Tahtı Neylesin Gönül- Queen For Seven Days Yorumları

Kore Dizileri

Written by:

Tahtı neylesin gönül; yanında duracak  yoldaş olmadıkça. Dünyaya hükmetsen neye yarar; sevdiğinin kalbinde yer bulmadıkça. Anlamsızdır savaş; kanatır yaraları, kuş tüyü yatakta aratır rahatı. Olsan da dünya cihanı; sağlamaz fayda huzuru bulamadıkça …

Queen For Seven Days   işte kazananın olmadığı bu savaşı anlatan duygu yüklü 2017 yapımı 20 bölümlük tarihi bir Kore dizisi. Sadece 7 gün kraliçelik makamında kalabilen devrik kraliçe  Chae-Gyung’un  bu noktaya nasıl geldiğini ustaca anlatıyor. Queen For Seven Days  konusu itibariyle iki prensin kral olma yolundaki rekabetlerini yakın merceğe alarak, kızımızın masum aşkını da hikayeye ekliyor. Peki  Chae-Gyung’un aşkı kardeşleri taht hırsından uzaklaştırmaya  yetebilecek midir? Yoksa bu aşk savaşı daha da alevlendirecek, büyütecek midir?

Queen For Seven Days  oyuncularına bakacak olursak devrik kraliçemizi güzel oyuncu Park Min Young oynuyor. Sungkyunkwan Scandal gibi bir tarih dizisinde seyretmiştim kendisini lakin erkek kılığında olduğu için o dizide; Queen For Seven Days’deki hanım hanımcık hallerini görmek oldukça keyifli idi. Hanbok Park Min Young’ a  pek bir yakışmış 🙂 Kralımız Lee Yong’u oynayan  Lee Dong-Gun ise tek kelime ile harikaydı. Daha önce bu kadar güçlü duran, koltuğuna yakışan bir kral görmemiştim. Kralımız sensin  Lee Yong, seni zalim yapan tarih utansın:) İşte diğer kral adayımız prens rolünde ise Yeon woo jin oynuyor efendim, yorum yapmak istemiyorum, sizler tarafımı anladınız:):)

Queen For Seven Days 1.bölümü itibariyle kraliçenin makamından azledilerek idam sehpasına çıkarıldığı sahne ile başlıyor ve sonrasında hikayenin 6 yıl öncesine giderek bu duruma nasıl gelindiğini anlatmaya çalışıyor. Merak duygusunun kaybolmadığı, içinde koşulsuz aşkı bulabileceğiniz güzel bir tarihi yapım. Henüz seyretmediyseniz; şans tanımanızı tavsiye ederim. Finali ile bazı bünyeleri tatmin edemese de bu anlamsız savaşa yakışan bir sonu olduğunu düşünüyorum. Soru işaretleri bırakmadan tamamlanan yapımı tüm tarihi dizi sevenlere öneriyorum. Kral Lee Yong sevgisi gönlünüzde payidar kalacaktır:) Yazının devamı spoiler içeren ayrıntılı yorum bölümüdür. Seyretmeden okumayınız.

Queen For Seven Days Yorum ve Replikleri

Queen For Seven Days’in ilk bölümlerinde kralın tahta çıktığı ilk dönemler ile prensin gençlik dönemleri anlatıyor. Çocuk oyuncu tercihleri son derece yerinde olmuş. Prens Yeok’un çocukluğunu oynayan oyuncumuz  Yeon Woo Jin’ e ancak bu kadar benzeyebilirdi.Basit bir olayla  Prens Yeok’un sürgüne götürülmesi dışında hikaye de gerçekten sürükleyici ve yerindeydi. Chae-Gyung’un  aklı bir karış havada uçarı halleri; prens ve kralla olan dostlukları görülmeye değerdi. 4. bölümün sonunda dizi  beş yıl atlayarak prensin sürgünde ölümden kurtularak  başkente dönüşü ile devam ediyor. Bundan sonra başlıyor hikayemiz.

 

Kral Lee Yong görünüşü, kıyafetleri, asil duruşu ve konuşmaları ile tam bir kral gibiydi. Şimdiye kadar seyrettiğim tüm tarihi kore dizilerinde koltuğa bu kadar yakışan bir kral görmemiştim. Başlarda iyi bir kral olan Lee Yong babasının vasiyetine oldukça içerleyerek gitgide hırslandı. Ne yazık ki sevgisizliği onu da zalimleştirdi. Babası tarafından onaylanmaması ve yanında toplanan yandaşların söylemleri gözlerini iyice kör etti.

Prens Yeok’un  çocukluğunda sahip olduğu  karakter son derece hayran bıraktırırken, sürgünde iken kendisini abisinin öldürtmeye çalıştığını düşünerek hırslanmasıyla bir anda değişti. Ne için bu kadar kral olması gerekiyordu ki; abisi o kadar da kötü bir kral değildi harekete geçtiğinde. Salyangoz gelinleri hareketi ile kendisi kışkırtarak abisini iyice zalimleştirdi. Chae-Gyung’un sorduğu soru tam olarak yerindeydi ‘Bu kadar kral olmayı istemenin nedeni nedir, illa ki kral olman mı gerekiyor. Sonunda bunu anlamasına rağmen, her şey için geç kaldı.

Chae-Gyung ise masum, çocuklukta sevdiği prensine son derece sadık bir aşık kızcağızdı. Bu kadar ihanetin, entrikanın içinde yer almaktan tiksenerek baktı tüm dünyaya. Kralı  Lee Yong’u da içten içe seviyor, aile gibi görüyordu. Hiç bir zaman tam olarak reddedemedi kralı, hep neden prensle evlenmemize izin verdinizdedi. Kral belki farklı şekilde söyleyebilseydi aşkını farklı olabilirdi belki bu yazı.

Tarihi dizilerin çoğunda olduğu gibi Queen For Seven Days’de de pek çok entrika ve olay vardı. Çiftimiz hapishanelere düştü, zehirlendi, suçlandı, şehrin kapısına bile asıldı. Kralın yandaşlarının kötü niyetleri tüm olayları daha da karmaşık hale getirdi. Kralın cariyesi ve Chae-Gyung’un babasının sadakati duygulandırdı beni.

Ben bu dizide en çok Kral Lee Yong’un Chae-Gyung’a duyduğu imkansız aşkından etkilendim. Kendi bile fark etmeden; aşkı bilmeden aşka yakalandı yüce kralımız. Çok hazırlıksızdı, çok zamansızdı. Bekledi sevdiğini; tutmak istedi ellerini. Ne yazık ki çocukluktan bağlandığı Prens’i bırakmadı Chae-Gyung’a. O yüzden daha da zalimleşti, aralarını bozmak için sırf ihanetini göstermek için evlendirdi. Ne yazık ki işe yaramadı, evlilik ile bağlarının sağlamlaşacağını hesaplayamadı. Sarayda bir odada esir tutuğu zaman Chae-Gyung’u her gün ziyaret ettiği sahneler çok güzeldi…Keşke farklı olabilseydi her şey…

Prens Yeok ile Chae-Gyung’un evlilikleri yalanlar ile kurulu olarak başladı, sonrasında kızımızın çabası ile Prens tüm gerçekleri anlatarak işleri düzelmeye çalıştı. Amacına ulaşıp kral olunca ise hiçbir şey son bulmadı. Asıl zorluklar bundan sonra başlayacaktı. Kralın tahtı bırakırken kardeşine söylediklerinde çok haklıydı; taht yalnız acı getirir.

Nitekim öyle oldu; ilk sahnede gösterilen sahne gerçek oldu. Chae-Gyung’a kraliçe olduktan 7 gün sonra azledilerek idama bile mahkum edildi.Kral Yeok onu kurtarsa da saraya dönmeye bir türlü ikna edemedi. Chae-Gyung’a tüm bu kirli oyunlardan yorularak ailesinin yasıyla birlikte sesiz bir yaşamı tercih etti. Prens Yeok’u o çok istediği tahtla birlikte bıraktı.

Ne kadar anlamsız değil mi, kralsın yanında sevdiğini bile tutamıyorsun.Kralsın, koruyamıyorsun; Kralsın, güvenemiyorsun. Bizlere de bu hikayeden hırsın ne kadar yakıcı bir illet olduğunu öğrenmek düştü. Ez cümle ‘Tahtı neylesin gönül; yanında duracak  yoldaş olmadıkça.’ Kral  Lee Yong dediği gibi dünya tahtı isteyenin olsun, ol yalnız sen benim kadınım …

 

 

4 Replies to “Tahtı Neylesin Gönül- Queen For Seven Days Yorumları”

 1. merve dedi ki:

  Bu dizi bu aralar kanal 7 ekranlarında yayınlanıyor dublaj sevmediğim için izlemiyorum.Bilgisayardan izleyecektimm ama lee dong gun un imkansız aşkını görünce izleyesim gelmedi hep böyle adamlar 2.plana atılıyor 🙁

  • admin dedi ki:

   Evet, Ömre Bedel’e :)denk geldim, keşke ismini değiştirmeden Yedi Günlük Kraliçe yapsalarmış:)ben de Kore dizilerini dublajlı seyredemiyorum dediğin gibi:) Lakin tarihi Kore dizilerini seviyorsan Queen For Seven Days’i kaçırma derim.Çok heyecanlı ve anlamlı bir diziydi. Lee dong gun çok iyi oynamış gerçekten ama Prens Yeok’u seyredip sevenler de epey fazla idi. Zaten sonuna gelince bir seçimin de anlamsız olduğunu anlıyorsun. Muhabbetle🌿🌿🌿

 2. Sema dedi ki:

  Dizi bittiginde resmen ask acisi cektim cha gyung dan daha cok asik oldum yeoka bence bu dizinin krali yeokdu en cok o yakisiyo bu diziye ve cha gyung a ama cok kisa sürdü ben internetten izlemeye devam ediyorum bidaha yayinlansa yine izlerim.

  • admin dedi ki:

   Doğrudur efendim, Herkesin zevkine kimse karışamaz:) sonuçta. Ama benim gönlümde yaradır Kral Lee Yong, ben de sizin gibi açar arada seyrederim. İyi diziydi Queen For Seven Days. Muhabbetle🌿🌿🌿

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: