Mavi Ceketli Tavşan- Peter Rabbit Filmi İncelemesi

Mutluluk Kaynağı Filmler

Written by:

Mutluluk kaynağı filmler arşivimin yeni önerisi,  2018 yılının ilk dönemi yayınlanmış olan sevimli bir animasyon filmi  Peter Rabbit. Çocukların ve ortaokul düzeyindeki gençlerin severek seyredeceklerini düşündüğüm Peter Rabbit, animasyon sever yetişkinler tarafından da eminim keyifle seyredilecektir. Şahsen ben animasyon karakterlerinin gerçeklik düzeylerine hayran  kalarak; muhteşem görüntüler eşliğindeki bu sıcacık tavşan öyküsünü seyretmekten büyük bir haz aldım. Sırıtarak, filmi tamamladım.

Tavşan Peter; pek çoğumuzun ilkokul dönemlerinde karşılaştığını hatırlayacağı Beatrix Potter tarafından yazılan resimli tavşan  öykülerinin bulunduğu bir  kitap dizisi.  Peter Rabbit  filmi de bu kitaplardan esinlenerek insanlar ile tavşanların hayatlarının kesiştiği bir öyküyü bize anlatmaya çalışıyor. Resimlerin güzelliğine, tavşanların tatlılığına hayran kalıyorsunuz. Ana karakterimizi Bea’nin dediği gibi tavşanlar  mükemmel hayvanlar olsa gerek:)

Peter Rabbit konusuna detaylı bakacak olursak, yaramaz ve uçarı bir tavşan olan Peter, boş kalan kır evini sahiplenerek kardeşleri ile birlikte  burada yaşamaya başlamıştır. Rahatları yerinde olan tavşan kardeşlerin keyiflerini ise yeni mirasçı Bay McGregor’ın çıkagelmesi kaçıracaktır. Bundan sonra; kontrol takıntılı bu adam  ile tavşanlar arasında kıyasıya bir savaş çıkacaktır.

Peter Rabbit oyuncuları arasında son dönemin başarılı isimlerinden Domhnall Gleeson yer alıyor. Kontrol manyağı;takıntılı ev sahibi rolünü iyi oynamış. İyilik timsali güzel komşumuzu ise Rose Byrne  oynuyor.  Tavşan Peter’i  ise İngiliz komedyen ve sunucu James Corden başarılı bir şekilde  seslendirmiş. Ben İngilizce seyrettim ve bir sıkıntı görmedim; türkçe dublajında animasyon yapımlarda başarılı olduğunu düşünüyorum.

Sony animasyon tarafından yapılan Peter Rabbit’in  tavşanları ise gerçeğiyle pek ayırt edilemeyecek güzellikte. Animasyon dünyasının geldiği nokta  şahsımı şaşırtıp;çok mutlu ediyor. Tavşan Peter filminde yer alan İngiltere’nin kırsalında bulunan kır evlerinin görüntüleri ise muazzam. Böyle bir yerde basit bir yaşam sürdürmeyi hayal ettiriyor.

Peter Rabbit’te geçen alerji ile ilgili bir bölüm yüzünden Sony özür dilemek zorunda kalmış.  Bay McGregor’ın böğürtlene alerjisi olduğunu öğrenen tavşanların McGregor’a böğürtlen yedirtip gıda alerjilerini hafife almaları hassas seyircilerin dikkatinden kaçmamış. Ama bunun dışında çocuklara verilen kötü bir mesaja ben rastlamadım. Aksine paylaşmanın kaybetmek olmadığını öğreten, güzel görüntüleriyle kalpleri eriten sıcacık bir yapım. Çocuklarınız ile  gönül rahatlığıyla seyredebilirsiniz efendim. Filmde yer alan Avalanche City adlı grubun söylediği güzel şarkı Love Love Love ile veda ediyorum. Mutlu kalın:)

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: