6-12 Ağustos Arası Haftalık Keşifler

Haftalık Keşifler

Written by:

≈ Haftanın Sözü ≈

Dışarıya kapanmak esasen içeri açılmaktır. Huzur mu istiyorsun ? Az eşya, Az insan”‘

Franz Kafka


≈ Haftanın Gelişmesi≈

Geçen haftanın gelişmesi kesinlikle doların 5 liranın da üzerine çıkması olsa da; ben geçen  hafta yeni öğrendiğim Slow Tv kavramına oldukça takıldım. Tüm hafta sıkıldıkça Slow Tv videolarına bakıp rahatladım; kafamı boşalttım. Bende meditasyon etkisi yaptığı kesin: efendim) Slow tv nedir merak ediyorsanız şu yazımı okuyabilirsiniz. Bu haftanın konusu ise minimalizm; Minimalizm nedir; ne değildir? Nasıl başlanmalı sorularına cevap olarak aşağıda tavsiye ettiğim kanallara; videolara bakmanız yararlı olacaktır.


≈ Haftanın Filmi ≈

Geçen hafta Moonrise Kingdom’da yaşadığım hayal kırıklığından sonra riske girmeden 2017 yapımı olmasına rağmen IMBD Top 250 listesinde 63. sırada yer alan bir filmi seyretmeye karar verdim. Coco, Animasyon türünde 2 oscarı bulunan Pixar yapımı film; umarım bu türü çok seven şahsımı hayal kırıklığına uğratmayacaktır.


  ≈ Haftanın Videosu≈

İhtiyacınızdan fazla eşyaya sahip olduğunuzu hiç düşündünüz mü? Sahip olduklarınızın çoğunu düzenli kullanabiliyor musunuz? Yoksa siz de bir gün lazım olurculardan mısınız? İşte Joshua Fields Millburn annesi vefat ettikten sonra onun eşyaları ile ilgilenmesi gerektiğinde ne kadar gereksiz eşyalara sahip olduğumuzu fark ederek kendini minimalizme adamış biri. Yukarıdaki 18 dakikalık videoyu seyredip ne kadar doğru tespitleri olduğunu bir de siz görün.


≈ Haftanın Belgeseli≈

Haftanın videosunda Ted konuşmasını verdiğim Joshua Fields Millburn ve Ryan Nicodemus’un yapımcılığını üstlendiği Minimalizm kavramını anlatan bu belgeseli bu hafta seyretmeyi düşünüyorum.


≈ Haftanın Dizisi≈

Son bölümlerine yaklaştığım About Time dizisini de bu hafta bitirip; About Time yorum yazımı bu hafta blogda paylaşacağım. Dizi ile ilgili detaylar şu yazımdadır.


≈ Haftanın Şarkısı≈

Minimalizm belgeselinde yer alan bu şarkı; benim oldukça hoşuma gitti. Bir gün her şey elimizden gidecek; elimizde  kalan tek şey ise  sevgi olacak. Belgeselde yer aldığı gibi; insanları sevin, eşyaları kullanın;, tersi durumunda mutlak zararlı siz çıkacaksınızdır.


≈ Haftanın Takip Edilesi Kanalı≈

Türkçe: Başak Kaplan kendi hayat tecrübelerini paylaştığı youtube kanalında kendi minimalist yaşam hikayesini paylaşıyor. Minimalist yaşamın ekonomi üzerine olan katkılarını daha çok öne çıkaran videolarını, Türkiye’de böyle bir yaşamı nasıl sürdürebiliriz sorularını soranlara öneriyorum:)

İngilizce:  Lavendaire benim sevdiğim sağlık; yaşam, alışkanlıklar hakkında güzel yayınlar yapan bir kanal. İngilizcesi anlaşılır olan sevimli bir kız Aileen. Minimalizm ile ilgili yaptığı 5 günlük challange’ı paylaşıyorum burada. Takip etmenizi öneririm Lavendaire kanalını.


≈ Haftanın Önerisi≈

Her ay gereksiz bir eşyadan kurtulmak : Bu haftanın konusu minimalizm olduğuna göre, tamamen minimalist felsefeyi benimseyemesek de fazlalıklarımızdan kurtularak başlayabiliriz. Ben Ağustos ayında bunu gerçekleştirip kullanmadığımı fark ettiğim bir eşyamı değerlendirme yoluna gideceğim.Sizlere de bunu haftanın önerisi olarak tavsiye ediyorum.12 Ağustos’ta yeni bir  Haftalık Keşifler yazısında görüşmek üzere, az eşyalı lakin bol maceralı bir hafta diliyorum. Mutluluk sadelikle dosttur unutmayın:)

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: