Kore’nin Ulusal Enstrümanı- Gayageum

Güney Kore Hakkında Herşey

Written by:

Tarihi Kore dizileri seyretmişseniz mutlaka karşılaşmışsınızdır Gayageum ile. Empress Ki’de Kral Wang Yoo’nun çok güzel gayageum çaldığını hatırlıyorum. You’ve Fallen For Me(Heartstrings) dizisinde de Park Shin Hye’nin gayageum çaldığını unutmamışsınızdır eminim. Büyük bir kanunu andıran bu enstrümanın tarihi 6. yüzyıla kadar dayanmakta.Son yapılan kazılarda ise 1. yüzyıla ait gayageum parçalarına rastlandığı bile görülmüştür.  Günümüzde de Kore halkı düzenledikleri festivaller ile bu tarihi enstrümanı yaşatmaya çalışmakta.

Kayagum olarak  telafuz edilen gayageum, sanki bizdeki kanunun biraz daha büyük ebatlardaki hali. İçinde 12 ipek tel ve 12 köprü bulunan alet; Paulownia (Pavlovya) ağaçından yapılmakta. Çin kavağı olarak bilinen bu ağacı araştırırken; Japonların Pavlovya ağacı ile ilgili sürdürdükleri bir geleneğe rastladım; oldukça hoşuma gitti. Japonlar bir kız çocuğu sahip olduklarında bahçelerine bu ağaçtan dikiyorlarmış; kızları evlenirken de bu ağaçtan keserek yaptırdıkları sandığı çeyiz  sandığı haline getiriyorlarmış. Hoş bir gelenek 🙂 İşte bu ağaçtan yapılan gayageum, 160 cm uzunluğunda ve 30 cm genişliğinde bir dikdörtgen yapıdan oluşuyor. Modern olanlar  ise  tetron malzemeden yapılmış 23 veya 25 tele sahip.

Gayageumu çalmak için, yerde oturan sanatçı, enstrümanın bir ucunu sağ dizine yerleştirirken, diğer ucunu yere oturtturur. Sol el aşağı doğru bastırılarak; sağ elin başparmağı ve ilk üç parmağıyla tellere dokunulup ses çıkartılır. Çıkarttığı ses gerçekten çok farklı. Sesi arp sesini andırsa da daha farklı bir tını  olduğunu duyuyorsunuz .Genellikle kadınların çaldığı gayageum,  Guzheng (Çin) ve Koto (Japonya) enstrümanlarına benzesede de  detaylı incelendiğinde arada farklılıklar olduğu göze çarpıyor.

Youtube’da  cover videoları şimdilerde pek revaçta olduğu için, Korelilerde modern şarkıları gayageum ile coverlayarak youtube’a ekliyorlar. Luna Lee bu youtuberların önde gelen isimlerinden. 2010 yılından beri videoları beğeniye sunan sanatçını pek çok canlı performansı da mevcut.  Daha çok rock şarkıları coverlayan Luna’yı ben pek beğenemedim. Yine de sizler için aşağıya bir videosunu ekliyorum. Benim favorim, Despatico coverı ile küçük kızımız ve Shape of you coverı ile Ayageum kanalı. Shape of you şarkısı çok güzel olmamış mı gayageumla çalındığında. Ben oldukça beğendim.

2 Replies to “Kore’nin Ulusal Enstrümanı- Gayageum”

  1. Monacığım 🐟, dikkatli mi dikkatli, özenli mi özenli, zeki mi zeki… 네가 최고야 모나야 ♡ Nutkum tutuldu efendim, gayageum ilgime de parmağınızı basmışsınız çoktan… Ben sizi bulduğum için o kadar mes’ud ve o kadar müteşekkirim ki 🌌

    • admin dedi ki:

      Teşekkür ederim 🙂 Ben de merak etmiştim hep gayageumu, ilginç bir enstrümanmış gerçekten. Coverlerı da müthiş olmuş değil mi?

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: