Ji Soo’nun Radyo Sevdası -Radio Romance Dizisi Yorumları

Kore Dizileri

Written by:

Radio Romance 2018 yılında yayınlanan yeni nesil  baş rollerimizin yer aldığı sevimli bir Kore dizisi. Entrikası olmayan, seyirciyi fazla yormayıp duygulara odaklanan 16 bölümlük bir seyirlik. Ben beğendiğimi söyleyebilirim. Özellikle genç oyuncu olarak pek çok dramalarda kendine yer bulan sevimli kızımız Kim So-hyun’ un baş rolde olması beni oldukça sevindirdi. 2017 yılında Ruler: Master of the Mask ve  2016 yılında da Lets Fight Ghost’ da ana karaktermiş lakin benim gözümden kaçmış. Ben Missing You’ daki performansını hatırlıyorum. Oldukça başarılı buldum bu yapımda ben kendilerini. Bir Neslihan Atagül vakası olmamış.Karakter eğreti durmuyor üstünde.

Radio Romance oyuncularından erkek başrolümüz Yoon Doo-joon’ unu ise ilk defa bir yapımda seyrettim. Soğuk, duygusuz bir karakteri başarılı bir şekilde canlandırarak benim beğenimi kazandı. Sonrasında karakterindeki değişimi de başarılı bir şekilde yansıttığını görüyoruz .

Konuya bakacak olursak adından da anlaşılacağı üzere bir radyo hikayesi. Radyoda çaylak yazar olan  Song Geu Rim’in, yazar olabilmek için ünlü bir oyuncu olan Ji Soo Ho’yu  programında dj olmaya ikna etmeye çalışması ile başlıyor dizi. Yapılan radyo programları ile birlikte bölüm bölüm  ikilinin yakınlaşmalarını izliyoruz. Dediğim gibi yormayan,türlü oyunların olmadığı, sorunların çabucak çözüme kavuştuğu çerezlik bir yapım.

Konusunun radyo, ana karakterinin de yazar olmaya çalışan bir kız olduğunu duyduğumda alt metinlerin sağlam bir yapım seyredeceğimi düşünmüştüm. Lakin Radio Ramance bu anlamda bekleneni veremiyor. Klişe kalıpların dışına çıkamayıp, farklı bir tat bize sunamıyor maalesef. Kafamın dolu olduğu bir zamanda  ben seyrederken keyif aldım. Fazla bir beklentiye girmeyerek, boş zamanı olanların seyretmelerini tavsiye ederek ayrıntılı replik yorumlarıma geçmek istiyorum.

 Radio Romance Replik ve Yorumları

Kurgu bu ya Ji Soo Ho dünya çapında da adı duyulmaya başlanan dramaların aranan yüzü, şöhretinin baharında  yakışıklı oyuncumuz. Her şeyi mükemmel, ailesi tapılası, yaşantısı özenilesi.Ama hepsinin bir kurgudan ibaret oluşunu dizi ilerledikçe anlıyorsunuz. Tüm bu şafşatalı hayatının ötesinde Ji Soo yapayalnız, Ji Soo tam bir çaresiz. Bakışları ustaca yansıtmışlar, gözleri konuştu sanki tüm dizi boyunca Ji Soo’nun. 

Ji Soo Ho’nun evlatlık olduğu gerçeği ve üvey annesinin oğluna anlatış şekli tüylerimi ürpertti. Hediye olarak da atkı alıp, onu boynuna bağlayarak benimsin demesi güzel bir metafor olmuş Ji Soo ya gerçekten üzülüyorsunuz. Herşeyi yalan bir hayat içinde bogulduğunu onun gibi siz de hissediyorsunuz.

Song Geu Rim ise annesinin gözlerini kaybetmesinden sonra onunla birlikte radyo dinlemeye başlamış, iyi bir yazar olmak isteyen azimli kızımız. Dizinin ilk bölümlerindeki Ji Soo’yu dj olmak için ikna etme girişimleri oldukça eğlenceliydi.Hep iyi yazmak istediğini söylüyordu lakin öyle ahım şahım bir senaryosunu dizi boyunca göremedik. Ama radyoyu Ji Soo’ ya anlatma şekli oldukça hoşuma gitti.

İlk başlarda da belirttiğim gibi dizide pek de entrika yok. Annesi sürekli olarak  kariyerini etkilememesi için radyoyu bıraktırmaya çalışıyor. Pek de başarılı olamıyor. Ji soo radyo işini yavaş yavaş seviyor, programlar akarken aynı zamanda aşkı da tekrardan bulmasına şahit oluyorsunuz. Tekrardan dedim çünkü Song Ge Rim ile çocukluktan tanıştıkları ve birbirlerinin ilk aşkları oldukları ortaya çıkıyor. Ji soo ilk görüşte tanısa da aşkını Song Geu Rim’in farketmesi biraz zaman alıyor. Yapımcının da dediği gibi Song Geu Rim’in farketmesi birazcık yavaş. Yıllardır ondan hoşlanan yapımcısını da fark edemiyor..

Yapımcı Lee oldukça eğlenceli bir karakter. Dürüst, işini iyi yapan yumuşak huylu ne yazık ki ikinci adam.  Ji soo ile kapışmaları beni epey bir eğlendirdi. Finalinde ona dair mutlu bir son izleyemedik lakin fedakarlığını alkışlayarak uğurladık. Yan rolleri ben oldukça başarılı buldum. JinTea Ri de eğlenceliydi ve Ajussi ile hikayesini severek takip ettim

 

Yaptıkları radyo programlarından ikisi oldukça duygusaldı. Arkadaşının hastalanması sonucu onunla birlikte  mezun olamayacaksa sınıfta kalmayı tercih eden küçük çocuk ile altı aylık ömrü kalan kızın yayında babasını çağırması hüzünlendirdi.

Son Geu Rim’in kıyafetleri ve saçlarının tam bir fecahat olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Son bölümlere doğru birazcık da olsa düzeltmeye çalıştılar lakin güzelim kızımız pejmürde halden bir türlü kurtulamadı. Sorarım size ey senaristler yakışıyor mu hiç top starımızın yanına hiç:) Taktığı küpelerde oldukça ilginçti, uzun küpeyi severim lakin pek yakıştıramadım sanki …

Son bölümlerde ikilinin ilişkisi yoğunlaştıkça Ji soo ‘nun yumuşayıp,sevgi dolu birine dönüştüğüne şahit oluyoruz. Song Geu Rim’ de onu kucaklayarak üzüntüsünün dağılmasına yardımcı oluyor. Sorunları beraber el ele aşıyorlar. Genel anlamda mutlu bir son olduğunu söyleyebillirim. Dizinin ortalamasına bakarak Radio Romance finali de diziye uygun olmuş.

Son söz olarak; Radio Ramance seyrederken keyif aldığım ancak bir yıl sonrasında hatırlamayacığım türde bir yapımdı. Radyo programı yapmalarına rağmen; Ost içerisnde ahım şahım bir parçasına rastlamadım.  Geçişlerde kullandıkları parçaları beğendim. İşte onlardan biri olan Starlight ile yazımı sonlandırıyorum. Song Geu Rim’in dediği gibi  radyo işi iyi yapıldığında kalplerden çıkan birer ışığa dönüşür, arada sırada dinleyip bu ışıkları yakalamaya çalışalım…

 

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: