Katil Kim? Partner For Justice Yorumları

Kore Dizileri

Written by:

2018’de yayınlanan Partner For Justice, adım adım katilin kim olduğunu bize gösteren heyecanlı bir suç dizisi. Savcılık, adli tıp ve emniyet üçlüsünün koordineli çalıştığı dizide,öncelikle otopsi yapılan cesedin nasıl öldüğü tespit edilmeye çalışılıyor, sonrasında cinayetin şüphelileri bir bir sorgulanmaya çekiliyor. Siz de bu arada katilin kim olabileceğini tahmin etmeye çalışıyorsunuz, kimi zaman haklı çıkıyor kimi zamanda ters köşeye yatıyorsunuz:)

Dizide ilginç cinayetler teker teker aydınlatırken maalesef sağlam bir ana hikaye dizi ile birlikte ilerlemiyor. Doktor Beak’in de söylediği gibi ucuz bir pembe diziyi hatırlatan sevgilisinin hikayesi de  pek sizi tatmin etmiyor. Duygusal anlamda  Partner For Justice’in eksiklikleri olduğunu söyleyebiliriz. Bunun haricinde türünün güzel örneklerinden biri benim gözümde Otopsi sahneleri çok iyi işlenerek, ölümler sebepleri ile birlikte iyi bir kurguyla karşınıza çıkıyor. beklenmedik ölümler ardarda sıralanıyor, sürpriz isimler katil çıkabiliyor. Son ana kadar heyecanın bitmediği yapımda benim bile katili yanlış tahmin ettiğim oldu 🙂

2. sezonu ile kaldığı yerden devam edecek olan Partner For Justice konusu ile ilgili detaylar şu yazımda olup, spoiler uyarısı vererek ayrıntılı  Partner For Justice Yorumlarıma başlıyorum.

 

Partner For Justice Yorum ve Replikleri

Yorumlara geçmeden önce son dönemde Kore dizilerinin  yarım saatlik bölümler şeklinde yayınlanmasını hiç sevemediğimi söylemek isterim. Bu şekilde yayınlanan  Partner For Justice’de de tam konunun içine girmişken bölüm bitiyor, siz bir türlü odaklanamıyorsunuz. Hele konular cinayet ve şüpheliler olunca kim kimdi neden bunu yapmıştı şeklinde pek çok zihin karışıklığı sizi bekliyor.Keşke 1 saatlik film şeklindeki yapıları hiç bozulmasa bana göre  🙂

Yeni atanan güzel savcımızın ekibe dahil olmasıyla başlıyor hikaye. Savcı Eun Sol sempatik görünümü, empati ile tüm olaylara yaklaşan sağduyusu ile gönlünüzü kazanıyor. Daima övülen erkek kardeşi gibi saygı görmek için çok çabalıyor ancak nafile. Başarılı bir savcı olan kızlarını görmezden gelip dışlıyorlar bir de. Başlarda gösterilen kızımızın bu dramatik aile olaylarını daha sonraki bölümlerde pek göremiyoruz. Çözümsüz kalıyor hayliyle.

Doktor Baek-Beom ise işinde oldukça başarılı, antisosyal bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Donuk, robotik tavırları başlarda can sıkıcı olsa da sonraları alışıyorsunuz. İşindeki profesyonelliğine ise  hayran kalıyorsunuz. . Baek-Beom’u hayattan soğutan olayın perde arkasındaki  gerçekleri  öğrendikten sonra bile karakterinde belirgin bir değişim göremiyoruz. Eun Sol’ün arkadaş tavırları pek de işe yaramıyor doktorumuzda. Baek-Beom’un daha normalleşerek hayatında mutluluğu bulduğunu da görmek isterdik ama 2. sezonda hikayeyi devam ettireceklerini anlayabiliyoruz.  Savcı Eun Sol ile Doktor Baekimiz bir ilişki yaşarlar mı sizce 2. sezonda?

Ben arka planda devam eden  Baek-Beom’un sevgilisi ve savcının kardeşi olaylarını pek sevemedim. Türk filmi kıvamında babanın istenmeyen geline para teklif etmesi, bunu gururuna yediremeyen kadının doğmamış çocuğuna rağmen sevgilisinden kaçması, daha kötüsü en yakın arkadaşı ile onu aldattığını düşündürmesi değme pembe dizileri çatlatacak seviyedeydi. Doktorumuzun neden hayattan soğuduğunu anlayabiliyorum:) Savcı Kang’ın kini adaleti kötüye kullanmaya bile zorladı onu. Her şey çözüldükten sonra istifa etmesi vicdanlı bir insan olduğunu gösterdi. Savcı Eun’u seviyor gibiydi lakin pek çok konu gibi bunu da devam ettirmedi senaristler.

Dizinin yan rollerinin de pek başarılı olduğunu söyleyemeyiz. Savcılık bürosundakiler çok kötüydü. Eulacha Waikiki’de döktüren Le Yi Kyung burada pek parlayamadı. Sürekli İngilizce konuşan Stella bir süre sonra baydı. S harfini tıslayarak söyleyen Savcı Eun  rahatsız etti.

Dizide pek çok karakterin suçlanıp hapishaneye düştüğünü gördük. Polis Cha Soo’yu yapılan muamele epey kötüydü. Tecrübeli polisimizin o kadar dava gördükten sonra kendini hiç savunamayıp sudan çıkmış balığa dönmesi epey komikti. Tüm bu olumsuzluklara rağmen işlenen vakalar gerçekten güzeldi. Ben yaşlı babanın tek başına ölüp çocuklarının miras derdine düşmesi, Mers tehlikesi altında morgda kapalı kalmaları, sınava hazırlanan öğrencinin aldığı takviyelerin kendisini zehirlemesi  davalarından etkilendim.

Otopsi sahneleri güzel kurgulanmış, adli tıbbın soruşturmalardaki rolü iyi anlatılmıştı. Özetle  Partner For Justice sürükleyici senaryosu ile sıkmayan güzel kurgulanmış bir polisiye idi. Karakterler ve hikayeler biraz daha derli toplu olsa 2018 en iyi kore dizileri listesinde kendine daha üst sıralarda yer bulabilirdi. Türü sevenlerin kaçırmaması gerektiğini düşünüyorum.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: