Mihmandar- Kitap İncelemesi

Okuyorum

Written by:

Ey gizlenen dolunay ve yıldızlar! Bilin ki onun aşkına dönmekte yerler ve gökler, ona tutulmakta burçlar ve felekler. O var iken zemin ile zaman arasında hangi varlığa adansın ya emekler, ya hangi renkle iltica etsin dallarına çiçekler? Cemalini gören aşık, görmeyen aşık iken, gamzesine rüyada olsun dönmesin mi kelebekler?

İskender Pala’nın kaleminden çıkan Mihmandar romanı, bu seferde bizleri İstanbul’un önemli manevi şahsiyetlerinden biri olan Ebu Eyyub El Ensari’nin Medine’den İstanbul’a uzanan kutlu hikayesine konuk ediyor. Roman, hicret sırasında Ebu Eyyub’un Peygamber Efendimiz(s.a.v)’i evinde ağırladığı zamanlar ile başlıyor, müjdeye erişebilmek için gittiği savaşta Hazret’in İstanbul önlerinde şehit olması ile sona eriyor. Dolu gözlerle okuyorsunuz sayfaları, hissediyorsunuz her seferinde koşulsuz imanı.

Birçok farklı kaynaktan faydalanarak okuyucuya aynı zamanda bir bilgi deryası da sunan İskender Pala, farklı karakterlerin ağzından hikayeyi anlatmayı tercih etmiş. Başlarda bu karakter geçişleri hayli kafa karıştırsa da hikaye oturunca olayları farklı bakış açıları ile görmek romanı renklendirmiş. Keşke bölüm sonlarında değil de bölüm başlarında karakterler kendilerini tanıtsalarmış, zira okurken bu hususta kitabın içine girmekte ben zorlandım. Ama karakterleri oturtunca da kitabı elimden bırakamadım.

Peygamber Efendimizin(s.a.v) anlatıldığı bölümlerin oldukça dokunaklı  olduğu romanda, devam eden hikayede yer alan İstanbul savaşı, (Grejuva) Rum ateşinin bulunma olayları da güzel kurgulanmış. Tüm karakterlerin öyküleri usta bir şekilde tamamlanarak Eyüp Sultan’ın mezarının günümüze kadar nasıl korunduğu final bölümünde anlatılmış. Ben Fatih’in İstanbul’u fethi sırasında Akşemseddin Hazretlerinin Eyüp Sultanın naaşını hiç bozulmamış bir şekilde bulması bölümünden bir hayli etkilendim.

Peygamber Efendimizin müjdesine nail olmak uğruna günlerce yol katedip ölmeyi göze alan o insanlardan etkilenmemek mümkün de değil zaten.İnsan bu noktada hep kendi müslümanlığını ve imanını sorgular hale geliyor. O büyük insanların yanında ne kadar küçük kaldığına yanıyor, Hülasa sizi bu dünyadan ne büyük insanlar gelip geçmiş noktasında uyandıracak bu güzel kitabı tüm edebiyatseverlere öneriyor, Eyüp Sultan Hz. olan muhabbetimi bir kat daha artıran yazara teşekkürlerimi sunuyorum. Eyüp Sultan’a sahip olan İstanbullulara yine Peygamber Efendimizin(s.a.v) verdiği bir müjdeyle bitirmek istiyorum.;

Benim ashabımdan herhangi birisi, vefat ettiği memlekette mümin olarak göçecek kadın erkek ne kadar insan var ise, kıyamet gününde onların yanında yürüyecek ve nuruyla onların yolunu aydınlatacak, Allah’ın izniyle onlara şefaat edip tek tek hepsini cennetlere yerleştirecektir.

Allah şefaatlerine ulaşmayı bizlere nasip etsin….

 

 

 

 

One Reply to “Mihmandar- Kitap İncelemesi”

  1. serin dedi ki:

    Amin Peygamber Efendimizi sallalahu aleyhi vesellemi değil de bir çok şarkıcı hatta aktrisin örnek anıldığı nerdeyse adını anmaya korktuğumuz bazen hiç anılmadığı bu zaman da keşke Onu anlatan daha çok yazar ve kitap olsa diyorum bu kitaba yer verdiğiniz için de çok teşekkür ederim

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: