30 Temmuz-5 Ağustos Arası Haftalık Keşifler

Haftalık Keşifler

Written by:

≈ Haftanın Sözü ≈

”Büyük insanların aradığı şey kendi içindedir; küçük insanların istediği şey ise diğerlerinde …”

Konfiçyüs


≈ Haftanın Gelişmesi≈

Geçen haftanın gelişmesi kesinlikle kanlı ay tutulması idi. 27 Temmuz gecesi 21. yüzyılın en uzun kanlı ay tutulması gerçekleşti. Peki neden ay birden kırmızıya döndü. Açıklamasını merak ediyorsanız şu İngilizce makale oldukça faydalı bir kaynak olacaktır. Türkçe kaynaklarda ise Barış Özcan’ın  şu videosuna göz atmanızı öneririm.


≈ Haftanın Filmi ≈

 Moonrise Kingdom

Uzun zamandır seyretmek istediğim Moonrise Kingdom; yönetmenliğini Wes Anderson’ın üstlendiği, romantik komedi-drama türünde, 2012 yapımı ABD filmi. Renkli görselleriyle büyüleyen yönetmen bakalım bana bu sefer hangi masalı fısıldayacak?


≈ Haftanın Belgeseli≈

Listen To Me Marlon

Marlon Brando’yu sever misiniz? Sevmeseniz bile eminim kendi sesinden insanlığa verdiği mesajı seveceksiniz. Uzun zamandır listemde olan bu biyografik belgesele de bu hafta şans tanıyacağım.

 


≈ Haftanın Videosu≈

Norveçli Tv yapımcısı Thomas Hellum’un  Slow tv hakkında yaptığı Ted Konuşması geç keşfettiğim videolardan biri oldu. Slow tv (yavaş televizyon) kavramını duymuştum lakin böyle bir hikayesi olduğunu bilmiyordum. En yakın zamanda bununla ilgili bir yazı kaleme alacağım. Eğer daha önce seyretmediyseniz 18 dakikanızı ayırıp bu müthiş hikayeyi seyretmenizi öneririm, ben videodan oldukça etkilenip Bergen trenini seyretmeye başladım, son durakta karşılaşırız umarım:)


≈ Haftanın Dizisi≈

Son bölümlerine yaklaştığım Rich Man Poor Woman’ı bu hafta bitirip, yorumlamayı düşünüyorum. Rich Man Poor Woman konusu ve oyuncuları için tıklayınız.


≈ Haftanın Şarkısı≈

Madem Kanlı Ay haftasını geride bıraktık, ay ile ilgili bir şarkıyı da bu haftanın şarkısı yapmak bence yerinde olacaktır. Her filminin soundtrackinde de bulunanan The Moon Song’u  yeni keşfettiğim The Hound+ The Fox grubu güzel yorumlamış. Sözleri de  oldukça hoş olan şarkı insanı ay üzerinde bir gezintiye çıkarıyor gerçekten:)


≈ Haftanın Podcasti≈

Türkçe: Psikolog Beyhan Budak’ın youtube kanalında yayınladığı videolardan oluşan podcast serisini oldukça beğeniyorum. Araba kullanırken, ev işi yaparken dinleyebileceğiniz bu kısa ses dosyaları, kendi iç dünyanızı keşfetmeye olanak tanıyacaktır. 

İngilizce: Yeni nesil radyo olarak tanımlanan podcast dünyasında pek çok kategoride başarılı ses dosyaları bulabiliyorsunuz lakin kaynakların çoğu İngilizce. Eğer anlama düzeyinde İngilizceye sahipseniz bu hafta Stuff You Should kanalını tavsiye ediyorum. İki kişinin belirli bir konuyu araştırıp dinleyecilere özetlediği bu kanalda, pek çok faydalı ses dosyası bulabileceksiniz.

≈ Haftanın Takip Edilesi Kanalı≈

Türkçe: Cep Hikayeleri, Gerçek insanların gerçek hikayelerini kendi anlatımlarıyla bizlerle buluşturan güzel bir youtube kanalı.  Hala güzel insanların varlığını, iyi işlerin yapıldığını kanıtlıyor. Bu hafta tüm videolarını keşfedip en beğendiklerimin listesini çıkarmayı düşünüyorum.

 

İngilizce: Will Smith benim sevdiğim aktörlerden birisi olmasının yanı sıra eğlenceli kişiliği, ailesine bağlılıyla uzun yılardır takip ettiğim bir ünlüydü. Youtube kanalında da gerçekten sıradışı ekstra eğlenceli işler yapıyor. Mutlaka takip edip ara ara bakmanızı öneririm.


≈ Haftanın Önerisi≈

Şükran Günlüğü Tutmak: Bu haftanın önerisi olarak  hayatta sahip olduğumuz güzellikleri  fark edebilmek adına her akşam şükran günlüğü tutmanın iyi bir fikir olduğunu düşünüyorum. Aslında fark edemediğimiz ne kadar da çok nimete sahibiz. Nefes alıyor oluşumuz bile şükür vesilesi ancak koşturmaca içerisinde çoğunu fark edemiyoruz. Onun için her akşam yatmadan önce o gün deneyimlemekten ve sahip olmaktan hoşnut olduğunuz üç şeyi yazmak büyük bir farkındalık yaratacaktır. Bu hafta 7 gün içerisinde bunu yapmayı planlıyorum, bende uyandırdığı etkiyi paylaşırım.


 

2 Replies to “30 Temmuz-5 Ağustos Arası Haftalık Keşifler”

  1. Harika bir fikir ve keşif yazısı olmuş efendim, sevgi ve saygılarımla.. 🍀💚

    • admin dedi ki:

      Bianca, özlettin kendini 💚💚💚 Pek taliplisi olmayacak gibi bu kategorinin lakin senin beğenmen beni ayrı bir motive etti. 4 hafta devam edelim bir bakalım. Muhabbetle 🌿🌿🌿

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: