Konya Taşkent Gezi Rehberi

Geziyorum

Written by:

Alaaddin Keykubat’ın deyimiyle ‘Sarp ve yalçın kayaların, efsane dağların ve buz gibi suların diyarı’ Taşkent’i bu yaz gezme fırsatı buldum. Manzarasına hayran oldum, yeşiline doydum.

Konya’nın en güneyindeki ilçe olan Taşkent, Orta Torosların Taşeli mevkiinin oldukça yüksek bir bölgesinde yer alıyor. Dağların yamaçlarına kurulan evler ürkütüyor, manzarası şaşırtıyor. 7 bin nüfusu ile pek gelişmişlik gösteremese de ilçe gerek tarihi gerek de doğası ile ziyaretçilerini büyülüyor, keşfedilmeyi bekliyor.

Eski adı ‘Pirlerkondu’ olan ilçenin tarihi Orta Asya’dan göç eden Avşarlara dayanıyor. Dağlarından soğuk suların aktığı bu bölgeye göçebe halk yerleşip sonrasında burayı yurt ediniyor. Anadolu Selçuk Sultanı Alaaddin Keykubat da Taşkent’ten geçerken sularına hayran kalıyor, bu sırada karşılaştığı bir köylü kadının dokudukları bezlerden vergi alınmaması ricası üzerine şu duada bulunuyor: ‘Çamlarınız kurumasın, Güzeliniz Farımasın(İhtiyarlamasın), Suyunuz Ilımasın, Bezinizden öşür, akçe alınmasın’

Sultanın duası mı kabul oldu bilinmez Taşkent’in suları gerçekten çok soğuk akıyor, insanı ferahlatıyor. Bu olayı unutmamak için de Sultan ile köylü kadının güzel bir heykelini yapmışlar. ‘Sultan Suyu’adıyla da yanına çeşmeler kondurmuşlar. Çeşmenin yanında terası da olan güzel bir kafe var. Karşısında da ilçenin eski ismini yaşatmak adına Pirlerkondu adında bir otel yer alıyor.

Taş evleri ile dikkat çeken ilçede yaklaşık 500 yıllık olan Uzun Şıh camisi bulunuyor. Yavuz Sultan Selim devrinde yaşamış bir evliya olan Uzun Şıh, padişahın Çaldıran Seferi’ne bir an evvel çıkması yönünde fetva vererek bu savaşın kazanılmasında payı olmuştur. Sultan ise sefer dönüşünde Uzun Şıh’a hediye olarak bu camiyi yaptırır. İçerisindeki tahta işlemeciliği ile hayran bırakan Uzun Şıh camisi Beyşehir’deki Eşrefoğlu Cami’ni de hatırlatıyor.

Yaklaşık 30 km ilerisinde bulunan Çetmi Şelalesi’ne de gidip, manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Bıçağı ile meşhur olan Taşkent’ten bıçak da alıp, temiz doğasında güzel bir piknik yapabilirsiniz.

Nitekim, Taşkent’e olunuz düşerse mutlaka soğuk suyundan için, temiz havasını içinize çekin ve Uzun Şıh’a dua edin. Gidenlerin güzelliği farımasın inş:)

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: