Bülbülü Öldürmek- Kitap İncelemesi

Okuyorum

Written by:

Bülbül öldürülür mü  günahsızken? Ötüşü susturulur mu sebepsiz. Suçlanır mı kişi, yapmadığı işler yüzünden.  Bu kadar olunur mu adaletsiz. Gerçek farklıdır; tıkırındadır düzen; kendilerini suçlamadan; girerler haklarına bülbüllerin.Kan bulaştırılar, yapraklarına güllerin. Olurlar ölümlerinin nedenleri. İnsan olmayı beceremeyenler, üstündür ya kendileri  öldürdüler işte sebepsizce bülbülleri…

Bülbülü Öldürmek; Harper Lee’nin 1960’da yayımlanan Pulitzer Ödüllü, otobiyoğrafik romanı. Yazar kitapta kendi çocukluğunun Amerikası’nı betimleyerek; o zamanların temel meselelerinden biri olan ırk ayrımcılığını son derece basit bir olay örgüsü  gözler önüne seriyor. Kendi halinde yaşayan  bir kasabada ilişkilerin nasıl yürüdüğü; küçük bir kız çocuğunun ağzından anlatılarak; insan olmanın değeri vurgulanıyor.

 

Baştan söylemek gerekirse; kitapta ahım şahım bir olay örgüsüne rastlamıyorsunuz. Okumayı sevmeyenlerin devam etmesinin zor olacağını söylemek mümkün. Çok fazla yabancı isim ve tasvir bulunduğundan kitabın içine girebilmek için biraz kendinizi zorlamanız gerekiyor başlarda. Ama okumaya devam ettiğinizde yalın bir dilde anlatılan bu hikayeden kendi payınıza çok dersler çıkartıyorsunuz.

Ben kendi adıma okumaktan keyif aldığımı söyleyebilirim. O sakin, yazları limonata içilen; herkesin birbirini tanıdığı kasabada Scout ile birlikte tekrardan çocuk oldum. Atticus gibi; haksızlığa kendi yöntemlerimce karşı durdum Jim gibi korkusuzca;öcü Radley’in evinin önünde oturdum. Tim’ e yapılan haksızlığa kahroldum. O yüzden size başka bir alemin kapılarını açan bu kitabı ıskalamamanızı tavsiye ederek;kitapta geçen altını çizdiğim güzel cümlelerin bir kaçını alıntılamak istiyorum.

Bülbülü Öldürmek Alıntıları

1.Okuma yetimi kaybetmekten korkuncaya dek okumayı asla sevmedim. Soluk alıp vermeyi sevmez ki insan…

 

2.İstediğin kadar saksağanı vur, vurabilirsen ama unutma bülbülü öldürmek günahtır.Bülbüller bizi eğlendirmek için şarkı söylemek dışında bir şey yapmaz. İnsanların bahçelerindeki bitkileri yemezler, mısır ambarlarına yuvalanmazlar, tek yaptıkları iş bize içlerini dökmektir. İşte bu yüzden bülbülleri öldürmek günahtır.

 

3.”Her şeyden önce,” dedi, “basit bir sır öğrenirsen her türlü insanla anlaşman kolaylaşır, Scout. Bir insanı anlayabilmek için, o insanın baktığı açıdan bakmayı becerebilmelisin…

 

4. Ama başka insanların yüzüne bakabilmek için ilk önce kendi yüzüme bakabilmeliyim. Çoğunluğa bağlı olmayan tek şey insanın vicdanıdır.

5. Gerçek cesaretin ne olduğunu görmeni istiyordum, gerçek cesaretin eli tüfekli bir adamla ilgisi olmadığını. Daha başlamadan yenildiğini bile bile başlamak ve her ne pahasına olursa olsun sonuna kadar devam etmek olduğunu.

6.Onunla birlikteyken hayat her günkü alışılmış hayattı; onsuz hayat ise dayanılmaz bir şeydi.

7.Yalnızca tek bir tür insan varsa, o zaman neden hiç geçinemiyorlar? Hepsi birbirine benziyorsa, niçin özel bir çaba harcayarak birbirlerini aşağılıyorlar?

8.Benden hoşlanmamak için bir edenleri olsun istedim anlıyor musunuz? Bir nedene sığınmak insanlara iyi geliyor.

9. Olup bitenlere şu oğlanın henüz aklı tam ermiyor, biraz daha büyüsün midesi de bulanmaz, ağlamaz da. Belki de her şeyi, doğru bulmasa bile ağlamaz, biraz daha büyüsün yeter ki. + Neye ağlamam Bay Raymond? –  Bazı insanların hayatlarını bazı insanların hiç düşünmeden cehenneme çevirmesine ağlamazsın. Siyah insanların hayatlarını beyaz insanların, bir an olsun onların da insan olduklarını düşünmeden cehenneme çevirmesine ağlamazsın.

10.Soytarılar, kederlidir;insanlar onlara gülerler…

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: