Kendine İyi Davran Güzel İnsan- Kitap Yorumu

Okuyorum

Written by:

Uzun süredir kitap incelemesi yaptığım bir yazı yayınlamamışım. Zinciri videolarını da takip ettiğim psikolog Beyhan Budak’ın ilk kitabı Kendine iyi davran, güzel insan’ ile kırmak istiyorum. Umarım bu bendeki değişimin de ilk adımı olur, ataletim son bulur.

Kendine İyi Davran Güzel İnsan; işte bu diyerek koltuktan sıçratan bir aydınlanma yaşatmasa da basit kavramlarla farkındalığınızı artıran bir kitap olmuş. Beyhan Bey’in videolarını da daha önce seyrettiyseniz okurken arka planda sesini de duyuyor gibi oluyorsunuz, sanki karşılıklı konuşuyorsunuz. Kendisi de bunu amaçladığını söylüyor kitapta ve bizleri bir terapi seansına davet ediyor; nitekim de bunu başarıyor. Yine de biraz daha doyurucu bir dil kullanımı bekliyor insan, bazı yerlerde tekrarlar fark ediliyor, giriş kısımları yüzeysel kalıyor.

Beyhan Bey’in kitapta en iyi yaptığı şey karmaşık duygusal kavramları basit benzetmelerle açıklaması olmuş. Sevgi depoları, tahliye kanalları, kapı ve has daire benzetmelerine bayıldım, ben de kendimi sorguladım. Her zaman başarılı olunamayacağını, hüznün gerekliliğini ve kabullenmenin hafifliğini yalın bir dille güzel anlatmış. Önce kendi değerimizi bilmemiz gerektiğini sık sık tekrarlamış.

Kitapta bir bütünlük olsa da okurken konudan konuya atlıyor hissine kapılıyorsunuz bazen. Çok başlık konulmuş ama bazılarının altı doldurulamamış sadece soruna değinilmiş. Bu da kitabın genel olması çok şey anlatmak istemesinden kaynaklanıyor olsa gerek. Bir daha ki kitabında spesifik bir konuda baştan sona doyurucu bir kitap yazsa daha çok başarılı olur diye düşünüyorum.

Hepinize birleşik bardaklar kuralını öğrenip arada tahliye kanallarını kontrol etmenizi öneriyorum, yeni insanlarla tanışırken hangi kapıyı kullanacağınızı bilip has dairenizi güzelleştirmenizi diliyorum. Mutlaka bir arka bahçeniz olsun, geride bıraktığınız sada hoş olsun…

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: