Tarihe Yolculuk- Perge Antik Kenti Gezi Rehberi

Geziyorum

Written by:

Nisan ayında gerçekleştirdiğimiz Antalya gezimizde görme imkanı bulduk Perge Antik kentini. Antalya şehir merkezinin 18 km. doğusundaki, Aksu sınırları içinde yer alan Perge antik kentinin, yalnızca bölgenin değil, tüm Anadolu coğrafyasının en düzenli Roma dönemi kentlerinden biri olduğu biliniyor. Gerçekten de gezmeye başladığınız anda önemli bir şehir merkezinde bulunduğunuzu anlıyorsunuz. Sütunlarla kaplı caddede yürürken o tarihin bir sahnesinde yer almış gibi hissediyorsunuz.

Büyük bir alana yayılmış olan Perge Antik Kenti’ne vaktiniz varsa bir gününüzü ayırmanızı öneriyorum. Biz yol üstünde geçerken uğradık  o yüzden her yapıyı detaylı inceleyemedik. Pek de bilgimiz olmadan gittiğimiz için şimdi internette araştırma yaparken gördüğüm türlü güzellikleri kaçırdığımı fark ediyorum.Bu sebeple  şu sitede yazılan detaylı inceleme yazısına gitmeden önce  bir göz atın derim.

Perge Antik Kenti’nin yapılan kazılar ışığında  üç dönemin izlerini taşıdığı görülüyor.  Helenistik, Roma ve Hristiyanlık dönemi. Günümüze kadar gelebilen sur ve kale yapıları Helenistik dönem (MÖ 3. ve 2. yy)’ e ait. Gezdiğimiz de gördüğümüz stadyum, tiyatro,çeşme gibi pek çok yapı ise Roma dönemi (MS 2. ve 3. yy)’ den kalma. Klise kalıntıları ise Hristiyanlık dönemi izlerinden.

En çok sütünlu caddesinde yürümekten keyif aldım sanırım. Oldukça geniş olan bu caddede tekerlek izlerine de rastlanmış. Caddenin başında agora da denilen dükkanların bulunduğu toplanma yeri bulunuyor. Stadyum ise biraz daha uzakta kalıyor. Kazıların hala devam ettiğini görüyoruz gezerken…

Mimarisi yanında mermer heykeltıraşlığıyla da ünlü olan Perge’den çıkarılan pek çok eser Antalya Müzesi’nde sergileniyor. Antalya Müzesi gördüğüm en düzenli ve doyurucu müzelerden biri Türkiye’de. Tarihin zenginliğinden olsa gerek; işlenmiş harkulede pek çok eseri müzede buluyorsunuz. Aşağıdaki resimlerde Antalya Müzesi’nde görme fırsatı bulabileceğiniz eserlerden.

Perge Antik Kenti’nin giriş ücreti  2018  itibariyle maalesef ki biraz pahalı 25 lira. Antalya civarına gidiyorsanız zaten mutlaka müzekart çıkartmanızı tavsiye iediyorum. Öğrenciler için bir yıllık müzekart 20 lira iken; yetişkinlerde bu fiyat 50 oluyor. Bir yeri görmek için  25 lira vereceğinize Müzekart çıkartıp bir yıl gezersiniz daha iyi.

Özetle imkanınız varsa gidin görün efendim,mutlaka keyif alacaksınız. Teknolojinin olmadığı zamanlardan  insan yapımı olan eserlerin şaheserliğine ben hayran kaldım. Siz de eminim hayran kalacaksınız…

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: