Yeşil Rehber- Green Book Filmi İncelemesi

Mutluluk Kaynağı Filmler

Written by:

Farklılıkları birleştiren, yolları bütünleştiren güzel bir dostluk filmi. Hatırlatıyor ne kadar farklı olsak da içten bir o kadar birbirimize benzediğimizi. Sorgulatıyor sınırları çizen zihinlerimizi, ayrıştıran düşüncelerimizi. 2019’un en iyi filmi Oscar’ını da kazanan Green Book, gerçek bir hayattan uyarlanan senaryosuyla seyredilmeyi kesinlikle hak ediyor.

Kabul görmek adına kendini yeteneklerle donatan, ne kadar üstün yeteneklere sahip olsa da bir beyazla aynı masaya oturamayan bir adamı seyrediyoruz. Yalnızlığına hayıflanıyoruz, kuralcılığına şahit oluyoruz. Değerli hissetmek için kendine taht yapıyor, en küçük görgü kurallarını bile es geçmiyor ama yine de insan olamıyor kimilerinin gözünde, iyice yalnızlaşıyor haliyle.

İşte tam bu noktada italyan kahramanımız devreye giriyor, doğallığıyla kalelerimizi yıkıyor, kurallarımızı esnetiyor. iyi bir müzik eşliğinde kızarmış tavuğun tadını çıkarmayı bizlere öğütlüyor, rahatlığın huzurunu gösteriyor. Sonunda toplum dışlasa bile kendimizi olduğumuz gibi kabul etmemizi öğretiyor. 

Filmden çıkardığım en büyük ders, her şeyin bir adım yaklaşmak ile başladığı oldu. farklılığa bir adım yaklaşınca neden farklı olduğunu anlıyorsun, insanlarIn niçin öyle davrandığını kavrayabiliyorsun. Before Sunrise da Celine’nin söylediği şu sözlere bir kez daha katılıyorum. Ben de cevabın denemek olduğunu düşünüyorum.

”Eğer dünyada büyülü bir şey varsa,o birini gerçekten anlamaya çalışmak, biriyle bir şeyi paylaşmaya çalışmak olmalı. Bunun neredeyse imkansız olduğunu biliyorum.Ama ne önemi var.Cevap sadece denemek olmalı”

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: