Birlikte Seyredelim-Hotel Del Luna Yorumları

Kore Dizileri

Written by:

Hotel Del Luna 13 temmuzda yayın hayatına başlayan fantastik türdeki bir Kore dizisi. İlk iki bölümünü seyrettim, beğendim ve Hong kardeşlerin bu hayaletli dizisini güncel takip etmeye karar verdim. Master’s Sun’ı seven biri olarak ona çok benzeyen Hotel Del Luna’dan da memnun kalacağımı düşünüyorum, umarım yanılmam:) Konu yazısına şuradan ulaşabilirsiniz. Dizi Kore’de cumartesi-pazar yayınlanıyor. Ben yorumları çarşamba- perşembe yazarım inş. Kimler benimle birlikte Hotel Del Luna seyrediyor:)

Hotel Del Luna 1. Bölüm

Bir tabutu taşırken görüyoruz Jang Man-Wol ‘ü ilk sahnede. Karşılaştığı kadına ölüleri teselli eden pansiyonu soruyor ve oldukça yılmış gözüküyor. Gösterilen flashbacklerden anladığımız kadarı ile zor durumlar ile karşılaşmış, pek çok kişiyi öldürmek zorunda kalmış. Tabutun içinde de erkek arkadaşının olduğunu tahmin ediyorum. Nitekim kendi ayaklarıyla Hotel Del Luna’ya geliyor ve müşterisi hayaletler olan otelin başına geçerek lanetleniyor.

Bu sefer 1998’e çeviriyoruz gözlerimizi, bin yıla yakındır otelin başında olan Jang Man-Wol’ün yılmışlığını görüyoruz. Komada olan Koo Chan-Sung’un babası Hotel Del Luna’ya yanlışlıkla giriyor, bizim hikayede böylelikle başlıyor. Koo Chan-Sung’un babası çok yapmacık oynamış, oteli gezerkenki tepkileri çok abartılı kalmış. Ama ne otel, ne otel efendim lobisi ayrı güzel, bahçesi ayrı güzel ,plajı ayrı güzel gerçekten:) Kendisiyle bağlantılı olan ağacın çiçek verdiğine şaşırıp hırsızı bağışlıyor başkanımız, zaten yöneticiye ihtiyaç duyacağı için 20 yıl sonra çocuğu almaya geleceğini söylüyor.

Fantastik yapımlarda belirli bir tutarlılık varsa çok detaya takılmam genelde ama bu insan yöneticinin ve paranın gerekliliğini anlayamadım. Belediyeye kayıt, hijyen gibi durumlar neden ölülere hizmet eden bir otelde ihtiyaç olsun. Tamam insan yönetici bağlantıyı kurmak için lazım olabilir ama para başkanın bir parmak şıklatmasıyla hazır olsa daha iyi olabilirdi:)

Neyse efendim masum çocuğumuz büyüyor sanki ilerde Hotel Del Luna’da çalışacağını bilermiş gibi:) otelcilik işi ile uğraşıyor. Sektöründe bir numara oluyor ve sıra başkanımızla karşılaşmaya geliyor. Ben Yeo Jin-Goo ‘yu pek beğenmiyorum ama burada fena durmamış. Bir IU kadar olmasa da rolüne yakışmış. IU kıyafetler, mimikler muhteşem bir profil çiziyor, rolünün altından başarıyla kalkıyor 🙂

Hotel Del Luna’ya gelmeye ikna olmayan Koo Chan-Sung’a başkanımız küçük bir hediye veriyor ve hayaletleri görmeye başlayan yöneticimiz afallıyor, şapşallaşıyor. Kör hayaletle maceraları epey komikti:) 1. bölümün sonunda Jang Man-Wol bıçaklanıyor, saf çocuğumuz kaçmayı düşünmeyip geri dönüyor ve bölüm kapanıyor.

Hotel Del Luna 2. Bölüm

İkinci bölüm Koo Chan-Sung’un istemeye istemeye de olsa Hotel Del Luna’ya dahil oluşunu seyrediyoruz. Kaçmaya çalışsa da başkana ve otele ister istemez çekiliyor, bu gizli dünyanın bir parçası olmak istiyor.

İlk hayalet hikayesine de kaplan ile başlıyorlar. Zorla getirilen kaplanı birlikte asıl yurduna uğurluyorlar, yöneticimizi de emekliye ayırıyorlar. 40 yıldır yöneticilik yapan çalışanın vedası duygusal oluyor.

Otelin ölümlerin arkasından bir iyileştirme yaptığını anlıyoruz, yiyemeyeni yediriyorlar, giyemeyeni giydiriyorlar:) Limuzinle diğer yurda gitmeleri fikre bana saçma geldi, bazı şeyleri çok insanice kurgulamışlar. Man-Wol- Chan-Sung atışmaları komik olsa da o kadar yıl yaşayan başkanımızın yemeğe kıyafete düşkünlüğü çok sığ kalmış. Otel çalışanlarının da anlamlı bir hikayesinin olacağını düşünüyorum.

Zamanı durmuş olan Jang Man-Wol’ün ağaçla kendini bütünleştirdiğini görüyoruz. Arada kalmış olmaktan sıkıldığını gözlemliyoruz. Sanırım Koo Chan-Sung’un ağacı görmesiyle ağaç yeşerip canlanacak, başkanımızın saati de yeniden akmaya başlayacak. Rüyasında eski Man-Wol ‘ü görmesi ise yöneticimizin erkek arkadaşının reenkaryasonu mu sorusunu gündeme getiriyor:) Seyredip göreceğiz, 3. bölümde buluşmak üzere.

Hotel Del Luna 3. Bölüm

3. bölüm biraz daha girizgah niteliğinde, durağan bir bölüm olmuş. Yer yer sıkıldığımı söyleyebilirim. Otelde çalışmaya karar veren Koo Chan-Sung ‘a otel tanıtılıyor bu bölümde, ne yapması gerektiği öğretiliyor. Yine otelin plajına, terasına hayran kalıyoruz, 404 nolu odanın sırrını merak ediyoruz

Dilenci görünümlü kadınımız!’ın ağacın çiceğinden koyması sebebiyle mi bilinmez yöneticimiz rüyasında sürekli Man-Wol ‘ün geçmişini görüyor, bizlere de olayları yavaş yavaş gösteriyor. Bu geçmişteki hikayeyi seyretmekten ben bu bölüm daha keyif aldım, devamı için meraklandım. Muhafızımız eğlenceli ve karizmatikmiş

Liseli gençlerin hayalet hikayesi çok yüzeysel kalmış, çok çabuk bitirdiler hemen olayı çözümlediler. Master’s Sun da öyle duygu yüklü hikayeler vardı ki onun gibi iyi hikayeler bekliyordum umarım böyle devam etmez. Gerçi bu liseli kızımız posterde otel çalışanları ile birlikte gösteriliyor. İlerleyen bölümlerde tekrardan görebiliriz diye düşünüyorum.

3. bölümüzün Moon Lovers sevenlerine özel sürpriz bir konuğu da vardı. Resimlerde daha önce Lee Joon Gi’nin konuk olarak geldiğini görüp heyecanlanmıştım ancak bölümde görünmesiyle hayal kırıklığı yaşadım. 1 dakika ya durdu ya durmadı:) Keşke daha iyi bir sahnede kendilerini kullansalardı.

Romantik ilişkiye çok erken başladılar sanki. Koo Chan-Sung başkanımızdan erken etkilenmeye başladı, keşke biraz daha birlikte çalışsalardı. Bakalım 4. bölüm nasıl ilerleyecek.

Hotel Del Luna 4. Bölüm

Koo Chan-Sung’un ağaça dokunmasıyla ağacımız tekrardan canlandı, dizimiz de bu bölümle birlikte epey heyecanlandı. Gerek hayalet hikayesi ile gerek Koo Chan-Sung – Man-Wol atışmaları ile pek beğendim bu bölümü.

Beklediğimiz gerçekleşiyor, Koo Chan-Sung’un ağaca dokunmasıyla ağaç yeşeriyor, Man-Wol ‘ün de zamanı tekrardan akmaya başlıyor.Çiçekçi kadınımızın müdahelesiyle ikilinin birleştiği anlaşıldı bu bölüm. Çiçekçi kadın çok kötü rol yapıyor maalesef, şivesi, mimikleri görevini değersizleştiriyor.

Man Wol zamanının yeniden akmasına sevinir diye düşünmüştüm ama aksine üzüldü. Rüyaların ortaya çıkmasına sinirlendi. Onun da bir kini var gibi geldi. Muhafızımız kızımıza bir kazık atmış olmasın diye düşünmedim değil:) Muhafızımız ile Man Wol daha çok yakışıyor, geçmiş hikayedeki romantizm beni daha çok etkiliyor tabi şimdilik diyelim:)

Gerçi bu bölüm Koo Chan-Sung’u epey cesaretli gördüm, atışmalarını sevimli bulup epey güldüm. Bin yıldan uzun süredir kuru olan ağacı ilgiyle yeşerteceğini söylemesi, başkanımızın dibinden ayrılmayacağını dile getirmesi oldukça romantikti. Man Wol de bir afalladı, 13 numaralı misafire gönderse de finalde kıyamadı.

Dizide en çokta kini bırakanın öbür dünyaya mutlu gitmesi olayını sevdim. Kör kızın ölüm olayı oldukça dokunaklıydı, Koo Chan-Sung’un tesellisi manalıydı. Böyle hikayeler görmek isteriz bundan sonra:)

Hotel Del Luna 5. Bölüm

5. bölümümüz kaldığı yerden devam ediyor, Koo Chan-Sung – Man Wol yakınlaşması sürüyor. Koo Chan-Sung’u öpücük hamlesi ile korkunç hayaletten kurtaran başkanımızın bu hareketi nedense hiç sorgulanmıyor. İlla öpmek mi zorundaydı şimdi:)

Bu bölümde de iyi bir bir hayalet hikayesi seyrediyoruz. Biz kızımızın ailesi zannederken damadın ailesinin oğullarını korumak için bu düğünü istemesine şaşırıyoruz. Başta izlerken ne saçma şey demiştim, yalnız kalmamak için ruhu evlendirmek, finalde hikayenin yön değiştirmesiyle gerçekleştirilen hayalet düğünü beğendim. Gelin kızımız da pek güzeldi.

Başkanımızın geçmişi ile ilgili detaylı bir flashback göremedik bu bölüm. Man Wol’e ağaçtan ev yapmak isteyenin arkadaşı Yeon Woo olduğunu görüyoruz. Onu en çok sevenin Yeon Woo olduğunu söylüyor hüzünlü bakışlarla başkanımız. Koo Chan-Sung’un bu seferde Yeon Woo’nun reenkarnasyonu olduğunu düşünmesine ‘ o beni çok severdi, sen de seviyor musun? şeklinde cevap veriyor. Reenkarnasyon işine bağlayacaklar bu gidişle maalesef:) Yeni gelen kızın, eski prenses olması iyice işkillendirdi. Kim kim çıkacak bahisleri alalım:)

Flashback de gösterilen Man Wol’ün düğün sahnesi iyice meraklandırdı. Eğer ters köşe yapmazlarsa başkanımız muhafızın ihanetine uğrayıp onu öldürmeye niyetleniyor gibi. Bu ihanetin bedelini de Man Wol’ü seven arkadaş Yeon Woo ödüyor sanki. Ama Hong kardeşlerden bir ters köşe bekliyorum.

Onun dışında birçok kopyası olan çiçekçi yine oldukça kötü oynadı. Stajyer kızımız ile lobideki çocuğumuz oldukça tatlıydı. Hemen diğer bölüme geçiyorum.

Hotel Del Luna 6. Bölüm

Göndermelerin bol olduğu, konuk oyuncuların gülümsettiği bir bölüm oldu 6. bölüm. Eulacha Waikiki’den Lee Jun Ki’ye hepimiz bayılıyoruz zaten değil mi, görmek bile yetiyor benim gülmeme artık:) Bu seferki hayalet hikayesi pek iyi değilse de kötü ruhumuz bangır bangır geliyor, bakalım nasıl başa çıkacaklar 13 nolu misafirle.

Lobideki çocuğun tatlılığı artık ekrandan taşıyor:) Normalde böyle karakterleri pek sevmem abartılı gelir ama çok iyi oynamış, o konuşsun ben seyredeyim modundayım. Hikayesi üzse de stajer kızımızla yakıştılar hani:)

Ve son sahne, o kadar içliydi ki.. Okyanusun güzelliği bizleri de üzdü. Biri geliyor, her şeyi güzelleştiriyor sonrasında yalnız kalamıyorsun, aynı manzaraya bir daha öyle bakamıyorsun. Ne güzel anlatmışlar. Ateş böceğinin ağaca çiçek açtırma sahnesinden sonra muhafızımızın Koo Chan-Sung olduğu kesinleşti sanki. 7 bölümde biraz daha bilgi öğreneceğiz gibi görünüyor.

Hotel Del Luna 7. Bölüm

Bu bölümü pek beğenemedim, ‘Tanrı’yı sorgulamaya çalıştıkları manasız bir bölüm olmuş. Goblin’de bunu çok iyi başarmışlardı ama burada yapamamışlar. Hepimizin yaptığı gibi dizideki insanlarda dünyayı çok abartıyorlar. Dünya bir gölgelik, 1000 yılda yaşasan bitiyor, yaptığın seninle birlikte ahirete gidiyor, işte orada hesap veriyorsun. Bu dünyada kötüler iyi yaşamış ne olur ki. Sonu var, hesabı var. Nitekim manasız bir hesap verme görevini üstlendiler oteldekilerimiz.

Ama bu kin gütme olayını iyi kurgulamışlar, kin gütmeyip çektiklerinin bir anlamı olduğunu bilirsen kötü bir ruh olmuyorsun ve öbür dünyaya rahat gidiyorsun. Ez cümle, her şey başımıza bu dünyaya bağlılıktan geliyor, dünyayı tek yaşam olarak görmekten geliyor. Dünya sadece ahiretin tarlasıdır. Bir Kore dizilerinden dersler yazısı yazsam iyi olur sanırım bu konuda 🙂

Dizideki kötümüzün prenses olduğu anlaşıldı sonunda. Muhafızın Man Wol’ü sevdiğini anlayan prenses Yeon Woo’yu astırıyor, Man Wol’ü tutsak ediyor. Muhafızımızın pek haberi yok gibi. Haberi olduğunu düşünüp Man Weol yanlışlıkla muhafızımızı mı öldürüyor yoksa prensesi mi ilerleyen bölümlerde çözeceğiz artık. Bundan sonraki bölümler de Man Wol’un şimdiki prensesle imtihanı başlıyor, umarım bağlarına yenik düşmez.

Lobi çocuğumuzun sırrı da yavaş yavaş çözülecek gibi. Hastanede gördükleri kadının kardeşi olduğunu düşünüyorum. Abi dediği aynı isimli hastane müdürü de onun yerini çalmış olsa gerek. Bakalım altından neler çıkacak

Hotel Del Luna 8. Bölüm

Evet, sonunda beklediğimiz bölüm geldi geçmiş sırlar tam olmasa da bizlere gösterildi. Hala benim gibi muhafızımızın iyi çıkacağı umudunu taşıyanlar burada mı? Gösterilen ihanet hikayesi bana çok basit geldi bu senaryo baştan beri bizlere düşündürdükleri şeydi, o yüzden daha anlatılmayanların olduğunu düşünüyorum. Muhafızımızın yüz ifadesinden de zorla yaptırılıyor edası okunuyordu. Prensesle bir anlaşma yapmak zorunda kalıp sadece Man Wol’ün hayatını kurtarabildi sanki. Olanda zavallı Yeon Woo’ya oldu.

Nitekim başkanımızın geçmiş yaşamı oldukça dokunaklıydı. Koo Chan-Sung’un hep dediği gibi sevgi dolu bir kalbi yaşananlar kirletti. 1000 yıl yaşadıktan sonra bile kinini yenemeyen Man Wol, Mi Ra ‘yı mutlu bir insan olarak görünce iyice delirdi, Allahtan yöneticimiz geri dönüşü olmayan bir şey olmasına izin vermedi.

Hotel Del Luna 8. bölümünde hikayeyi de yarılayarak ilginç bir sonla bitti. Başkanımız hoteli de sırtlayıp bilinmezlere gitti. Bundan sonra Koo Chan-Sung’un arayışını seyredeceğiz biraz sanırım. O değil de bu otobüste dans eden ölülere çok güldüm. Var böyle ölseler de otobüste dans edecek insanlar sizinde etrafınızda değil mi?

Hotel Del Luna 9. Bölüm

9 bölüm biraz geçiş bölümü gibi olmuş. Yeni karakterler yeni hikayeler başladı. Bölümün en güzel yanı Yeon Woo’yu da günümüzde görebilmemiz oldu sanırım. Ben başta çıkaramadım, oldukça karizmatik olmuş modern Yeon Woo’muz:)

Beklenildiği gibi Koo Chan-Sung’un Hotel del luna’yı bulması çok da zor olmadı. İkili arasındaki atışmaları seyretmek eğlenceli olsa da ben bir türlü sevgili olarak yakıştıramıyorum ikiliyi. Acabalar olmadan yine bir dizide hoşlanıyorum sahnelerine girdiler. İnşallah diğer bölümler düzeltirler.

Koo Chan-Sung’un gördüğü ateş böceği muhafızımızın ruhu gibiydi. Bakalım hikayeyi nasıl bağlıyacaklar. Reenkarne olanlar hep kendi yüzüyle geliyorlar, o yüzden muhafızımızın Koo Chan-Sung olma ihtimali azalıyor gibi. Yine de belli olmaz. Şu arkadaş grubuna katılan katilimiz deneyin nesi acaba?

Hotel Del Luna 10. Bölüm

10. bölümü ilk çıktığında seyretmiştim ve yorumunu yazdığımı zannediyordum. Şimdi 11. bölümü seyredip yorumu yazmaya gelince, 10. bölümü yazmamış olduğumu gördüm. Şok oldum. Hiç de haber vermiyorsunuz:) Sona yaklaşıyoruz, bölümler giderek heyecanlı hale geliyor sanırım siz benim kadar sonunu merak etmiyorsunuz.

Neyse efendim, Koo Chan-Sung gibisi yok temalı 10. bölümümüz genel itibariyle güzeldi. Yöneticimiz kızlar tarafından kapışıldı, ama o gönlünü tüm tehlikelere rağmen başkana kaptırdı. Başkanın torununa rüyayla mesaj göndermesi bölümü komik olsa da Koo Chan-Sung’un annesinin hayaletini bulması çok yüzeysel kaldı. Ne kadının hikayesinin derinliğine inebildiler ne de Koo Chan-Sung’un acısını gösterebildiler. Çok malzeme olunca bu hayalet hikayeleri biraz yavan kalıyor sanki.

Bölümün en güzel kısmı Man Wol ile Yeon Woo’nun duygusal karşılaşmalarıydı. Ne oynuyor Iu maşallah:) O gözlerdeki bakışlar çok dokunaklıydı. Mira ise iyice gıcık olmaya başladı Yeon Woo’ gibi güzel çocuğu bulunca nasıl üstüne atladı. Final sahnesinde olanlar oldu, Yeon Woo’yu da görünce artık muhafızla karşılaşacağından emin olan başkanımız Koo Chan-Sung’a açıldı. Yanında kalması için yalvardı, böylece yıllarca kuru duran ağacı sonunda çiçek açtı.

Hotel Del Luna 11. Bölüm

11. bölüm Koo Chan-Sung’un muhafızımızı rüyasında gördüğü sahne ile başlıyor, muhafızımızın hain olmadığını düşünen beni bu sahne umutlandırıyor. Bu ateş böceği yakında ortaya çıkacak, gerçekler de açıklanacak sanki.

Ay tutulması ile insanların oteli görebilmesi efsanesi saçma olsa da Sanchez’in sevgilisi ile vedası hüzünlendiriyor. Ama yine öyle derinden etkilemiyor. Bir bölümde bütün hikayeyi harcıyorlar senaristler. Önceden sevgilisinden zerre bahsetmeyen adam bir anda sırılsıklam aşık oluyor ve aniden sevgilisini kaybediyor. Koo Chan-Sung’un annesi gibi Veronika da 5 dakika görünüp kayboluyor.

Bu arkadaş seri katilimiz pek etkili görünmese de Koo Chan-Sung’a zarar verecek gibi. Hemen 12. bölüme geçiyorum:)

Hotel Del Luna 12. Bölüm

12. bölüm başlangıcında hepimizi iyi korkuttular yalnız, zaten ters köşe bekliyoruz, işte beklediğimiz ters köşe geldi bu ölümle dedim ki yanlış alarm olduğunu anladık. Cansız kalplerimiz yerinden çıkacaktı vesselam:)

Çok yoğun ve uzun bir bölümdü. Duygudan duyguya geçtik yine saçma hayalet hikayeleri seyrettik, gerçi bu sefer Koo Chan-Sung’un Man Weol’u uğurlamasından sonra yaşanacakların bir önizlemesi olması adına manidardı hikayeler ama yaşam çizgisi satın almak nedir ya, hele hiçbir suçu olmayan masum birisine bu kadar kin güdüp palazlanmak? Son bölümler ortaya çıkıp iyi adamı yolundan edecek kötü adam da bulunduğuna göre rahatız artık:)

Beklediğimiz bilgi bu bölüm verildi ve muhafızımızın hain olmadığı gösterildi. Pek çoğumuzun düşündüğü gibi Man Weol’ü kurtarmak adına hain gibi davranmış. Daha iyi bir çözüm bulabileceğini, beraber ölerek bu kötülüğe karşı durabileceklerini düşünüyoruz şu zamandan bakınca ama o dönemin koşullarında yapabileceği en iyi davranış belki oydu. Yine de yaşattıkları için üzülerek binlerce yıl bir ışık olmayı istedi, sevdiğini uzaktan izledi. Ne sevgiymiş ama. Man Weol gerçekleri öğrenebilecek mi acaba. Çok üzüldüm muhafıza, umarım onun için de güzel bir son yazarlar.Bu gidişle herkes Goblin’deki gibi diğer bir hayatta karşılaşacaklar ya umarım bizleri tatmin eder.

Bir de şimdi bedel mevzusu ortaya çıkardılar, anlamadım ki Koo Chan-Sung neyin bedelini ödeyecek. Man Weol’ü sevmesinin mi, sen getirmedin mi zaten çiçekleri açtırması için Koo Chan-Sung’u otele. Zaten sev dedin, ilgilen dedin şimdi ödemesi gereken bedel nereden çıktı? Otelin başına geçerek binlerce yıl o da Man Weol’ü mü bekleyecek yoksa…

Binlerce yıl sonra ayrılan insanlar yeniden buluşuyor, ölümün bir son olmadığı her fırsatta gösteriliyor lakin Man Weol’ün ayrılması o kadar üzücü bir olay olarak anlatılıyor ki akıl sır ermiyor. Tamam illaki ayrılık üzücü ama 1000 yıldır kinle yaşayan bir kadının huzurla bu dünyadan ayrılması daha önemli değil miydi?

Nitekim Koo Chan-Sung’un sevgisi kuruyan ağacı yeşertti, Man Weol’ü kaybolmak zorunda olan bir yapraktan fazlası haline getirdi. Önümüzdeki bölümler vedasını izleyip son bölümlerde kavuşmalarına şahit olacağız gibi.

Hotel Del Luna 13. Bölüm

Epey etkileyici bir bölümdü, önce Bayan Choi’nin hikayesiyle sarsıldık, sonrasında muhafızımızın vedasını görüp dağıldık. Bölümün finalinde ise muhafızımızın ortaya çıkış şekline şaşırdık. Keşke Koo Chan-Sung’un bedenini kullanmasalardı ama Man Weol’e zorlu bir veda düşündükleri belli senaristlerin.

Yine kini bırakma ile ilgili çok güzel bir bölüm izledik. İntikam hiçbir acıya çare olmuyor, öldürsen bile kendin iyileşmedikten sonra kalbin teskin olmuyor. Bayan Choi’nin hikayesi de acıklı bir şekilde bize bunları gösterdi. Man Weol’e de bizlere de büyük bir ders oldu.

Muhafızımız ne sevmiş öyle,’asla batmayan bir ay olup seni izleyeceğim’ vedası çok dokunaklıydı. Nitekim bir böcek olup yıllarca sevgilisinin yanından ayrılmadı. Tünelde Koo Chan-Sung’un bedenine geçişini görüyoruz. Man Weol’ünde farklılığı hemen anladığına şahit oluyoruz. 14. bölümde ciddi bir yüzleşme bizi bekliyor sanırım.

Hotel Del Luna 14. Bölüm

Bölümün tek cümlelik özeti ”Yazık oldu Muhafız Efendi’yedir vesselam. Vah ki ne vah, sen bir hırsızı sev, onun için yerinden yurdundan olmayı göze al, hain ol, onun için öl ve 1000 yıl sadece onu bekle. Karşılığında ‘benim için her şey bitti cevabını al. Vah ki ne vah efendim…

Muhafızımızın gözlerinden de bu hayal kırıklığı okunuyor, senaristler maalesef güzelim senaryoyu mahvediyor. Her şeyin iç yüzünü öğrendikten sonra bile Man Weol’ün tek kelime etmemesi, onca zorluğa onun için katlanan Chun Myung’a düzgün bir veda edememesi adeta içimize oturuyor. Böyle büyük bir nefretin bir hiç uğruna olduğunu olduğunu öğrenen kızımızdan daha büyük bir tepki vermesini beklerdim en azından. Iu’nun kaderi böyle karakterler oynamak herhalde, Moon Lovers’da da bir öngörü tutturup harcamıştı prensimizi 🙁

Man Weol’ü kurtaran asıl kahramanın Yeon Woo olduğunu fark ediyoruz, yaşadıkları talihsizliğe üzülüyoruz. Mi Ra’da sadece babasının emrini uygulamak zorunda kalmış, muhafızı da sevdiği için kollamış. Nitekim gerçekler ortaya çıkıyor ama Man Weol beklediğimiz aydınlanmayı yaşamıyor. Köprüden geçerken muhafızımızın son bir geri döndürme çabasını görüyoruz, yalnız gitmesine üzülüyoruz. Ne diyelim seni hain yazan tarih utansın Chun Myung, Kalbimizde yaşayacaksın, asla batmayan bir ay olarak hatırlanacaksın….

Hotel Del Luna 15-16. Bölüm

Geldik bir dizinin daha sonuna, 15. bölümde pek bir atraksiyon olmadığı için Hotel Del Luna final bölümünü de seyredip yorumlamaya karar verdim. Dizi ile ilgili bütün gizemler önceki bölümlerde çözüldüğü için bu iki bölüm vedalaşma tarzında oldu. Beklediğimiz gibi birer birer kinler yok oldu, hayaletlerimiz artık yolcuydu.

Alim Kim’in hikayesini çok çabuk anlatıp, kinini çabuk söndürdüler. Keşke ilk bölümlerde hayatına daha çok değinselerdi. Ben aslında çalışanların erkenden uğurlanıp Chun Myung’un hikayesini sona bırakmalarını isterdim. Bu iki bölüm merak unsuru olmadan sadece 16 bölümdür seyrettiğim insanlara veda ettim. En çok da Hyun Joong’un kardeşi ile buluşmasında hüzünlendim.

Koo Chan-Sung ile Man Weol arasındaki bağlantı olmamış. Hep bir ters köşe vay be sahnesi bekledik ama maalesef Hotel Del Luna bu noktada sınıfta kaldı, bizi hiç şaşırtmadı. Koo Chan-Sung’un önemli bir mana taşımasını beklerdim ama yazamamışlar zaten güzelim muhafızımızın da hikayesini harcadılar.

Bu yeniden doğma olayını ezelden saçma bulurum, böyle bir kısır döngünün mantıksızlığını savunurum. Hotel Del Luna’da da bu olayı iyice karmaşıklaştırdılar. Goblin’de bunu çok iyi yapmışlardı, en azından insanın üç hakkının olduğunu anlatmışlardı. Hotel Del Luna gerek ‘Tanrı’ konusunda gerekse ‘reenkarnasyon ‘konusunda büyük bir resim sunamıyor bize maalesef. Ruhlar birbiriyle karşılaşıp karşılaşıp duruyor, hiç biri yaşamından ders almıyor, hayatı anlamlandıramıyor. 1000 yıllık sevgi yenisi gelince bir hamlede harcanıyor.

Sonundaki buluşmanın zamanı söylenmedi, bu ruhların mutlaka bir gün karşılaşacağı vurgusu yapılıp ucu açık mutlu bir finalle bitirildi. İkinci sezon müjdesi verildi ama beni pek tatmin etmedi. Daha ders dolu, anlamlı bir dizi olmasını bekliyordum, konu çok müsaitti . Ama günlük hayalet hikayeleri ile yetindiler, derinlere fazla inemediler.

Yine de affetmenin önemini, kin tutmanın gereksizliğini gösterdiği için sevdim Ay Pansiyonunu. Kinini bırakmadan bu dünyadan ayrılamadıklarını görmek hoştu. Dünyadaki heveslerini bırakmadan cennete gidemiyorsun. Bırakıyorsun ki yeni bir yol buluyorsun. Bir de bu olaya Ahiret inancıyla bakınca daha bir aydınlandım.

Dizinin kazananı kesinlikle Iu oldu.efsaneleşti bu diziyle.Tarzı, kıyafetleri ile unutulmaz bir kadın karakter olarak karşımıza çıktı. Erkek oyuncuları solladı, yıldızı daha da parladı. Çok beğendim. Dizideki otel çalışanlarını da sevdim.

Efsane bir dizi olarak yer almayacaksa da 2019’un iyi işlerinden biri olduğu kesin Hotel Del Luna’nın. Müzikleri, müthiş oteli, ay güzellemeleri için bile seyredilir. Sizinle birlikte seyretmekten keyif duydum. Ez cümle; eğer ayınız soğuksa ısınmasını diliyorum, kininizi bırakıp ağacınızın çiçek açmasını umuyorum. Yok olmak zorunda olan bir yaprak olmayın, sevdiğinizin gönlünde çiçek açıp sonsuza kadar yaşaşın…

5 Replies to “Birlikte Seyredelim-Hotel Del Luna Yorumları”

 1. Daisy dedi ki:

  Diziyi izlerken her şey çok normal geliyor fakat buraya geldiğimde kafam karışıyor ağslsodüldoke

  • Mona dedi ki:

   Hahahah:) Çok güldüm, açıklayıcı olmam gerekirken kafaları daha mı çok karıştırıyorum 🙂 Kötü olmuş. Yorumlarınızı yazın birlikte tartışalım, diziyi daha da karıştıralım o zaman. Muhabbetle🌿🌿🌿

 2. Eda dedi ki:

  Merhabaa bir sorum var diziyi yeni izliyorum. 7.bölümde bizim lobi çocuk nasıl insan bedenindeydi okuldakilerle konuştu falan. Ben bir yeri gözden mi kaçırdım sebebi sonradan mı belli oluyor?

  • Eda dedi ki:

   Ah özür dilerim az daha beklesem öğrenecekmişim 🙂

   • Mona dedi ki:

    Çalışanlar otelde çalıştıkları için özel izne tabi gibi oluyorlar 🙂 Zaman zaman insanlarla temasa girdiklerini görüyoruz. Fantastik diziler her zaman mantık çizgisini koruyamıyor maalesef. Umarım keyifle seyrederseniz Hotel Del Luna’yı. Muhabbetle🌿🌿🌿

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: