Yeni Dijital Çağ- Kitap Yorumu

Okuyorum

Written by:

Sınırsız iyiliklerin ve aynı zamanda olası korkunç kötülüklerin kaynağı olan internetin nasıl dünyamızı ele geçirdiğini anlatıyor ‘Yeni Dijital Çağ’ hem ümitlendiriyor hem de telaşlandırıyor. Enformasyonun imkanlarını kullanırken bedellerini göz ardı etmemeyi öneriyor, geleceğin yazgısının ellerimizde olduğundan bahsediyor.

Okuması biraz yorucu olsa da bitirdiğinizde gelecek hakkında bir öngörüye sahip oluyorsunuz, her gün farklılaşan dünyamıza bir daha asla aynı gözlerle bakamıyorsunuz. Değişimi siz de fark ediyorsunuz. Artık bağlantılılık var, bilinmeyene erişim var, internet var. Bu öyle bir dünya ki; bir günde ünlü olan bir dakikada rezil olabiliyor, internet geçmişininiz soyadınız gibi peşinizi bırakmıyor. Devletler çatışmaları yönetmete zorlanıyor. Siber savaşlar bombalardan daha çok zarara sebebiyet veriyor…

7 bölümden oluşan kitabı bölümler üzerinden giderek biraz daha detaylı inceleyelim isterseniz. Hem okuyamayacak olanlar da aldığım notlardan istifade edebilsinler.

1.Gelecekteki Biz

Kitabın en pozitif ve sürükleyici kısmı olabilir bu bölüm. İlerleyen bölümlerde biraz moraliniz bozulsa da bu bölümde ‘gelecek bir an evvel gelsin’ istiyorsunuz. Yapılanları görüp şaşırıyor, hayal ediyorsunuz, geleceği yaşıyorsunuz.

3 boyutlu baskılardan, entegre çamaşır makinelerine, sürücüsüz araçlardan elektronik haplara kadar pek çok yeniliğin halihazırda geliştirilmiş olduğunu okuyup, yaygınlaşacağı günleri iple çekiyorsunuz. Ben en çok holografik projeksiyona heyecanlandım. Hani Star Wars’da da vardır ya master Yoda birden beliriverir:) Sıkılırsak kendi holograf kutumuzu açıp Rio Karnavalını izlemeye gidebileceğiz, ya da şöyle bir Maldivleri turlarız ne dersiniz, kendi düğününüze tekrardan katılmak da iyi olurdu hani:)

2.Kimlik, Vatandaşlık ve Haberciliğin Geleceği

Bu bölümle birlikte kitap artık ciddileşmeye başlıyor, internetin karanlık yüzüne doğru bizleri hazırlıyor. İnternet profilimiz gelecekte çok önemli bir hale gelecek, kimliğimizi belirleyecek.

Ne tweet atmışsak, oyuz.

Gizlilik ve güvenlik önemli bir sorun olacak, bunu sağlamak için yeni bir sigorta alanı bile ortaya çıkacak. Google yöneticileri Schmidt ve Cohen uyarıyor;Web’e girmişsek yayın yapıyoruz demektir ve bu durumda herkese açık bir kişilik haline gelme riskini göze almışızdır. Yazdığımıza dikkat edelim, güvenliğimizi önemseyelim.

Habercilik de çağ atlayacak ana akım medya organları yerine sosyal muhbirler okunacak. Vatandaşların bağlantılığı artıkça, hükümetlerin manevra yetenekleri azalacak. Bugün bile çoğumuz Twitter’dan takip ediyoruz gündemi değil mi?

3. Devletlerin Geleceği

Bu bölümde sansür ve filtreleme konusuna değinip , devletlerin interneti kontrol altında tutmaya çalışacağından bahsediliyor. Türkiye’de tamamen filtresiz bir bağlantı kurmanın olanaksız olduğu vurgulanıp, ‘Önümüzdeki on yıllık süreçte en önemli sorun bir toplumun internet kullanıp kullanmadığı değil, hangi versiyonunu kullandığı olacaktır.’eleştirisi yapılıyor.

İnternet yakın zamanda farlılaşacak, Rus İnterneti, Alman interneti ayrı olacak. Bir tür vize zorunluluğu ortaya çıkıp, dünya ilk internet sığınmacılarıyla tanışacak öngörüsünde bulunuyor. Baya şaşırttı beni bu kısımlar.Büyük bir kod savaşının kapımızda olduğunu da söyleyerek bitiriyor bu bölümü.

4-5-6. Devrimin, Terörizm ve Çatışmaların Geleceği

Devrimler tarihte hiç olmadığı kadar sık ve rastlantısal bir şekilde sürekli olarak mantar gibi bitecek. Dijital aktivistlerle çatışmalar büyüyecek, kötü niyetli insanlar adam çekmek için erişimi kullanacaklar.

En doğru tespit bana şu gibi geldi; ‘Gelecekte karşılaşacağımız tehlike şu; Bir şeye karşı olmak , bir şeyden yana olmaya göre çok daha kolay olacak. Gençler her yerde hep havalı bir şeylerin parçası olmayı arzu ediyor.

7. Yeniden İnşanın Geleceği

Son bölümde olası bir krizden sonra nasıl hareket etmemiz gerektiği anlatılıyor. Ülkenin yeniden inşası ve yardım kuruluşlarının varlığı sorgulanıyor. Eğer şehri bir tsunami vurursa, bütün bakanlıklar fiziksel yapıları yeniden kurulurken belli bir sanal yetkinlikle işlevini hemen sürdürebilecekler. Hükümetler çökecek, savaşlar şehri yok edecek ama sanal kurumlar yaşamaya devam edecek

Kitap çok daha fazlasını içeriyor, ben burada kısa bir özetini sunmaya çalıştım ancak vaktiniz varsa mutlaka okumanızı tavsiye ediyorum. Nitekim gelecekte enformasyon teknolojisinin elektrik gibi girmediği yer kalmayacak. Ondan önceki yaşamı çocuklarımıza anlatmakta zorlanacağız. İmkanlarını kullanırken bedellerini de ödemek zorunda kalacağız. Teknoloji ile insan arasındaki köprünün faydalı bir şekilde kurabilmesini diliyorum…

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: