2019 Yeni Yıl Hedeflerinizi Belirlediniz Mi?

Haftalık Keşifler

Written by:

Aslında yeni yılı kutlayan ve ona büyük anlamlar yükleyen biri değilimdir. Çünkü sene üzerindeki rakamların değişmesinin hayatımızda önemli farklılıklar getirmediğini bilirim. Lakin madem içerisinde yaşadığımız çevrede yeni bir dönemeç başlıyor, gelin bunu kullanalım derim. Kendimize makul hedefler belirleyip, bu hedeflerimizi gerçekleştirelim.

Sizi bilmem ama ben planlar yapıp onlara uyduğumu gördüğümde daha çok yaşıyormuşum gibi hissediyorum. Kendime daha fazla değer veriyor, yaşadığım hayattan çok daha fazla keyif alıyorum. Tabi ki planların üstünde bir plan olduğunu atlamıyorum, yapamadıklarımın nedenlerini sorgulayıp olmayanda bin hayır vardır diye düşünüyorum.

Velhasılıkelam, 2019 yılı için hedefler belirleyip yıl sonuna kadar bunları gerçekleştirmeye niyetlendim. Bunun için iki üç gün düşünüp, araştırmalar gerçekleştirdim. Kendime uygun olarak hazırladığım bu listeyi de burada paylaşarak bu yazıyı okuyanlara motivasyon olmasını dilerim. Siz de aşağıdaki başlıkları takip ederek kendinize uygun hedefleri belirleyebilirsiniz, güzel insan Barış Özcan’ın aşağıdaki videosunda değindiği gibi, kendinize en güzel hediyeyi verebilirsiniz:)

2019 Yeni Yıl Hedeflerim

1.Ana Temanızı Belirleyin

Yıl için bir ana tema belirlemek, hedeflerinize bir ruh eklemek gibi bir şey bana göre. 2019’da nasıl bir yıl geçirmek istiyorsunuz, en çok hangi duygunun yıl boyunca sizinle olmasını istiyorsunuz, aslında ana temada biraz da bunu belirliyorsunuz. ‘Keşfet, öğren’, ‘Sev,Sevil’ gibi pek çok amaç ana temanız olabilir.

Ben bu yıl biraz daha farklı olarak kendime ‘Mucizeyi Hayatına Getir’ ana temasını seçtim. Çünkü 2019 için kendime sürpriz hayırlar ve mucizeler diledim. Yakın zamanda okuduğum güzel insan Mümine Yıldız’ın İnce Hayat kitabının da bu düşüncemde büyük etkisi var diyebiliriz. Çünkü bu kitapta geçen ‘ Hayatında mucize isteyen bir şükretsin iki, güzel düşünsün’ cümlesi beni derinden etkiledi ve şükür ve güzel düşünceyi 2019 için hayatımın merkezine getirmeyi hedefledim. Zira yıllardır sürdürdüğüm karamsarlığım gram beni ilerletmedi, şansızlığım sınır bilmedi:) O zaman No divorces in 99:):)

2. Yıllık Hedeflerinizi Netleştirin

Yıl sonuna kadar yapmak istediklerinizi listeleyip makul sayılar vermelisiniz ki kontrol edebilme imkanınız olsun. Öncelikle tabi ne istediğinizi belirlemelisin, ben düzenli kitap okuma alışkanlığı kazanmak ve belgesel seyredebilmek için 2019 hedeflerimi şu şekilde belirledim.

 • 2019 yılı içerisinde her konuda farkındalığımı artıracağım.
 • 2019 yılı içerisinde en az 20 kitap okuyacağım.
 • 2019 yılı içerisinde en az 12 belgesel seyredeceğim.
 • 2019 yılı içerisinde sağlığıma dikkat edip en az 5 kilo vereceğim.
 • 2019 yılı içerisinde İngilizcemi daha çok geliştireceğim.
 • 2019 yılı içerisinde aylık meydan okumalarımı tamamlayacağım.

Nedir aylık meydan okuma?(30 days challenge)

Aylık meydan okumalar hayatınızda hep yapmak istediğiniz şeyleri 30 gün deneyerek alışkanlık kazandırmayı amaçlıyor aslında. 2019 yılı için ben de bu basit farklılıkları her ay hayatımda uygulamayı düşündüm. Kendime 6 aylık bir challenge listesi hazırladım.

 • Ocak: Her gün uyandığından bir saat daha erken uyan
 • Şubat: Her gün günlük yaz
 • Mart: Her gün yeni bir bilgi öğren
 • Nisan: Her gün İngilizce video çek
 • Mayıs: Her gün bir fotoğraf çek
 • Haziran: Her gün yürüyüş yap

3. Günlük rutinlerinizi ayarlayın

Hedeflerimizi, yapmak istediklerimizi belirledik peki bunları gerçekleştirmek için her gün neler yapmalıyız, günlük rutinlerimiz neler olmalı. Sırada bunları netleştirmeliyiz ve ilk aydan planımızın suya düşmesini istemiyorsak makul rutinler belirlemeliyiz. Zinciri kırma konsepti oldukça önemli tabi ki bu rutinlerimizde. Bu noktada ben playstore’daki Loop Alışkanlık takip programını öneriyorum, her yaptığımı bu uygulamada işaretleyip zincirime ekliyorum. Peki 2019’daki benim rutinlerim neler?

 • Her gün 10 sayfa kitap oku
 • Yatmadan önce şükredilecek bir şey bul ve şükür günlüğü tut
 • Yatmadan önce gelecek gün için bir hayal kur ve hayal günlüğü tut
 • Her gün 2 sayfa Kuran-ı Kerim ya da meal oku.
 • Her gün bir ingilizce kelime öğren ve bir ingilizce cümle oku
 • İki haftada bir bloga yazı gir

4. Niyet alıp, planları uygulamaya başla

En zoru da başlamak olsa gerek, başladığında ise yarısını tamamlamışsındır demek. Aksilikler, eksiklikler her zaman olabilir unutmayalım koskoca bir yılda bunlar telafi edilebilir. O yüzden önemli olan yolda olmaktır, eksik de olsa niyet alıp yolu tamamlamaktır.

Ez cümle, dört ana başlık altında yeni yıl hedeflerimizi nasıl belirlemeliyizi özetlemiş oldum. 2019 yılı Hedeflerinizi belirlemek için 8 gününüz var, ne yapmak istediğiniz düşünün ve kendinize 2019 yılını hediye edin derim. Ben 1 Ocakta başlıyorum, kervana dahil olanların yorumlarını mutlaka bekliyorum. Seneye görüşürüz:):)

2 Replies to “2019 Yeni Yıl Hedeflerinizi Belirlediniz Mi?”

 1. Eslem dedi ki:

  Beni de katınız kervana sevgili Mona :)) Bu günlerde ben de yeni hedefler ekleyip çıkarıyorum 2019 için kendime. Çok uçarı olanları ayakları daha yere basıcak şekilde düzenlemeye çalışıyorum ki geçmiş senelerdeki gibi başarısızlıkla sonuçlanmasın :)))
  Yazın gerçekten ilham verici olmuş, sakin kafayla bir kez daha okurum büyük ihtimalle, ellerine sağlık 🙂

  • admin dedi ki:

   Hoşgeldin sevgili Eslem, planlayıp üzerinde düşündüğüne göre çok güzel bir 2019 yılı seni bekliyor eminim :)Gerçekleştirilebilir hedefler belirlemek kilit nokta gerçekten, gönül istiyor ki pek çok şey yapayım ama ilk aydan tökezleyince hayal kırıklığına uğruyorsun, yapabildiklerini de sonrasında savsaklıyorsun. Ben de çok yaşadım bu durumu. 2019’da ömrüm yeterse ay ay olmak üzere bu hedeflerimle ilgili bir yazı dizisi yazmayı planlıyorum, bu yazılarda senin gelişimini ve farklı planlarını da görmeyi umuyorum o zaman. İyi bir sene olsun inş. Muhabbetle🌿🌿🌿

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: