Tek Kişilik Ordu- Vagabond Yorumları

Kore Dizileri

Written by:

Lee Seung-Gi’ nin tek kişilik bir ordu edasıyla devletlerle savaştığı Vagabond yorumuna hoşgeldiniz efendim. Vagabondu seyrederken sıradan bir adamın neler yapabileceğine inanamayacaksınız, her bölüm yok artık diyerek gülmek ile ağlamak ikileminde kalacaksınız. Gerçekten yıldırım düşse Cha Del Gun ölmez ben ona inandım:)

Aksiyonu bol, tahmin edilebilir kirli oyunlar yumağıydı tam olarak Vagabond. Ortalarda seyir zevki düşse de sonlara doğru toparladı , 2. sezona göz kırparak aramızdan ayrıldı. Seyretmezseniz bir şey kaçırmazsınız diyor, Le Seung Gi’nin başarılı performansını takdir ediyorum.

Vagabond Yorum ve Replikleri

Bir uçak kazasıyla başlıyor dizimiz, Fas’tan Afrika’ya kadar uzanıyor hikayemiz. Bu kazada yeğenini kaybeden Cha Del Gun , kirli oyunun ipini buluyor ve ipi tutanı bulmadan bırakmıyor. Kore hükümetini dize getiriyor, ajanları kukla ediyor. Dizinin en büyük handikapı buydu maalesef basit bir dublör olan Cha Del Gun’un pek çok paralı askeri haklaması bir süre sonra inandırıcılığını yitiriyor, yok artık dedirtiyor.

Ancak hakkını vermek lazım Lee Seung-Gi  çok iyi bir iş çıkarmış, tabi ki dublör kullanıyordur ama bu yorucu işte ustalıkla oynamış. Maalesef Suzy’nin onun kadar iyi olduğunu söyleyemiyorum. Çaylak Go Hae-Ri pek çok yerde varlık gösteremiyor, bayan bacak olmaktan öteye geçemiyor.

Efendim pek çok Kore dizisinde olduğu gibi burada da işler başkana kadar gidiyor, uçak kazamız basit bir uçak kazası olmaktan çıkıyor. Kendisini vatansever sayıp yolsuzluk yapan siyasetçiler, adaleti sağlamaya yeminli lobiciler, hainler, kuklalar ne ararsan var dizide. Türkiye’de böyle bir dizi yapılsa yer yerinden oynar herhalde, devletin kademelerinde tek bir doğru adam bulamıyorsunuz, medyayı polisi yargıyı istediği gibi kolaylıkla kontrol eden yapıları açıkça görüyorsunuz. O mahkemeye getirilme sahnesi neydi öyle, tüm ülke bunları öldürmek için birleşti ama yine de başaramadı.

Dizide oklar hep Jessica’yı gösterirken gerçek suçlunun Edward olduğu gösteriliyor. Dizinin başından beri bu Edward çok sessiz, her suçu kabul ediyor diyordum varmış bir bildiği. Jessica’nın suçu kabullenip ekibimizi ortadan kaldırmaya çalışması o zeki kadından beklenmeyecek amatör bir hareket olmuş ama yine de ölümsüz Cha Del Gun kadar rahatsız etmiyor. Jessica’yı oynayan Moon Jeong-Hee çok iyi oynamış, kıyafetleri albenisi diziyi keyifli hale getirdi.

Shin Sung-Rok çok pasif kalmış dizide, neden bu projeyi kabul ettiğini anlamadım. Mantıklı, görevine sadık iyi bir ajanı oynadı ama dediğim gibi pek parlak bir rol değildi.

Ben başkanı çok beğendim, konuşma tarzı, duruşu rolüne oldukça yakışmış. Kendi hesapları ikinci adamın ihanetiyle boşa çıkıyor, sonunda bir parça da olsa büyük oyunu anlayabiliyor. Cha Del Gun’a söylediği, yıldırım düşse ölmeyeceksin lafı beni çok güldürdü:)

Cha Del Gun ile Go Hae Ri arasında bir yakınlaşma gösterselerde o kadar kovalamaca ve çatışma arasında romantik bir sahne seyredemiyoruz, yine de çiftimizi yakıştırıyoruz.

Vagabond Final bölümü biraz üstünkörü olmuş, kötüler yine düzenlerini kurmuş, yapılanlar unutulmuş. Cha Del Gun’un örgüte katılıp güvenilir bir pozisyona gelmesi, Go Hae Ri’nin Jessica ile lobici olmaya gitmesi fazla abartılı gelse de tüm hikayeyi bir sezonda bitirmek istememiş senaristler ve 2. sezon yapmayı istemişler. Olursa seyreder miyim emin değilim ama Vagabond’a güzel Fas sahneleri için teşekkür ederim, Türkiye’ye de bekleriz Cha Del Gun :):)

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: