Geçip Giden Zamanları Bir Yerlerde Bulsak-Go Back Couple Dizi Yorumları

Kore Dizileri

Written by:

Go back couple 2017 yılında yayınlanmış 12 bölümlük fantastik ögeler içeren Kore romantik komedi dizisi.Her bölümünde beni duygulandıran; düşündüren ibretlik bir kurguya sahip. Henüz keşfetmeyenler için cevher niteliğinde olan dizi; geçip giden zamanların kıymetini fark etmemizi sağlıyor. Diziyi seyrederken hep aklımda ; Mirkelam’ın Hatıralar şarkısı vardı. Diyor ya; Geçip giden zamanları bir yerlerde bulsam; sonra üzülsem, üzüldüğüme üzülsem. Neye yarar hatıralar…

Gerçekten zamanında kıymetini bilemeyenlerin neyine yarar hatıralar? Anlatılan her anı; pişman olanı yaralar.  Yaşamadıysan hayatını istediğin gibi, sahi kim verir ki sana geçip giden zamanı geri…

İşte Go back couple konusu itibariyle tam da bunu anlatarak; otuzlu yaşlarında mutsuz bir çiftin; yirmili yaşlarına geri dönmeleriyle yaşadıkları pişmanlıkları telafi etmeye çalışmalarını anlatıyor. Herkesin kafasına takılan; şimdiki aklım olsa ; geçmişte neler yapardım sorunsalına cevap arıyor. Evliliklerin iç yüzünü gözler önüne sererek; sevgililik ve evlilik kavramlarının farklılığına değiniyor.  Sevdiklerimizin önemini; zamanında değerlerini bilmeyi de ustaca anlatan dizi;hayata farklı bir bakış açısıyla bakmamızı sağlıyor. Ben diziyi seyrederken adeta pamuk gibi bir insana dönüştüm ve aileme sebepsizce sarıldım, varlıklarına şükrettim. Sırf bunun için bile bir an önce Go back couple izlemenizi  öneririm.

Go back couple oyuncularına bakacak olursa; başrolümüzde bu nostaljik yolculuğa son derece yakışmış olan Jang Na Ra yer alıyor. 38 yaşındaki ajumma teyzemizi de ; 20’lik kolej kızını da oldukça başarılı bir şekilde oynamış. Erke başrolümüz Son Ho Joon’ u ise daha önce seyretmemiştim o da rolün altından kalkabilmiş. Tabi ki de herkes gibi benim de bayılarak seyrettiğim ikinci adamımız Jang Ki Yong da bu  dizideki rolü ile koresever bizlerin radarına girmiş oldu. My Mister’ de oynadığını duydum hemen izlemeye başlayacağım efendim. Diğer oyuncuların da dizinin ortamını da oldukça yakışmış olduğunu söyleyebilirim.

Yaş geçtikçe insanların nasıl değiştiklerini güzel örneklerle açıklıyor dizimiz.Geçmiş ve gelecek görüntülerinin karşılaştırılarak anlatılması oldukça hoş olmuş. Karakterlerin yıllar geçerken hayat karşısında nasıl savrulduklarını duygusal bir şekilde seyrediyorsunuz. 12 bölüm oldukça kısa geliyor; keşke biraz daha uzatsalarmış diyorsunuz. Buradan hala Go Back Couple izlemeyenleri; izlemeye davet ediyor; izleyenler için  Go Back Couple Replik ve yorumlarına geçiyorum.

Go Back Couple Yorum Ve Replikleri

Go Back Couple 1. bölümde açılış sahnesinde önemli bir tespitle başlıyor. Evlilik mutlu son değildir. Dizilerde gösterilen mutlu sonun gerçek yaşamda  aslında zorlu bir mücadelenin başlangıcı olduğunu hepimiz biliyoruz. İşte bu gerçekçi bakış açısıyla çiftimiz de severek evlenmiş; bir de çocukları olmuş ancak pek talih yüzlerine gülmemiş. Bu diziden çıkardığım en önemli derslerden biri de saf mutluluğun hiç bir zaman olamayacağıdır. Tüm  mutlu hikayelerin  arasına  dünya giriyor. Geçim derdi; çocuk telaşesi derken insanlar birbirlerini sevdiklerini bile unutuyorlar. İşte bu durumda olan Ma Jin Joo ve Choi Ban Do çifti de çok mutsuzlar. Para kazanmak için çırpınan Choi Ban Do  ile tek başına çocuk büyütmek de zorlanan Ma Jin Joo’nun yıllar içinde artık birbirlerine tahammüllerini yitiriyorlar ve boşanma arifesine geliyorlar.

Mucize de burada başlıyor işte; boşandıktan sonra neden evlendiklerini unutan pişmanlık dolu çiftimiz; tüm bu pişmanlıklarıyla geçmişe geri dönüyorlar. İlk tepkileri oldukça komikti; rüya olmadığını anladıktan sonra Choi Ban Do’nun  sevinçten çığlık atıp dans etmesi görülmeye değerdi. Ma Jin Joo’nun ise  ölmüş olan annesini rüyada gördüğünü zannetmesi; ona doyasıya sarılması oldukça duygusaldı.

Dizinin bence en önemli hikayesi Ma Jin Joo ile annesinin  tekrardan kavuşmalarıydı.Düşünün sevdiğiniz birini aniden kaybediyorsunuz; rüyada bile artık göremiyorsunuz hele bir de bu kişi canınızdan çok sevdiğiniz anneniz ise .Ne kadar acıdır değil mi? İşte böyle bir özlemleyken bir gün annenizin olduğu yaşlara geri dönüp annenizin sizi uyandırdığı bir sabaha gözlerinizi açıyorsunuz. Ne güzel bir hediye değil mi? Siz de annenizin yanından bir an dahi ayrılmazdınız, bu sefer değerini bilirdiniz değil mi?Annesi ile olan her sahnesinde duygulandım; gözlerim yaşardı.

Gençlik zamanlarında insanların farklı olduklarını işlemeleri de çok güzeldi. Ma Jin Joo’nun gençliğinde pek yemeyen; biraz takıntılı  huysuz biri olduğunu duyduğunda şaşırdığında hepiniz gülmüşsünüzdür. Zaman  çoğumuzu değiştirmiyor mu sahi; 18 yıl sonra şu anki halimizden çok farklı olacağımızdan oldukça eminim. Siz de öyle düşünmüyor musunuz. Şimdiki üzüldüklerimiz ve taktıklarımıza eminim şaşıracağız. Yüce Mirkelam’ın da dediği gibi üzüldüğümüze üzüleceğiz. O yüzden çok da takmamalıyız belki de dünyayı…Nasıl olsa içinden sağ çıkamayacağız değil mi?

 

Hikayemize geri dönersek; birlikte mutsuz oldukları için boşanan çiftimiz; geri dönme olayını kendilerine tanınan bir fırsat olarak görerek  buradaki hayatlarının tadını çıkarma kararı alıyorlar. Choi Ban Do oldukça mutlu görünüyor; yaşının verdiği tecrübeyle ilk aşkına açılıyor; eğleniyor arkadaşları ile takılıyor. Anne olan Ma Jin Joo’nun ise bu karardan sonra aklına ilk gelen yavrusu Seo Join oluyor. Burada aklıma Arrival filmi geldi. Orada da kadın sonunu bile bile çocuğu için tekrar aynı hatayı yapıp;aynı yollardan geçiyordu. Çocuğunuzun sevgisi; her türlü acıya katlanmaya değer annelere göre.

İkinci adamımız Nam Gil ise Ma Jin Joo’nun da tarif ettiği gibi mükemmellik adbidesi. Uzun zamandır bir karakteri böylesine beğenmemiştim.Yaşına rağmen olgun, merhametli; yer yer eğlenceli çoğunlukla ciddi; sorumluluk sahibi bir tarihçi efendim kendileri. Ben de çocuğuna rağmen; Jin Jo’nun  Nam Gil ile başlayıp kendilerine yeni bir gelecek hazırlamalarını istedim. İkilin sahneleri oldukça romantikti.

 

Çiftimizin  38 yaşlarındaki tecrübeleriyle ; yirmili yaşları tekrar yaşamaları oldukça güzel yansıtılmış. Artık detaylı hatırlanmayan anıların;tekrardan canlanması çiftimizin aşklarını da tazeledi hayliyle. Arkadaş ortamları oldukça iyiyidi. Jae-Woo-Bo-Reum  çiftinin muzip hallerini;Go Dok-Jae’nin uzun saçlarını ;Cheon Seol’ün sarhoş oluşlarını izlemek oldukça eğlenceliydi.Birlikte gittikleri geziyi; festivalde doyasıya eğlenmelerini;tekrardan genç hissetmelerini sırıtarak seyrettim.

Ma Jin Joo’nun giydikleri kıyafetler oldukça hoşuma gittti. 1999 modası böylemiydi bilmiyorum ama oldukça güzel ve hoş görünüyordu. Orta yaşlı hallerinde gençken çektirdikleri fotoğrafları beğenmeme sahnelerine epey güldüm Hangimizin karanlık geçmişi yok değil mi?

Ma Jin Joo ve Choi Ban Do çiftinin ilişkilerinin tıkandığı yeri çözümlemeleri ders verir nitelikteydi. I have a lover dizisindeki ilişki de aynı sorun nedeniyle çıkmaza girmişti. Eşler mutlu zamanlarda olduğu gibi mutsuz zamanlarda da acıları beraber atlatmak zorunda olduklarını maalesef ki bilmiyorlar. Üzüntülerini saklayıp; olmamış gibi davranarak; üstlerini örtüyorlar. Lakin bu acılar sonrasında kördüğüm haline dönüşüp bir daha çözülemiyor. Jin Joo’nun annesinin ölümünden sonra da Choi Ban Do  hiç bir şey olmamış gibi davranarak;Jin Joo’yu hayal kırıklığına uğratıyor; onu güldürmek istediği için böyle yaptığını itiraf etmesiyle Jin Joo’nun kalbi biraz da olsa yumuşuyor.

12 bölüm olması bana yetmedi açıkçası; biraz daha gençlik yıllarını uzatsalardı hiç hayır demeden seyrederdim. Senaristler böyle düşünmemiş olacaklar ki fazla uzatmadan birbirlerinin değerlerini anlayan çiftimizi gerçek yaşamlarına geri döndürdüler. Nam Gil ile Ma Jin Jo’nu vedası oldukça iyiyidi. Geri döndüklerinde Nam gill’in bu sefer yalnız değil de  evli ve çocuklu bir adam olduğunu göstermeleri içimizi bir nebze de olsa ısıttı. Diğer karakterlerinde hepsinin mutlu son ile hayatlarını bitirmelerini seyretmek güzeldi. Bakalım bu sefer gerçekten mutlu sona erişecekler mi diyerek kapatmak istiyorum.

Son olarak Jin Joo’nun annesine kötü davranan kardeşine söylediği sözlerle veda edeyim. Gerçekten bizi kendimizden daha çok seven ailemizin kıymetini bilelim; iş işten geçmeden bilelim. Bu dünyada başımıza her an her şey gelebiliyor; pişman olmadan önce harekete geçip üzülmeyelim. Sonra bir şeye yaramıyor hatıralar?

 

 

 

 

 

2 Replies to “Geçip Giden Zamanları Bir Yerlerde Bulsak-Go Back Couple Dizi Yorumları”

  1. Bingo dedi ki:

    O kadar güzel yorumlamışsın ki…Bende ilk fırsatta Go Back Couple’yi izlemek istiyorum.

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: