İyi Avukat Olmak Mı, İyi İnsan Olmak Mı? Suits Kore Yorumları

Kore Dizileri

Written by:

Avukat olmak ile ilgili temel ikilemin müvekkilin suçsuzluğunu bilmeden onu koşulsuz savunmaya çalışmak olduğunu hepimiz biliriz. Günümüzde müvekkilinin beyanlarını göz önünde tutarak onu  bir şekilde mahkeme önünde de aklayan kişiler iyi avukatlar olarak nitelendirilirler. Pek çok dizi ve filmde de gördüğümüz bu şeytanın avukatları; müvekkilinin suçu işlediğini bilse dahi kural boşluklarından yararlanarak  müvekkiline  ceza aldırmamaya çalışır. Böylece masumlar suçlanır; kılıfa uydurulan suçlar aklanır. Nerede kaldı insanlık dersiniz; iyi bir avukat olmakla iyi bir  insan olmak arasındaki ince çizgiyi fark edersiniz. İşte Suit dizisi de tam olarak bu ince çizgiyi bizlere farklı avukat modelleri üzerinden göstererek iyi insan olabilmeyi anlatıyor. İyi bir avukat olmak mı iyi bir insan olmak mı sorusunu sorgulatıyor.

2019 yılında 8. sezonuna başlayacak olan Amerikan dizisi Suits’den  aynı adla uyarlanan dizimiz, 16 bölüm olması sebebiyle pek de doyurucu olmasa da zengin kadrosu; senaryosu ile 2018’in başarılı Kore yapımları arasında kendine yer buluyor. Ben seyretmekten oldukça keyif aldım; tam tüm karakterlere alışmışken apar topar bitmesine epey bir kızdım. 25-30 bölüm olup biraz daha davaları ve karakterleri derinlemesine  gösterebilselerdi efsane hukuk dizileri arasında yer alırdı Suits. Hukuk temalı dizileri seven her bünyeye öneriyorum Suits’i. Suits konu ve oyuncuları ile ilgili yazım şurada olup; spoiler uyarısı vererek detaylı Suits yorumlarıma geçmek istiyorum.

  Suits Replik ve Yorumları

7 sezonluk bir diziden uyarlama olduğu için dizinin alt metinlerinin oldukça sağlam olduğunu görüyoruz. Neredeyse her karakter ders verircesine özlü sözlerle konuşuyor; felsefi takılıyor. Ben bu tarzdan hoşlandığım için bayılarak seyrettim lakin bazılarına ağır gelebileceğini tahmin edebiliyorum. Hele ki dizi girişlerindeki o günün davasına yönelik verdiği mottolara bayıldım.

Avukat Choi gerçekten etkileyici bir karakter olmuş. Jang Dong-Gun çıtayı zirveye çıkarmış ki  indirene aşk olsun. Karizması,  yeteneği, insanlığı hatta o mesafeli soğuk duruşu bile unutulmaz dizi karakterleri arasında yerine almasında öncelikli sebeplerden. Bölüm azlığı nedeniyle maalesef ki özel hayatına dair pek detay seyredemedik. 1-2 bölüm eski sevgilisini görsek de Sekreter Hong Da-Ham ile ilişkisi mesala soru işareti olarak kaldı kafamızda. Dizide daha çok oğlu olarak gördüğü Go Yeon-Woo ile ilişkisini ve onu yetiştirmesini gösterdiler.İkili arasındaki atışmaları görmek keyifliydi.

Go Yeon-Woo ise üstün yeteneklere sahip olmasına rağmen hayatta şans yüzüne gülmemiş çömezimiz olarak benim sevdiğim karakterlerden oldu. Tesadüf üzeri Avukat Choi ile karşılaşıp bürosunda  çalışmaya başlamasıyla hayatı birden değişti. Sahte avukatlık mevzusunu pek oturtamadım ben zihnimde. Neden Avukat Choi’nin yanında sadece yardımcı olarak çalışıp bir yandan da okuyamadığını anlayamadım. O kadar planlı avukatımızın bu kadar düzenbazlığa kaçıp risk alması oldukça mantıksız geldi. Sahte avukat yapmadan da Go Yeon-Woo’a yardımcı olabilirdi neyse efendim dizi deyip bu bölümü atlıyoruz:)

Go Yeon-Woo ile  Kim Ji-Na’ı pek yakıştıramadığımı söylemek isterim. Kim Ji-Na şahsıma biraz içten pazarlıklı doğal olmayan yapmacık bir karakter olarak geçti. Hele Go Yeon-Woo’nun arkadaşı olan See Hee’ye olan tavırları çok sinsice ve yakışıksızdı bence. Go Yeon-Woo ile uyduğunu da söyleyemeyeceğim; aşklarına da pek inanmadım. Sanki See Hee  ile Go Yeon-Woo daha çok yakışıyordu. Bir anda yok ettiler kızı. Nasip artık:)

Kadınlar konusuna değinmişken dizide Sekreter Hong Da-Ham hariç tüm kadınların kıyafetleri oldukça hoştu. Hele Müdür Kang’ın ayrı bir havası vardı; giydiği mor takıma bayıldım. Sekreterimizin boynuna geçirdiği halkalara bir türlü anlam veremedim:)  Avukat Choi’i umutsuzca sevmekten biraz farklılaşmış sanırsam 🙂

Bölümler ilerlerken pek çok davaya da şahitlik ediyoruz Suitte. Kadın çalışana taciz davasından; boşanmaya, miras davasından ilaç yan etki davasına kadar. İlaç yan etki davasında ikilimizin  aynı anda hem farklı bir  mağduru  hem de farklı bir şirketi savunmaları davanın iki boyutunu da görmemizi sağladı. Şirkette yapılan prova duruşmalarda sahte olmasına rağmen heyecan vericiydi. Go Yeon-Woo’nun sahte olmasına rağmen davalara insanca yaklaşımı mağdurlar hatta suçlulara karşı bile empati ile yaklaşması örnek alınasıydı. Başlarda çok fazla duygusal davransa da sonraları tam bir profesyonel olarak Avukat Choi’yi bile korudu.

Çok farklı avukat modellerini gördük. Kimisi sadece paraya önem verirken kimisi sadece ün salmak derdindeydi. Çoğunluğu kendi çıkarına göre davranıp davaları ona göre yönetmekteydi. Müdür Kang; Chae Geun-Sik, şirkete  sonradan katılan savcı kızımız ve Müdür Ham dizinin renkli karakterlerindendi. Suits finalinde Go Yeon-Woo sahte olduğunu itiraf edip cezasını çekerek kendine tertemiz bir sayfa açtı. Yanında Avukat Choi’nin olması mutlu etti:)

Suits finalinde hemen hemen herkesin merak ettiği Avukat Choi’nin neden bu kadar riske girip Go Yeon-Woo’yu  şirkete aldığını açıkladı avukatımız.Çünkü  Go Yeon-Woo çevresindekilerden farklıydı; insanları anlayabiliyor; onlara üzülebiliyordu. Sorguluyor;  gücün önünde durabiliyordu. Avukat Choi’nin okuduğu kitapta denildiği gibi iyiliği övmek yanında kötülüğü yermek de lazımdır insanlık adına. Sözün özü;  iyi bir insan olmak evladır iyi bir avukat olmak yanında ….

 

Ps: Suits soundtrackinin oldukça iyi olduğunu belirterek aşağıya ekliyorum. 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: