Mutsuzluğa Da Var Mısın? İlişkilerde Yapılan Büyük Bir Hata

Kore Dizilerinden Dersler

Written by:

Kim istemez mutlu olmayı; mutsuzluğa da var mısın? diyor ya şair. İşte o hesap toz pembe hayallerle başladığınız ilişki de birden karanlığa gömülüyor. Dünya bu mutlaka bir zorluk çıkıyor, çok sevseniz dahi birden yolunuz dikenlerle bürünüyor. Kötü günler bitmek bilmiyor;kara kış üstünüzden bir türlü gitmiyor. Tüm bu sıkıntıların arasında bir ilişkiyi yürütmek ise cidden  güçleşiyor. Burada başlıyor işte imtihan. Yükü sırtlayabilecek mi yanınızda olan, paylaşılmalı mı mutsuzluk; paylaşılsa getirir mi uğursuzluk?

Seyrettiğim dizilerden hayata dair dersler çıkarıp torbama doldurmayı seviyorum. Seyrettiğim iki kore dizisinde de ilişkilerde büyük tıkanma yaratan bu konuya rastlayınca bir yazıyla detaylandırmak istedim. Karşılaşılan kötü durumlarda eşler birbirlerine nasıl davranmalı; mutsuzken eşinden bu durumu saklamalı mı? Eşinin mutsuzluğunu gören, hiç birşey olmamış gibi mi davranmalı? gibi pek çok soruyu içeriyor bu konu. Özellikle yakınlarının ölümü gibi tramvatik olaylar yaşayan çiftlerin  toparlanması oldukça zor oluyor. İşte yakın zamanda seyrettiğim I Have a Lover ve Go Back Couple dizilerinde bu tip durumlar yaşayan çiftlerin yaptığı hatalar  ve çözümü ustaca anlatılmış. Dizilerle ilgili spoiler vermemeye çalışıp sadece çiftlerin düştükleri zor durumu tanımlayacağım.Yine de çiftlerin genel durumlarını anlacağımdan spoiler hassasiyeti olanların dizileri seyrettikten sonra devam etmelerini öneririm.

İlk dizimiz I Have a Lover;  50 bölümlük gerçek hayattan, dolu dolu bir kore dizimiz. Dizi ile ilgili detaylara şu yazımdan ulaşabilirsiniz. Buradaki çiftimiz Hae Kang- Jin Eon birbirlerini çok severek evlenmiş mutlu bir hayat sürerlerken, kızlarını bir kaza sonucu kaybetmişlerdir. Bu durumla pek de başa çıkamayan çiftin evlilikleri çatırdamaktadır. Bu çatırdamanın en önemli sebeplerinden birisi acıyı kabullenmeyen Hae Kang’ın hiçbir şey olmamışcasına davranmaya çalışmasıdır. Ağlayamaz bile, içten içe çökmüştür ama kocasına belli etmeye çalışır.  Hatırlamazlarsa bu acıyı bıraktıkları yerden devam edebileceklerini sanır. Düzeltmenin yolunu unutmak olduğunu düşünerek kızının arkasından ağlayamaz bile, gömer acılarını kalbine.

Jin Eon ise kızlarını çabucak unutmuş gibi olan karısına kızgındır anlayamaz ne kadar üzgün olduğunu.Omuz olamaz ağlaması için, sağırdır içten haykırışlarını duymak için.İyice uzaklaşıp  boşanırlar, farklı yollara giderler  yıllar sonra karşılaştıklarında ise anlarlar hatalarını. Hae Kang eşini sıkıntıya sokmamak için acısını tek başına çekmeyi yeğlemiştir.Oysa acıları tek göğüslemek marifet değildir. İlişkilerde mutsuzlukta en az mutluluk kadar paylaşılmalıdır, yük beraber sırtlanmalıdır; sevdiğinin omuzunda ağlanmalıdır.

İkinci dizimiz ise benim severek seyrettiğim; her bölümünden sayısız ders aldığım geçmişe gitsek neyi değiştiririz temalı dizimiz Go Back Couple. Evlilik ile ilgili de pek çok güzel tespit barındıran dizimiz ile ilgili detaylar için yazım şuradadır. Buradaki  Jin Joo- Ban Do çiftimiz de Jin Joo’nun annesinin ölümünden sonra birbirlerinden uzaklaşmışlardır. Bu sefer de kocamız karısını üzmemek için hiçbir şey olmamış gibi davranmaya çalışır. Annesinin ani ölümüyle kavrulan  Jin Joo ise kocasının acısını görmezden gelmesine içerleyerek ondan soğur. Araya mesafenin girdiği bu ilişki de sonrasında  sudan bir sebeple bitme noktasına gelir. Ban Do’nun ayrılık sonrası yaptığı seni güldürmek istemiştim açıklaması mutsuzluğu paylaşmayı bilmediğimizin bir göstergesidir.

Ağlamalıyız efendim, mutsuzken eşimiz omuz olmalıyız ona; saklamaya çalışmamalıyız; yara iyileşmeden üstünü kapatmamalıyız. Sormalıyız derdini, açamıyordur belki, görmezden gelmemeli, acıyı örtmemeli. Nitekim, mutsuzluğu görmezden gelmek, ilişkilerde yapılan büyük bir hatadır. Ne diyelim gökten üç elma düştü; ikisi hatalarını geç anlayan hikayedeki çiftlerimizin payına, diğeri de bu dersi dinleyip anlayana. Kıssadan hisse çıkarıla …

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: