Birlikte Seyredelim-Arthdal Chronicles Yorumları

Kore Dizileri

Written by:

12 bölümünü seyredip oldukça beğendiğim Arthdal Chronicles’ın üçüncü partı nihayet yayınlanmaya başladı. İlk iki partın detaylı yorumunu şu yazıda paylaşmıştım. Şimdi ise bu heyecanlı geri sayımı bölüm bölüm yorumlamaya çalışacağım. Kimler benimle birlikte Arthdal Chronicles seyrediyor:)

Arthdal Chronicles 13. Bölüm

13. bölüm hiçbir atlama olmadan kaldığı yerden devam ediyor ve Tanya’nın yıldız çanını bulduğu anlara geri dönüyoruz. Tagon’un Taelha’nın mesajını nasıl anladığını bizlere gösteriyorlar, birbirini bu kadar iyi tanıyan çifte bir kere daha hayran oluyoruz. Tanya beklediğimiz patlamayı göstermiyor maalesef sistemi iyice öğrenmek için Tagon’un kuklası gibi davrandığını düşünüyorum. Düşünceleri okuyabiliyordu artık ama bu kısımlarda Tanya’yı biraz daha pasife almışlar sanki. Wahanlar buluşuyor, herkes bir nebze de olsa rahata kavuşuyor tabi gücünü yitiren Asa Ron hariç.

Eunsom sahneleri daha fazlaydı bu bölümde. Eunsom’un kölelikten kurtulma kısımlarında ben biraz sıkıldım açıkçası. Artık zavallımın başına daha ne gelecek merak bile edemiyorum 🙂 Nitekim kölelikten kurtuldu ve muhteşem Momo kabilesi ve Xabara ile yolları kavuştu.

Tek kelimeyle Xabara’ya bayıldım. Güzelliği, hitabeti ile muhteşem bir kadın savaşçı olmuş. Son sahne ne harika bir sahnedir, Momo kabilesi ne vefakar asil bir kabiledir; beni bile gaza getirdi Xabara. Gücün önemini Tanya gibi yavaş yavaş öğrenmeye başlayan Eunsom’anın da en büyük destekçisi Momo Kabilesi olacak gibi.

Arthdal Chronicles 14. Bölüm

14. bölüm dizinin seyrinin değiştiği bir bölüm olmuş, Tagon’un dünüyle ve bugünüyle adeta bir hesaplaşması yapıldı, planlar çöpe atıldı, Arthdal yeni bir güne uyandı.

Eunsom’un kaçış maceralarıyla başlıyoruz bölüme, kendisini defalarca kazıklayan arkadaşını neden kurtardığını bizde merak ediyoruz. ‘Adamım ol diye, başka türlü insanları nasıl emrim altına alacağımı bilmiyorum, o yüzden iyi davranıyorum’cevabı ile sarsılıyoruz. Canım Eunsom, sen iyi olmaya devam et mutlaka karşılığını alacaksın, insanları iyi olmaya, güce tapmamaya alıştıracaksın:)

Neanthaller Eunsom’u kurtarıyor, Ragaz’ın oğlu olduğunu anlıyorlar.Ama hiçbir yakınlık göstermiyorlar. Daha iyi davranıp sahiplenmelerini isterdim illa ki bir daha karşılaşacaklardır. Neanbyul’da Neanthalliğini gösteremeye başladı.

Saya da Tanya’nın yanında pek bir duruldu, teorileri kurudu:) Sonunda Eunsom ile kardeş oldukları konusunu dizinin gündemine getirdiler. Saya’nın Tanya’nın elini tutma çabaları da pek komikti:)

Ah Tagon vah Tagon, sen onca yıl çabala, herkesin suyuna gitmeye çalış, Igutu olduğunu öğrenmesinler diye onca insan öldür bir gece de seni harcasınlar:) Son sahnede gözlerindeki hayal kırıklığını görebildim. Çok iyi oynuyor zaten Jan Dong Gun. Nitekim kimliği ortaya çıktı, kan dökmeden kral olamayacağını anladı artık savaş başladı.Bakalım kim kimin yanında yer alacak?

Arthdal Chronicles 15. Bölüm

Kanlı bir darbe gecesine şahit oluyoruz, insanların anbean taraf değiştirmesini seyrediyoruz. Yine de çok iyi kurtarıyor Tagon, 27 kişiyi tek başına öldürmesi pek mümkün görünmese de başarıyor, Igutu olduğunu fark ettirmeden üstünlüğü ele geçiriyor. Hele Taelha’nın bir alay askeri tek başına öldürmesi yeşilçam filmlerini aratmayacak türdendi vesselam. Hani Tagon’u anladım adam Igutu da Taelha nasıl bu kadar güçlü olabiliyor. Sırf duygusal bir buluşma sahnesi yazabilmek için 2019 yılında savaşırken sırasını bekleyen askerleri:) bizlere seyrettirdiler ya ne diyelim:)

Nitekim Taelha’nın uyarısı ve Deakan kuvvetlerinin erken davranmasıyla isyan bastırılıyor. Asa Ron’un planı suya düşüyor. Çok amatörce yapmış planı kutsal rahibimiz, 10 yıldır eğitim gören casuslar çok fos çıktılar gerçekten. En çok Gitoha’nın yağları sayesinde ölmemesine güldüm. Muhafızların güçlünün yanında olmak için taktik geliştirmeleri, bağlılıklarını önemsememeleri ders verici bir sahne idi.Bu gecede Mugwang kalbinin çıkarılarak kehanetin gerçekleşmesi tüylerimiz ürpertiyor.

Tanyamızı da Yangcha kurtarıyor, maalesef zorlu bir karar gecenin sonunda onu bekliyor. Bu Yangcha ile Tanya arasında neler dönüyor anlayamadım, manalı bakışmalar içten içten konuşmalar. Eunsom ve Saya varken bir de Yangcha’nın potaya girmesi işleri iyice karıştıracak gibi.

Tagon Asa Ron’un ihanetinden sonra yaşadığı aydınlanma ile insanların gönlüne girerek onlara hükmedemeyeceğine karar veriyor ve hep eleştirdiği uzun sürmeyeceğini düşündüğü korku imparatorluğunu kurmaya başlıyor. Yanlış yapıyor, Finalde Eunsom’anın nasıl gönüllere girip halkı birleştireceğini gösterip bitirecekler, Tagon’a büyük bir ders verecekler bana göre. Çünkü Tagon halkına yaranmak için başka insanları katletti, köle etti, sadece gücü arzu etti, gönüllere sevgi ekemedi. Şimdi ise maalesef ektiğini biçiyor, yanındakiler de yükselmek için ona ihanet ediyor. Yine de üzülüyoruz Tagon’a, ‘öldürmeyi hiç sevmem’ sözlerini, babası ile olan kötü geçmişini hatırlayıp anlayabiliyoruz.

Tagon’un itiraz edenleri öldürdükten sonra Saya’nın psikopat gülüşünü herkes fark etmiştir. Zaten pek sevemedik karakteri ama bu kadar da canavarlaşmasa iyiydi. Eunsom’la karşılaşınca neler olacak merak ediyorum. Eunsom’un ise ilginç Ago kabilesine esir düştüğünü görüyoruz, diğer bölüm onu daha fazla seyretmeyi umuyoruz.

Arthdal Chronicles 16. Bölüm

16. bölüm ile müthiş bir Eunsom hikayesi izliyoruz, artık hikayenin sonuna doğru yaklaşıyoruz. Bu dizinin 18 bölüm olması çok üzücü gerçekten, güzelim ırklar, karakterle heba olacak ama 4. bir partla ilgili resmi bir açıklama göremedim henüz. Umarım devam ettirmeyi düşünüyorlardır.

Evet artık Tanya’nın da Tagon’un bir kuklası olmaktan çıkıp sahneye adım atmasına şahit oluyoruz bu bölüm. Masumların ölümüne ses çıkarmasaydı sevdiğimiz Tanya olmazdı, ama oda zayıflığa takılıyor, elinde güç olmadan hiçbir şey yapamayacağını bir kere daha kavrıyor. Yine de kararı lehine çevirmesi zekiceydi ve insanların kalplerini ele geçirmekle Tagon’unun zaaf noktasına temas etti.

Wahanların geldiği durum üzüyor, insan rahata ve güce ne de çabuk alışıyor, değerlerini ne de çabuk unutabiliyor. Gerçekten insan oğlu pek nankör. Onca yıl edinmek için uğraştığı gücün bir anda kaybolduğunu görse bile güç için savaşıyor, gücü elde ettiği anda geldiği yeri unutuyor. Sadece sayısını bilmediği gün kadar rahat yaşamak için…

Saya yine Sayalığını yapıyor, Tanya’yı korku imparatorrluğu için ikna etmeye çabalıyor. Mubeak’ın kardeşi için ağlaması dokunaklıydı. Saya konuşmalarına kulak misafir olup Tanya’nın birşeyler gizlediğini geç de olsa anlıyor.

Ve zavallı Ago kabilesinin hikayesi. Kalplere girmeye çalışan Tagon’un ne kadar yanlış yollar kullandığını bu kabilede de görüyoruz. Kabileleri birbirlerine düşürmüş, köle olarak sürdürmüş. Ipsang bilmese de Eunsom’ayı kaderine doğru çekiyor ve Inaishingi’yi gördüğünü söyletiyor. Şelaleden kurtulunca Inaishingi olduğunu anlıyoruz, momo kabilesini bunun için kullanan senaristleri bir kez daha alkışlıyoruz. Xabara yine muhteşemdi, su savaşçıları müthiş bir görev üstlendi.

Şimdi Ago kabilesini de eline alıp Arthdal yoluna çıkmasını seyredeceğiz artık Eunsom’un. Eunsom pek çok kabilenin sevgisini elde edip Arthdal’a gelecek, zayıfı korumayan güçlüye çalışan sözde birliği bitirecek ve çan, ayna ve kılıcın insanları özgürleştireceğini göreceğiz sanırım finalde.

Arthdal Chronicles 17-18. Bölüm

Geldik Arthdal maceramızın 2019 yılındaki sonuna, 18. bölümde en sevindirici olay Arthdal’ın devamının geleceğini öğrenmemiz oldu sanırım. Hikayenin yavaş ilerlemesinden dolayı 4. part sinyallerini almıştık ama resmi bir açıklama olmadığı için emin olamamıştık. Şimdi heyecanla bu maceranın devamını bekleyebiliriz.

17. bölümde Momo kabilemiz ve muhteşem Xabara’mız sayesinde kurtulan Eunsom’un bir halk kahramanına dönüşmesine şahit oluyoruz. Yazık Ago kabilesi hep bir kurtarıcı bekliyormuş ki Eunsom’u koşulsuz bağırlarına bastılar, bir anda onu Inaishingi haline dönüştürdüler. Derler ya kader ağlarını örer seni beklemediğin yollardan istediğine kavuşturur. Eunsom’da güç toplamak isterken bir kurtarıcı oldu, tüm Ago kabilesinin artık en büyük umudu.

Tagon-Taelha birlikteliğinin yıkıldığını seyrediyoruz. Tagon kral olmanın ne demek olduğunu anlıyor ve tüm gücü elinde tutmaya çalışıyor, Taelha’yı işlerine dahil etmiyor. Taelha’nın her şeyi kaybetmek üzereyken babasını öldürerek yükselişe geçmesi ve bebek kozuyla Tagon’u ikna etmesi beklenmeyen gelişmelerdi. Bazı şeylerin paylaşılmasının imkansız olduğunu düşünen kraliçemiz 4. partta hedefini büyülterek Arthdal’a sahip olmaya çalışacak gibi. Tagon ile gizli düşmanlıklarını seyretmek keyifli olacaktır eminim.

Tagon’daki değişim hepimizi şaşırttı değil mi? Yaptığı tüm fedakarlıkların bir gecede çöp olduğunu görünce her şeye sahip olmanın önemini anladı bunun için kutsallara bile saldırmaya başladı. Bu kadar ölümlü bir canlının ‘ yaşayan Tanrı’ olma iddiası ile dolaşması bana çok komik geliyor, nasıl buna cesaret edebiliyor anlamış değilim. Ama karşısına çıkan büyücünün lanetindeki gibi önemsemedikleri onu yok edecek ileride.

Tanyamızda garibim kendi çapında bir şeyler yapmaya çalışıyor ama güçlüler arasında pek sözleri duyulmuyor. Saya sonunda Eunsom’un ikizi olduğunu anladı ve bölüm sonunda gösterilen çizimlerde savaş sırasında iki kardeşin karşılaşacaklarını öğreniyoruz.

Final bölümü taç giyme töreni ile sona eriyor ve yaklaşan bir savaşın haberini duyuyoruz. Beklediğimiz gibi sürprizli ve şaşırtıcı bir bölüm olmasa da dizinin devamı için heyecanlanıyoruz. Bu iki bölümde kullanılan kıyafetler çok iyiydi. Mihol’ün cenaze törenininde de görsel bir şölen seyrettik. Taelha’nın kırmızı gelinliğine de bayıldım:)

Nitekim Tagon isyanları kökten çözmek için Ago kabilesine savaş açacağını söylüyor ve krallığın ilk işini duyuruyor. Eunsom’mamızda bu arada Ago kabilesini birleştirip savaşa hazır hale getirecektir. Umarım 4. part yakın bir zamanda başlar da biz de bu güzel hikayeden fazla uzak kalmayız. Bir daha buluşuncaya dek güç sizinle olsun efendim, umarım Tanya gibi bekleyeniz olur, Xabara gibi kurtarıcınız bulunur…

3 Replies to “Birlikte Seyredelim-Arthdal Chronicles Yorumları”

 1. minihanok dedi ki:

  Beni Arthdal Chronicles kadar etkileyen,yüreğime dokunan dizi çok az sanirim. Ilk bölümde içine aldı ve resmen eunseomla wahanla bir attı kalbim hep:) son sezona başlamadan önce ilk iki sezonu izlemeye başladım yeniden. Yeni sezona yetiştim sayılır. Hem çok korkuyorum sonunda üzülmekten hem de çok merak ediyorum olacak seyleri.

  Yazdıklarınızı okumadım izlemediğim için,izleyince geri döneceğim💜
  (Çok beğenince eksik yorumlarım diye yorum yazmaya bile cesaret edemedim🙈ilk iki partin yorumunu da çok güzel yazmıştınız,kaleminize (klavyenize😁)saglik~~)
  Minihanok’a da beklerim😊

  • Mona dedi ki:

   Maşallah sen sıkı bir Arthdal Chronicles takipçisiymişsin, senin yorumun çok daha iyi olur mutlaka yaz. Okumak için takipte olacağım inşallah.
   Ben de çok sevdim diziyi, iyi bir fantastik kurguya hasret kalmıştık Arthdal macerası ile doyduk hamdolsun. Sonu ile ilgili bir öngörüm yok ama güzel ilerliyorlar mutlaka iyi bir şekilde tamamlayacaklardır. Muhabbetle🌿🌿🌿

   • minihanok dedi ki:

    Cesaret edebilirsem yazmak istiyorum😊 Evet az kaldı finale bakalım neler bekliyor bizi. Arthdal tadında daha çok dizi görürüz Ins.
    Keyifle okuyorum yazılarınızı her zaman. Emeğinize saglik~🌸

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: