Aile Olmak Mucizedir- The Miracle We Met Yorum ve Replikleri

Kore Dizileri

Written by:

Aile olabilmenin önemini; sevginin kıymetini; iyi niyetin değerini gözler önüne seren absürt mü absürt etkileyici bir Kore dizisi The Miracle We Met. Tüm absürtlüğünün, mantık tanımazlığının aksine sıcacık bir aile hikayesi bırakıyor yanınıza. Zenginliğin, güzelliğin ve kariyerin ötesinin bir gönüle girebilmek olduğunu öğretiyor usulca. Öldüğümüzde bile hatırlanabilmenin sırrını fısıldıyor kulaklarımıza.

Tüm mutlulukları unutmuş olarak dünyaya gömülen zengin, yakışıklı kariyerli bir adam olan Song Hyun Chul’un sahip olunanları bir anda yok eden ölümle karşılaştıktan sonra  hayatının dersini almasını seyrediyoruz The Miracle We Met’te. Bir mucize hediye ediliyor kendisine; işler karışıyor epey bir öncesinde. Toparlamak başka bir bedende uyanan iyi niyetli, güzel insan diğer Song Hyun Chul e kalıyor. Bizlere de bu mucizenin muhasebesini yapmak düşüyor.

Güney Kore’de de beğenilerek seyredilip yüksek reytinglerle final yapan The Miracle We Met 18 bölümden oluşmakta.  The Miracle We Met konusu ve oyuncuları ile ilgili detaylı bilgileri içeren bir yazıyı şurada paylaşmıştım. Oyuncu kadrosunun oldukça iyi iş çıkardığı bu mucizelerle dolu aile hikayesini fantastik ögelere tahammülü olan herkese tavsiye ediyorum. Mantık aramadan hikayenin ilerleyişine konsantre olursanız finalinde sizi etkileyecek muhteşem bir hayat dersi ile karşılaşacaksınız. Sizi koşulsuz seven bir aileye sahip olabilmek başlı başına bir mucizedir efendim.

                                                     The Miracle We Met Yorum ve Replikleri

The Miracle We Met 1. bölümünde dizimize konu olan beden değişimi olmadan önce ailelerin yaşayışlarını bizlere gösteriyor. Aşcı olan Song Hyun Chul zor da olsa kredi ile bir Çin restorantı sahibi olmuş ve tüm bu zorlu hayat koşullarına rağmen neşesini kaybetmeden yaşamaya devam etmiş sevgi dolu bir aile babası olarak karşımıza çıkıyor. Bankacı Song Hyun Chul  ise adaşının aksine rahat bir yaşam sürmesine rağmen ailesi ile sorunları olan mutsuz bir adamdır. Boşanma arefesindeki bu adamın işinde de türlü yolsuzluklar baş göstermeye başladığında ikisi de aynı gün trafik  kazası geçirerek aynı hastaneye yatırılır ve böylece başlar absürt hikayemiz.

 

Ne olduğu  anlaşılamayan insanüstü varlığımız Ato’nun isimleri karıştırarak yanlış kişinin canını almasıyla başlıyor mantıksızlıklar serimiz. Yetmiyor güzelim Atomuz yaptığı hatayı ölmeyecek ruhu başka bir bedenle dünyaya geri göndermesiyle devam ettiriyor.Pop idolü Kai’nin güzel yüzünü göstermekten başka bir niteliği yoktu maalesef Ato karakterinin. Final bölümü haricinde of ne yaptım ben şikayetleri  haricinde bir faydalı işe kalkıştığını göremedik. Neyse ki The Miracle We Met final bölümünde hikayeyi toparlayarak bize güzel bir aile olma hikayesi seyrettiriyor. Bu arada Kai’nin kelebekli ceketine bayıldım:)

Dizi bu yüzden benim gözümde  her şeyden öte aile olabilmenin önemini , babalarımızın kıymetini bizlere hatırlatıyor. İki farklı baba modelini bizlere göstererek ailesini düşünen bir babanın nasıl olması gerektiğini öğretiyor.

 

 

Burada  Kim Myung-Min’in hakkını teslim etmek gerek. İki farklı karakteri mükemmel bir ustalıkla oynayarak bizleri aynı beden içinde iki farklı insanın birden yaşadığına ikna ediyor.Hayata geri döndükten sonraki tepkileri oldukça komik ve çaresizceydi. Kendisinin bile inanamadığı bu gerçeği başkalarına kanıtlamanın zorluğunu görüp bir süre sonunda yeni hayatına devam ederek mücadele etmeyi seçti.Gerçekten tüm saçmalıklara rağmen iki aileyi de korumak istediği için hayatına devam etmesi oldukça takdir edilesiydi. Benim böyle bir şey başıma gelse Neden ben , neden ben diye diye dolaşarak üç ay kendime gelemezdim herhalde. Çabuk toparlanarak; her iki ailenin de sorunlarını çözmek için mücadele etti.

Hye Jin karakteri tüm erkeklerin tekrardan aşık olacağı kadar iyi yazılmış gerçekten. Asil, güzel; olgun ve bir o kadar da anlayışlı Hye Jin’ rolüne Kim Hyun Joo biçilmiş kaftan gibiydi. I Have A Lover‘da da üstün bir performans sergileyen Kim Hyun Joo’ a  karşı hayranlığım giderek katlanıyor. Hoş dizide  çocuk oyuncular dahil tüm oyuncuların üstün bir performans gösterdiği tartışılamaz.Ben Song Hyun Chul’ün annesi ve kız kardeşine katılarak güldüm. Hele o dans sahneleri her defasında beni kopardı.

Anılar bu hikayede kilit noktayı oynuyordu bana göre. Dizinin ilk bölümlerinde tamamen aşçının hafızasına sahip olan Song Hyun Chul’ün sürekli karısı Yun Hwa ve kızı Ji Soo’yu düşünmesi sonrasında hafızası yerine geldikçe  onlara karşı duyarsızlaşması anıların karakterimizi şekillendirdiğini gösteren önemli göstergelerden biriydi. Sonradan gelen anıları daha baskın çıkınca adeta 3. bir kişiliğe bürünen  Song Hyun Chul ‘ün Hye Jin’i sevmesi kaçınılmazdı bence. Ben burada Yunn Hwa’ya yapılan bir haksızlık olduğunu düşünmüyorum. Onun da anladığı gibi şimdilerdeki  Song Hyun Chul  kendi tanıdığı bildiği eşinden çok farklı biriydi. O yüzden onu sevmemesini ben anlayabiliyorum.

Ama Yunn Hwa’nın bu durumu kabüllenmesi biraz zaman aldı haliyle. Başta tavırlarına biraz kızsam da, herkesin  Song Hyun Chul’ü  düşünerek hayatına devam etmesini söylemelerine içerlemesi gayet normaldi. Özellikler kayınbabasından duydukları inciticiydi. Beraber yaşadıktan sonra, yanında olanın artık kocası olmadığını anlayarak onu gönderdi; kızını teselli etti.

Sahte kredi; kaza olayı da beden değişiminin yanında güzel bir şekilde işlenmişti.  Anılar daha ortaya çıkmadan önce sahte kredinin suçlusunun bankacı Song Hyun Chul  olduğunu düşündürtmeleri; sonra parçalar yavaş yavaş birleştiğinde bankacının hiç bir şeyden haberinin olmadığının ortaya çıkması güzel kurgulanmıştı. Anıların geri gelmesi ile birlikte adeta  3. bir kişiye dönüşen Song Hyun Chul ‘ün karıştığı tüm bu pisliklerden kurtulma çabası da güzel işlenmişti. Bankadaki çalışanlar arasındaki diyaloglar da oldukça ilgi çekiciydi. Song Hyun Chul arkadaşı esaslı bir arkadaştı; her durumda onun yanında oldu; korudu.

Beden değişimi konusu aşikar olduktan sonraki ortay çıkan  durum ise herkes tarafından acıtıcıydı. Kendisini hiç bir yere ait hissetmeyen Song Hyun Chul  onun kendi ailesine ait olduğunu söyleyen iki kadın arasında kadı. Çocuklar içleri acıyarak babalarını sahiplenmeye çalıştılar. Hye Jin Allah’ tan biraz daha mantıklı davranarak, bankada da zorlanan Song Hyun Chul için Yunn Hwa ile buluşup onu yatıştırdı.  Kim Hyun Joo’nun bu kocasına ile birlikte olan kadınlardan çektiği nedir gerçekten? I Have a lover da da burada da ikinci kadınlarla uğraşmak zorunda kaldı. Yalnız hiç bir dizide bu kadınlara onun kadar güzel cevap verebileni daha görmedim ben . Fighting Kim Hyun Joo 🙂

Tam bankadaki işler yolunda gitti  Song Hyun Chul Hye Jini sevdiğini kabullendi derken, Yunn Hwa’nın aniden ölmesi işleri iyice anlamsızlaştırdı. Ve tüm düğümü final bölümünde çözdü senaristler. Zamanı çaresiz geri döndürdüler.

The Miracle We Met’in final bölümünü beğendim ben açıkçası, kimseyi üzmeden yapılan hatayı bir mucize gibi gösterdiler.Sadece bir şeyi daha yapabilselerdi müthiş bir final olacaktı gözümde benim. Tüm bu mantıksızlıklar  Yaratıcının ‘Tüm bunlar ben izin verdiğim için gerçekleşti ben bankacı Song Hyun Chul’e ikinci bir şans vermek için bu dersi yaşamasını istedim ‘ lafzı ile müthiş bir çözüme kavuşacaktı. Yanlış kişinin ölmesi, beden değişimi gibi tutarsızlıklar işte o zaman bir amaç uğruna Allah’ın  izniyle gerçekleşmiş olacaktı. Maalesef bunu yapmadan zamanı  geriye sarıp yapılan hatanın telafisi için bir  hediye verdiklerini söylediler. Ne acı ki bu dünyada başıboş olduğumuzu sananların Tanrı ile ilgi tasvirlerinin insanca betimlemeler  ile dolu olduğunu gördük. Hata yalnız insanlara mahsustur.

Ölümden dönen bankacımızın, asıl önemli olanı anlamasıyla tavırlarını değiştirmesi gerçekten güzeldi. Annesine, çocuklarına ve karısına söyledikleri paha biçilemezdi. Aşcı adaşına bankacının arık her şeyi ben halledeceğim demesi de manidardı. Son sahnesinde bunun kendisine verilen bir hediye olduğunu bildiğini ve asla eskisi gibi olmayacağını söylemesi hüzünlendirdi. Bizlere de hikayesinden önemli dersler verdi. Daha çok zamanınız var diye sevdikleriniz ertelemeyin efendim, sevin, söyleyin; şükredin. Bu arada kahvaltılarınızı atlamayın emi? Kahvaltı neydi:)

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: