Kral Sevilmek İstiyor-Grand Prince Yorumları

Kore Dizileri

Written by:

Yine taht sevdasının güzelim insanları bir canavara dönüştürdüğü bir dizi yorumu ile birlikteyiz efendim. Ne canlar gitti bu makam sevdası yüzünden de bir türlü kurtulamadı bu hevesten insanoğlu.  Yıllar geçse de değişmeyecek tek şey olurdu herhalde insanın bu anlamsız hırsı. Grand Prince’ de ise biraz da kraliyet ailesinin suçu var bu kanlı savaşta. Çünkü tehdit oluşturmaması adına herkesten uzaklaştırılan prens sevilmek istiyor sadece oysa. Kral olduğumda bari severler beni diyerek başlıyor savaşlara. Lakin sevginin zorla kazanılmayacağını anlamayarak buluyor kendini dönülmez bir yolda.

İşte bu anlamsız savaşı anlatan Grand Prince ilk bölümleri ile hayal kırıklığı yaratsa da; sonraki bölümlerde toparlanıyor hikaye. Başta bir bırakmayı düşünsemde devam ettikçe keyif aldığımı söyleyebilirim diziden. Özellikle tarihi kore dizileri sevenlerinde beklentilerini düşük tuttuklarında keyifle Grand Prince izleyeceklerini söyleyebilirim. Grand Prince konusu ve oyuncuları ile ilgili bilgi şu yazımdadır. Ben şimdi diziyi seyredenler için detaylı yorumlarıma geçmek istiyorum.

Grand Prince Replik Ve Yorumları

Grand Prince 1. Bölüm gerçekten kötüydü. Hiçbir merak unsuru yokken neden hikayeye sondan başlamayı tercih ettiler emin değilim. Oysa ki hikayenin en başından  ikinci bölüm gibi başlangıç bence daha başarılı olurdu.İkinci bölümden sonra Hwi ile Ja Hyun tanışma sahnelerine geçiyoruz. Resim yapma; at binme sahneleri oldukça hoştu. Bana böyle sahnelerle gelin senaristler:)

Yoon shi-yoon’u bir tarih dizisine yakıştıramadığımı söylemiştim. Mimikleri ve sevimliliği prens ciddiyetine gölge düşürüyor maalesef. Dizide de farklı bir prens portresi çizerek kendi karakterini yansıttı. Ciddi toplantılarda sorduğu komik sorular beni yerlere yatırdı:) İlk bölümlerde kral naipliği görevini reddetmesi çıldırttı adeta. Çocukluktan itibaren kraliyet dairesinde yetişen birinin yer yer de olsa ciddiyetsiz olması beni rahatsız etti. Sonraki bölümlerde hayatın cilvesini yeyince giderek ağırlaşıp karakterine otursa da Yoon shi-yoon’u komedi dizilerinde izlemeyi tercih ederim.

Ja Hyun ise duru güzelliği ile sadık bir aşık olması ile seyredilesi bir karakterdi. Güzel bekledi prensi, her zorluğa direndi. Saçma da olsa erkek kılığına girip savaşa bile gitti Hwi için.

Prens Jin Yang’a gelirsek sevgisiz oluşu hep yüzünden okunuyordu zira. Amcasının yolundan giderek türlü oyunlara kalkışması da ilgi görmek arzusundandı vesselam. Keşke sevdiği kadına biraz daha sevgisini gösterebilseydi.

Na Gyeum gerçekten güzel bir karakterdi. Oynayan Hyo young iyi iş çıkarmış. Diziyi seyrettiren kötülerdir derler ya Grand Prince’ i takip etmemin nedeni de bu hırslı kadının sonunu görmek istememdi. Kraliyet ailesine girmek için ablasını zehirlemesi; kıskandığı her kadını dövdürüp işkence ettirmesi; hırsından her gün biraz daha çatlaması görülmeye değerdi.Arkadaşın kuyusu nasıl kazılır kanıtladı adeta. Sonunu pek sevemedim hak ettiği cezayı sefil bir hayatta yalnız kalarak ödemiş gibi gösterdiler ama ölmesini tercih ederdim.

.

Seyrettiğim çeviri çok iyi olmasa da dizinin tarihi diline hayran kaldığımı söylemek isterim. Kelamı sevdiğimden böyle ağdalı sözlerin günlük hayatta bile kullanılması beni hoşnut etti. Beyzadem; hanımım gibi latif kelamları duyamıyoruz günümüzde …

Grand Prince 10 bölüm itibariyle açılış sahnesindeki zamana geri döndü ve son on bölümde daha heyecanlı bölümler seyretmeye başladık. Prens Hwi’yi bir değl iki kere ölü göstermeleri olayı biraz sıksa da Ja Hyun ile kavuşma sahneleri beni ağlattı.

Dizi bir tarih dizisininden beklenen entrikalar yönünden vasattı. Sadece Prens Hwi’nin ikinci kere ölüm numarası yapıp başkentte dönmesinden sonra taht için verdiği mücadelenin seyri merak uyandırdı bende. Prens Ji’nin tahta çıkışı gibi diğer olaylar tahmin edilebilir vasat olaylardı.Prens Amcanın hırsı bir Na Geyoum’un hırsı iki dizinin

Grand Prince finalinde  hikayeler hep birbirine bağlandı ve yaşaması gereken sonu herkes yaşadı.İyiler kazandı, kötüler cezalandırıldı.  Prens JinYang’ ın olanlara dayanamayıp intihar etmesi; onun karakterine oturdu. Arkasından yapılan itiraflar ise maalesef fayda sağlamadı. Prens Jin Yang’I canavara başta annesi ve etrafındakiler dönüştürdü.

Özetle; Grand Prince bir tarih dizisi yapalım da nasıl olursa olsun bu açığı kapatalım yeter der gibi dizi.Üstüne düşülmüş iyi bir senaryosu yok maalesef. Ama yine de kendini seyrettirmeyi başarıyor. İçinde yılların ve türlü acıların azaltamadığı naif bir aşk barındırıyor. Sırf bunun için bile seyredebilir belki. Burada soundtackindeki ana şarkı gerçekten muhteşem her çıktığında gözlerim durdu; onuda buraya ekleyerek; prens Hwi’nin sözleriyle veda ediyorum. Unutmayın sevginin çözemeyeceği sorun yoktur:)

 

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: