İntikam Soğuk Yenen Bir Yemektir- I Have A Lover Dizisi Yorumları

Kore Dizileri

Written by:

İntikam almaya kalkışan mutlu olur mu diz çöktüğünde onu yaralayan? Hatayı kabul etmek,  kapatır mı yaraları önceden açılan? Peki en sevdiğin ise düşman, kimedir öfken onca zaman? Kime dokunacaktır faydası aldığın öcün düşmanından. Girdiğin yol zordur, soğuk yüzüdür hep intikamın sana yansıyan. Batarsın. Suçlu değil midir  sahi kapanmayan bir yarayı tekrardan kanatan…

İşte I Have a Lover dizisi konusu itibariyle, intikamın soğuk yüzünü bizlere gösteren,acıtan ağlatan üzerine düşünülmesi gereken uzun soluklu bir Kore dizisi. 50 bölüm olması başta göz korkutsa da, ilk 35 bölümün nasıl geçtiğini kesinlikle anlamıyorsunuz. Sıkılmaya başladığım her bölüm sonrasında dizi yeni bir yöne doğru yol aldı ve ben karakterlerin bu işin içinden nasıl çıkacağını merak ederek izlemeye devam ettim. Son on bölümü aynı tadı vermese de karakterler artık, arkadaşınız, eşiniz, düşmanınız olduğu için veda etmek istemiyor, hikayenin iyi bir şekilde tamamlanmasını bekliyorsunuz.

Genel anlamda konusuna bakarsak, i have a lover’da kızları hayata veda ettikten sonra evlilikleri de büyük bir açmazın içine giren Choi Jin-Eon ve Do Hae-Kang çiftinin yılan hikayesine dönüşen aşk hikayeleri anlatılıyor. İşe bir de sahip oldukları ilaç firmasındaki çıkar ilişkileri de girdiğinden işler iyice sarpa sararak ikisini yol ayrımına götürüyor. Yol ayrımında bir de oldukça acıtan bir aldatma mevzusu izliyorsunuz. Evliliklerinin bu duruma gelmesinde ikisinin de payı olduğunu hikayenin devamında anlıyorsunuz. İkisi de birbirlerine karşı  affedilmesi zor hatalar yapıyorlar lakin birbirlerini ölümüne de seviyorlar. Taraf seçemiyorsunuz.

Başrol oyuncuları karakteri çok güzel oynamışlar.Hele ki; ikiz kardeşleri oynayan Kim Hyun-joo başarılı bir iş çıkararak Do Hae Gang ve  Dok Ko Yong Ki’ yi perdeye ustaca yansıtmış. Farklı kişiler olduğundan şüphe etmiyorsunuz:) Çiftin karşılıklı kimyaları da oldukça uyumlu. Yıllardır birlikte olan bir çiftin duygusunu da verebilmişler. Malum hafıza kaybı konusunu çok seviyorlar Koreliler, pek çok dizilerinde de kullanıyorlar. Burada da oldukça iyi işleyerek, hafıza kaybını;kaderin intikamı şeklinde kullanmışlar. Şaşırarak takip ettim bazı bölümleri…Seyretmeyenleri aşk ve intikamın dolu dolu yaşandığı bu diziye davet ederek ben replik ve yorumlarıma geçiyorum..

 

I Have A Lover Replik ve Yorumları 

Dizi genel anlamda 4 bölümden oluşuyor bana göre, ilk on bölümünde aldatma hikayesi ile çiftin birbirlerinden kopuşlarını izliyorsunuz.İkinci bölümde ise hafıza kaybı olayı ile ikiz kardeşinin yerine alan Do Hea Kang ile onun karısı olduğunu kanıtlamaya çalışan  Choi Jin-Eon ‘nun çırpınışı yer alıyor. Üçüncü bölümde ise Hae Kang’nın hafızasının yerine gelmesiyle intikam rüzgarları esiyor. Son olarak da dizi ilaç firmasındaki başkanlık yarışına yoğunlaşarak Do Hea Kang’nın geçmişi ile yüzleşmesine  seyircileri şahit kılıyor.

Başlarken dile getireyim; Choi Jin-Eon karakterini eşini kötü bir şekilde aldatmasına rağmen çok sevdim. Delicesine aşık, yufka yürekli, iyi kalpli bir adam. Maalesef olaylar ona insaflı davranmıyor ve sıkıntılar arasında bocalayıp duruyor. Çocuğunun ölümünü unutamamış, karısının bu olaydaki payını affedemeyerek ona içerliyor,  soğuyor bir nebze ona karşı. Bu bocalamaların birinde  ise maalesef eşine affedilmez bir hata yaparak, onu aldatıyor. İstemeden gidişat kötüleşiyor, dönülmez bir yolda buluyor kendini.

Do Hae Kang ise başlarda  mesafeli, yaşadığı acı sonrasında kendine ördüğü duvarlarla dışarıya kapatmış güçlü bir kadın olarak karşımıza çıkıyor. Duygularını artık belli edemeyip kendini işine vererek yaralarının üstesinden gelmeye çalışıyor.İçten çökmüş ama kimseye belli edemiyor.

Kang Seol-Ri;  çiftimizin zaten zorda olan evliliklerinin üstüne kara bulut gibi çöken uğursuz kızımız. Hiç sevemeyip, yaptığı her davranışı yanlış buldum. İkinci kadın olarak evli bir adamın bu yanlışı yapmasındaki en büyük pay sahibi;lakin hiçbir zaman bu payı kabul etmeyen cahil cesaretli bir kız.Kızdaki cesareti yüzsüzlüğü dizi boyunca şaşkınlıkla seyrettim.Hiçbir zaman yaptıklarından pişman olmayıp, dizi ilerledikçe çirkinleşti gözümde.

 

Başlarda sadece sunbaeden hoşlanıyorum bu suç mu söylemlerini her adımda büyüterek çirkinleşip hiç de pişman olmaması beni tiksindirdi. Do Hae Kang her defasında yanlış yolda olduğunu nasihat ederek cevabını verdi, ama kızımıza laf geçirmek mümkün olmadı. Dizinin sonunda  dersini aldı lakin hakkettiği sonu yaşamadığını düşünüyorum.

 

İlk 10 bölümde işkence gibi bir aldatma hikayesi izliyoruz.  Kendimi Do Hae Gang yerine koyarak oldukça üzüldüm. Tüm yapılanlara rağmen kocasına sahip çıkması, Kang Seol-Ri’ ye gidip yalvarmasını acıyarak izledim. Kendisiyle artık konuşmayan kocasının diğer kadını sırtında taşıyarak ıslık çalmasına şahit olmasından sonra intihara bile kalkışıyor. Ancak nafile..Biraz fazla uzattıklarını düşünüyorum bu sahneleri ama dizinin ikinci yarısı için gerekli olmuş.

Maalesef  Choi Jin-Eon; kaçmayı tercih ederek 20 yıldır sevdiği kadınından uzaklaşıyor. Bunu söylerken bile hala Do Hae Kang’ ı sevdiğini biliyor, canı acıyor, lakin yanlışından dönemiyor. Boşanmalarından sonra dizinin ilk kısmını bitirmiş oluyoruz.Bundan sonra adeta kaderin intikamı başlayarak bu ikiliyi tekrardan buluşturuyor.

Dizinin ikinci kısmını heyecanla izledim. Geçirdiği araba kazası sonucu Do Hae Kang hafızasını kaybediyor ve onu Avukat Beak Sok buluyor. Böylece pek çok sırda ortaya çıkmaya başlıyor. Meğersem kızımızın gizlenen  bir ikiz kardeşi varmış Do Hae Kang da kaderin cilvesi ile ortadan kaybolan ikiz kardeşi Dok Ko Yong Ki gibi yaşamaya başlıyor. Dört koca yıl geçiyor.  Bambaşka biri oluyor avukatın yanında kızımız.  Amerika’dan dönen Choi Jin-Eon; ilk günün de bakın kim ile karşılaşıyor:) Sonrasında ise kopuyor fırtına…

 

Çok fazla rastlantı olayı vardı dizide bazıları abartı gibi gelmeye başlasa da siz de zaten kaderin ağlarını örmesini istediğiniz için  çok da ses çıkartamıyorsunuz.İkinci kısmında yer alan ikilinin sahneleri oldukça romantikti. Choi Jin-Eon’nun geçmişi hatırlayarak Hae Kang’ a tekrar aşık olması, ona karşı yaptıklarının hüznünü taşımasını güzel yansıtmışlar. Choi Jin-Eon  zaten geçen dört yılda da karısını hiç unutamıyor, hatırasını hep yaşatıyor. Asla da unutamayacağını sonunda anlıyor. Kang Seol-Ri’nin ; Choi Jin-Eon’un kendisini hiç sevmediğini fark etmesi yıkıma dönüşüyor. İkinci bölümde iyice gaddarlaşıp, kendisi sütten çıkmış ak kaşıkmışçasına  Hae Kang’ a  tehditler savurarak, ahlak dersinde bulunuyor. Maalesef hiç bir iyileşme göstermeden de gözümde hep kötü bir hırsız olarak kalıyor.

Dizi 50 bölüm olunca içinde alzeirmdan tutunda ilaç yan etkisi davası, Do kardeşlerin babasının kimin öldürdüğü gerçeği, Woo Joo’ nu hastalığı  gibi pek çok konuda çiftin ilişkisi ile birlikte işleniyor.Ne yalan söyleyeyim bazı bölümleri atlayarak seyrettim.Tam bırakmaya yeltenirken  29. bölüm ilaç gibi geldi ve dizi bambaşka bir yöne evrildi. Senaristler burada güzel bir iş çıkarmışlar. Hafızası yerine geldiğinde 4 yıl yaşadıklarını hatırlamama rolünü iyi yaparak tüm insanlardan intikamını almaya başlıyor buradan sonra kızımız .Nitekim de pek başarılı oluyor. İçimin yağları eridi, ona yapılanlara karşı gereken tüm karşılıkları veriyor bir bir..

Avakuta Beak sok çok kilit bir rolde; gerçek arkadaş nasıl olunuru kanıtlar şeklinde kurgulanmış. Güzel sevdi Hae Kang’ı. Hep yanında durdu. Sonuna kadar destek oldu.Finale doğru mutlu sona ulaşması için sevgili uydurmaya çalışmışlar ona ama bana pek de inandırıcı gelmedi. Kang Seol Ri maalesef hak ettiği cezayı alamadı gözümde. İçten bir özür dilediğini bile göremedik, uyduruktan bir kemik hastalığına tutulduğunu gösterip acitasyon yaptı senaristler ama bence daha vahim bir sonu fazlası ile hak etmişti. Son bölümlerde bir oğlan çocuğu karşısına çıkararak hiç de hak etmediği bir sevgili senaryosu bile yazmışlar. Bence yaptığı onca kötülükten sonra yalnız başına ölmeliydi 🙂

Dok Ko Yong Ki- Woo Joo-Doktor arasında geçen sahneleri de sevdim.Dizinin buram buram acı kokan olaylarına bir parça da olsa neşe getirmeyi başardılar. Çocuk oyuncu Woo-Joo bir harikaydı annesi gibi ben de konuştuğunda eriyerek seyrettim kendilerini. Amerikaya tedavi olmaya gitmelerinden sonra bir daha hiç göstermediler bu üçlüyü. Keşke en azından final bölümünde birlikte bir sahne çekselerdi daha doyurucu olurdu diye düşünmekteyim.

Finalini genel anlamda tatmin edici buldum.Çiftin hikayesine odaklanmışlar. Onca yaşananlardan sonra sakinliğe erip tekrardan denemek için yola çıktılar.Bu sefer aynı hataları yapmadan, insanca, doyasıya. Acılara birlikte göğüs gererek yaşamayı öğrenip, bundan sonra mücadeleyi hiç bırakmamak adına. Ölen kızlarını unutmayarak, yürümek için  aynı yolda.Uzun bir ilişkiyi devam ettirebilmenin zorluklarını görerek; diziden pek çok ders çıkararak veda ettim ben.

Aynı yolda yürümek değil miydi evlilik,acısıyla tatlısıyla … Kötü günde de iyi gündeki gibi sahiplenmek, sabretmek yaşananlara. Ne diyordu sahi şair; Kim istemez mutlu olmayı, ama mutsuzluğa da var mısın?” Yanımda olacak mısın acılı zamanlarımda. Her ne olursa olsun yan yana olalım..

6 Replies to “İntikam Soğuk Yenen Bir Yemektir- I Have A Lover Dizisi Yorumları”

 1. Berrak dedi ki:

  Bu dizi benim için çok başkaydı dediğin gibi 2.bölümünü hiç unutamıyorum kaç senedir dizi izlerin o hissi veren başka dizi yok yorumların o kadar bana uyuyor ki yine bu tarzda önerebileceğin evlilikte soğukluk girdikten sonra pişmanlığı anlatan bir dizi var mı önerebileceğiniz?

  • admin dedi ki:

   Ben de çok etkilenmiştim seyrederken. Evlilik üzerine dersler çıkardığım oldukça dolu bir diziydi. Pek I have a lover gibi olmasa da aklıma Go Back Couple ve Familiar Wife dizileri geldi. Evliliklerinde mutlu olmayan çiftlerin geçmişe gidip pişmanlıklarını düzeltmelerini anlatıyor her ikisi de. Konusu fantastik gibi olsa da hiç kafa yormuyor çiftlere odaklanıyor diziler. Seyretmediysen mutlaka Go Back Couple öneririm. Yorumun için çok teşekkürler. Muhabbetle🌿🌿🌿

   • Berrak dedi ki:

    Ben teşekkür ederim bloğunu baya bi inceledim dün o kadar çok benziyor ki zevklerimiz insanın kendine benzer birini görmesi garip bir şekilde sevindiriyor go back izlemiştim aşırı beğendiğim bir diziydi çok yönlüydü… familiar wife ise beğenemediklerimden maalesef devam edemedim teşekkür ederim yine de 😊 yazılarını merakla beklicem

    • admin dedi ki:

     Ne mutlu seninle tanışabilmek o zaman Berrakcım. Gerçekten insan kendine eş ruhları görünce seviniyor, birlikte olmaktan ayrı bir haz duyuyor. Ben de senin yorumlarını bekliyorum. Aradığın tarzda dizi ile ilgili de arayışta olacağım bulursam mutlaka yazarım bloga. İrtibatı koparmayalım 💜💜💜

 2. BİRPEMBESEVER dedi ki:

  Diziyi iki kere baştan sona izlemiştim. Çok güzel bir diziydi. Oyunculuklar da öyleydi.. Kimi zaman tebessüm ettiren kimiz zaman ağlatan bir dramaydı benim için.. Uzun soluklu bir dizi olması da ekstra iyiydi. Bence Kore dizi severler bir şans vermeli bu dramaya,sevgiler! ^-^

  • Mona dedi ki:

   Ben de çok severim I Have A Lover’ı, dediğiniz gibi en iyi intikam dizilerinden biri bence de. Teşekkürler yorumunuz için. Muhabbetle 🌿🌿🌿

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: