. Siyah fasulyeyi haşlatıp  sosu evde yapanlara da rastladım lakin orjinali gibi olmayacağı aşikar herhalde.

Jajangmyeon tarifinde, et; patates; kabak; soğan, mantar bulunduğunu görüyoruz. İçinde et bulunabileceğini hiç düşünmemiştim.Kore’de et olarak domuz eti kullanıyormuş çoğunlukla.O yüzden eğer Korede yeme şansınız varsa dikkatli olmanızda fayda var.  Çok az miktarda da şeker atılıyormuş içine. Tarifi için aşağıdaki youtube videosunu seyretmenizi öneririm. Sosunu bulabilirseniz evde Jajangmyeon yapımı oldukça kolay.

Jajangmyeon tadı nasıl diye sorarsanız, kabak ve eklediğimiz şeker yüzünden biraz tatlı gelebilir bizim damak zevkimize göre ama yine de lezzetli olduğu tartışılmaz. Karışık tatlardan hoşlanıyorsanız denemeye değer. Oldukça doyurucu olduğunu söylemeye gerek yok sanırım. Başkalarının yanında yemesi oldukça zorlu olan Jajangmyeon; sosunun her tarafa bulaşması ile sizi birazcık rahatsız ediyor. Eminim siz de Kore dizilerinde ağızlardan akan Jajangmyeon sosunu görmeye pek de tahammül edemiyorsunuzdur.Lakin bu durum Jajangmyeon’ın Güney Kore’ nin en sevilen yemeklerinden biri olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Yapanlara; yiyenlere afiyet olsun efendim. Sizler nasıl buldunuz tadını?

 

 

One Reply to “Jajangmyeon (Siyah Fasulye Soslu Makarna) – Kore Yemekleri”

  1. Mona, ne yapacağım şimdi.. Hem Wok of Love hem de Jajangmyeon.. Bu konu ilgisine bayıldım.. Harikasın !🍜

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: