Korece Öğrenmek İçin Faydalı 6 Uygulama

Haftalık Keşifler

Written by:

Güney Kore’nin popüler kültürünün önlenemez yükselişi, dünya çapında Kore diline olan ilgiyi de arttırmış bulunmakta. Kpop dinleyen, Kdrama seyreden birisi eninde sonunda Korece’ye merak sarıp öğrenmeye çabalıyor. Lakin Latin alfabesinden çok farklı olan Kore Alfabesi olan Hangul’ü bile  öğrenmek o kadar kolay olmuyor. Farklı ses yapısı da bu zorluğa eklenince Korece öğrenmek bir hevesin ötesine maalesef ki  geçemiyor. Bende bu hevesliler kervanında bulunduğum için, bu dili öğrenmek adına günlük neler yapabilirim araştırmaya başladım ve hoşuma giden pek çok uygulamaya rastladım. Her gün bu uygulamalara ayıracağınız bir yarım saat, Korece ile bağınızı koparmadan dil üzerinde gelişmenizi  sağlayabilir. Hiç olmazsa dil öğrenme isteğinizi canlı tutabilir. Severek kullandığım bu akıllı telefon uygulamalarına birlikte göz atalım isterseniz:

 

6.Korece Öğrenme 6000 Kelime

Yeni kullanmaya başladığım bu uygulama resim bulma, kelime eşleştirme, dinleme ve yazma gibi oyunlarla Koreceyi öğretmeyi planlıyor. Arayüzü biraz karışık gibi görünse de ücretsiz uygulamanın süre kısıtlamasının olmaması avantajlı. Pek çok kategori içerisinde yer alan kelimeleri istediğiniz oyunlar ile çalışmanıza imkan tanıyor. Günlük bir 5 dakika ayırsanız Koreceden kopmamış olursunuz.

 

5.Duolingo

Akıllı telefon kullanan pek çok kişi Duolingo’yu biliyordur herhalde. Dil öğrenmeyi zevkli hale getiren uygulamada Kore dili de mevcut. Yalnız  ben biraz Korece’nin Duolingo’da zor olduğunu düşünüyorum. Kolay alıştırmalar yapılmadan cümle kurulmaya geçilmiş gibi. Biraz Korece’nizi ilerlettiğiniz de ise mükemmel bir ilerleme ortamı. Her gün bir 5 dakikanızı da buna ayırın.

 

4. Infinite Korean

Bir dil uygulamasından çok oyunu andıran  Infinite Korean seçtiğiniz kategoride gelen soruları hızlıca cevaplamanızı  istiyor. Roket şeklinde olan  soru baloncuklarını aşağıya düşmeden yakalarken her seferde üç canınız bulunuyor. Ben sıkıldığımda oyun niyetine bu uygulamayı açıyorum:)

 

3.Memrise :Dil öğren

Memrise’da Duolingo gibi popüler dil uygulamalarından. Öğrenilen dilin yerlilerini de videolarda göstererek bence mükemmel bir uygulama olmuş. Her gün mutlaka belirlediğim hedefe ulaşmaya çalışıyorum.

 

2.Mondly

Düzenli olarak kullandığım Mondly’nin içerisinde öğrenebileceğiniz 33 farklı dil alternatifi var. Ücretsiz kısmının diğer uygulamalar kadar geniş olmadığı Mondly’nin tasarımı hoş ve güzel öğretiyor. Her gün 1 ders hakkınızın oluğu uygulamayı düzenli kullanırsanız, haftalık ve aylık yarışmalara katılmaya hak kazanıyorsunuz. Ben bildirim şeklinde gelen günlük dersimi mutlaka yapmaya çalışıyorum.

 

1. Drops

Drops bana göre saydığım tüm bu  uygulamalar içerisinde tasarımı ve kullanışlılığı açısından en faydalı olanı. Resimler ve çizimler ile kelimeleri öğretmeye çalışan uygulamanın maalesef ki ücretsiz hesaplar için süre kısıtlaması var. 18 saatte bir 5 dakika kullanabiliyorsunuz uygulamayı. Her bildirim geldiğinde anında yapıyorum ve keyifle öğrenmeye devam ediyorum.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: