Acılar Paylaşılmalıdır-Doctor John Yorumu

Kore Dizileri

Written by:

Doktorluğun ne kadar kutsal bir meslek olduğunu ve hastaları kurtarmak için çabalayan nice iyi hekimlerin bulunduğunu gösteren keyifli bir 2019 dizisiydi Dr John. Usta oyuncumuz Ji Sung bizlere acıyı öğretti, hekimliğin sınırlarını gösterdi. Final pek çok Kore dizisi gibi aceleye getirilse de dizinin seyir zevki yüksekti.

Dizide hekimlerle ilgili etik sınırlar, ötenazi gibi pek çok bıçak sırtı konu tartışılıyor gibi görünse de derinlemesine bir sonuç ortaya konulmuyor. Birkaç farklı hastalık dışında dizi çok da fazla tıbbi bilgi içermiyor. Yine de sağlık sektöründe çalışanlar için çok faydalı dersler içeriyor. İnsan ilişkileri daha yoğun olarak verilmiş. İçindeki aşkları, insanları sevince merakla devam ediyorsunuz. Seyretmeyi düşünenler için konu yazısı şurada olup ben detaylı Doctor John yorumlarına geçiyorum.

Doctor John Yorum ve Replikleri

Doctor John 1. bölümü ile bir hapishane dizisi gibi başlıyor, doktor mahkumumuz hayret uyandırıyor. Umutsuzluk içinde ülkeyi terk etmeyi düşünen Kang Si Young da mucize doktorumuzla tanışınca değişiyor, mesleğine yeniden dört elle sarılıyor.

Hapisaneden yeni çıkan doktorumuzun mesleğe hemen geri dönebilmesi şaşırtıcı olsa da kader ağlarını örüyor:) Kızımız ile mucize doktorumuz aynı hastanede çalışmaya başlıyor. Bundan sonra dizi ötenazi meselesi, Doktor Cha’nın hastalığı ve Kang Si Young ile ilişkisi üzerinden ilerliyor.

Kang Si Young’u doktor Cha’ya yakınlaştıran biraz da babasına ait mesele oluyor. Babası kendi ellerinde bilincini kaybettiğinde Si Young hiçbir şey yapamamış ve sonrasında bunun pişmanlığını yaşayarak kendini cezalandırmış. Doktor Cha ona elinden gelen her şeyi yapmış olduğunu hatırlatıyor, ölümün acıları dindirmek için başka bir yol olduğunu söylüyor. Bu durum her koşulda geçerli değil tabi.

Ötenazi konusu dizinin pek çok yerinde kendine yer buluyor. Çocuklarının katilinin acı çekmesini önlediği için doktorumuzdan nefret eden savcı ve hemşire dizi boyunca Dr. Cha’ya kin kusuyor. Özellikle hemşirenin kini insanı ifrit ediyor. Dizinin sonunda üçünün de uzlaşarak her koşulda olmasa da elzem durumlarda acıların ölümle dindirilebileceği konusunda aynı görüşe sahip olduklarını görüyoruz. Dr Cha’nın hayata ne kadar önem verdiğini pek çok hasta vakasında seyrediyoruz. Tartışmalı bir konu olduğu için ben bu konuda herhangi bir yorumda bulunamıyorum, sadece dizide iletilen mesajları size aktarıyorum.

Nitekim dizi boyunca planlar yaptıkları gösterilen avukat ve sağlık bakanımızın hikayesi fos çıkıyor. Doktor Cha’ya söyledikten sonra Avrupa’ya kaçıyorlar büyük plan başlamadan bitiyor.

Hastane ekibi uyumlu olmuş, özellikle Doctor Lee komedi yükünü de sırtlanarak başarılı şekilde yürütmüş. Kedi ve Mi rae ile olan ilişkileri sevimli idi. İki erkek asistanın da fazla rolleri olmasa da kendilerini sevdirmeyi başardılar. Hastanenin yoğun olmaması beni oldukça şaşırttı. Neredeyse haftalarca sadece bir hasta ile ilgilendiler.

Boksör hastanın hikayesi, virüs olayı ve yüzü ağır yaralı olan aktör kadının çocuğu ile imtihanı güzel işlenmişti. Doktor Cha’nın da hasatlığı olması hasebiyle CIPA hastası çocukla özel olarak ilgilendiler. Keşke finalde öldürmeselerdi.

Ötenazi meselesi çözülüp hastane başkanımızı da huzurla uğurladıktan sonra ayrı bir dram bizi bekliyor. CIPA hastası olan doktorumuz kötüleşiyor ve kariyeri ile hayatı arasında kalıyor. Buradaki Kang Si Young’un tavrı çok iyiydi, sevdiğini itiraf etti ve her zaman yanında olmak istediğini söyledi. Başta yardımı kabul eden doktorumuz, CIPA hastası çocuğun ölümü ile yıkılıyor ve kızımızdan da ayrılarak yurt dışına tedavi olmaya gidiyor. Final bölümü ya illa bir ayrılık olacak o zaman bir 3 yıl sonraya akacak 🙂

Dr John final bölümünde hikayeyi aceleye getirerek bir kore klasiğini daha yerin getirmiş bulunuyor, doya doya mutlu son seyredemeyen bizleri üzüyor. Neymiş efendim doktorumuz 1 yıl boyunca kızımızı seyretmiş de iletişime geçmemişmiş:) Neyseki büyük bir sürpriz olmadan çiftlerimiz birleşiyor, Doktor John da son reçetesini yazarak bizlere veda ediyor.

Dizideki ikili konuşmalardaki mekandan soyutlanma olayını çok sevdim. İnsanların gözlerine yakın çekim uygulayarak iyi bir iş yapmışlar. Ayrıca Lee Se Young’u çok başarılı buldum. Duru güzelliği, masum duruşu ile iyi bir iş çıkarmış. Doktorumuzla oldukça yakıştılar. İtiraflar, sevgi sözcükleri az da olsa iki yetişkin insandan duyabileceğiniz en güzel itiraflardı. Soundtracki de oldukça iyiydi. En sevdiğim parçayı da aşağıya ekleyerek, hepinize sağlıklı günler diliyorum. Doktor John’un da dediği gibi acılar paylaşıldıkça azalır , unutmayın.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: