Train To Busan- Kore Filmi İncelemesi

Kore Filmleri

Written by:

Zombilere inanır mısınız? Yaşadığımız dünyada pek de olası gelmiyor değil mi? Abartılı film sahnelerinde rastladığımız canavarlar; gerçek hayatta karşımıza öylece çıkmazlar. O yüzdendir belki de korkusuzca bu filmleri izleyişimiz; zombileri sevişimiz, döne döne anlatışımız. Ya gerçek olsalardı, ya her şeyin normal seyrinde devam ettiği bir günde birden bir zombi karşımıza çıksaydı? Ne yapardık? Nasıl davranırdık? İşte bu soruları bizlere sordurtan bir film Train to Busan. Olmayacak şeyleri gerçek yapan film; en absürd senaryolarda bile insan kalabilmeyi anlatan film…

Train to Busan; aksiyon sahneleri ile bezeli bir zombi kaçış hikayesi gibi görülebilir lakin ondan çok daha fazlası. İçinde iyiliği barındırıyor; ölsen bile iyi ol; ölsen bile güzel öl dedirttiriyor. O zaman sadece kendisi için saldıran zombilerden bir farkın olur; insan yaşamın işte o zaman bir anlam bulur.

2016 Güney Kore yapımı olan Train to Busan’ın korelilerin elinden çıktığı çok belli. Bu kadar absürt bir konuyu; insan duyguları üzerinden bu kadar naifçe anlatabilmeyi bir tek Koreliler başarırdı zaten. Zombi kaçış filminde ağlanır mı demeyin; bu filmde ağlıyorsunuz? Çünkü dediğim gibi zombi filminden çok daha fazlası.

Train to Busan oyuncuları arasında Gong Yoo var. İşkolik bir sermaye yöneticisi olan ilgisiz bir babayı oynuyor. Ben Gong Yoo’nun ne kadar sempatik ve sıcakkanlı olabileceğini pek çok dizisinde gördüğüm için bu soğuk karakteri çok iyi oynadığını söyleyebilirim. Oyunculuğunu beğenmeyenler olmuş lakin ben başarılı buldum. Diğer roller arasında Live dizisinde gördüğümüz Jung Yoo Mi  var. Aynı zamanda  Kim So Ahn ve Ma Dong Seok oyuncular arasında.

Benim gibi korku filmlerine endişeli yaklaşıyorsanız; Train to Busan’a korku filmi yerine daha çok aksiyon ve gerilim filmi denilebilir.  Hatta dram kısmı daha ön plana bile çıkıyor ara ara. O yüzden gönül rahatlığıyla seyretmeye başlayabilirsiniz. Aşağıdaki kısımlar ağır spolier içerdiğinden seyretmeyenlerin devam etmemesini öneririm. Seyredin gelin efendim; tartışalım…

Train To Busan Yorumları

Zombiler gerçekten güzel yansıtılmış filmde. Oldukça hareketliler ve ısırılan bir kişinin hemen zombiye dönüşmesi de ne denli büyük bir felaket ile karşı karşıya kalındığını güzel yansıtmış. Bir anda etrafınızı sarıyorlar zombiler; birken bin oluyor. Dehşet bir tablo.

Zombilerin neden çıktığı; nasıl oluştuğu veya nasıl biteceği ile bilgi içermiyor film. Sadece insanların bu durumla nasıl başa çıkacağı yansıtılmaya çalışılmış. Beni rahatsız etmedi bu durum. Asıl rahatsız eden insanların birbirlerine karşı tutumuydu. Vagonun kapısını kapatmaları; diğer vagondan gelenlere virüslü muamalesi yapıp girişe sürüklemeleri; şirket başkanının yaptıkları vahimdi.

Filmde sıkıntılı bir baba-kız ilişkisi izliyoruz. Çalışmaktan kızının  doğum gününde geçen sene aldığı hediyeyi tekrardan alan bir baba profili var karşımızda. Her şeyin önemsizleştiği bir durumda ne kadar yanlış yaptığını anlıyor lakin durum çok geç.

Gereksiz pek çok ölüm göstermişler filmde. Mesela baba ölmeyebilirdi de bence boksör adamın ölmesi yeterince acıyı yaşatmıştı bize. Keşke babamız sağ kalsaydı dedirtti bana. Bu kadar zor bir savaştan sadece bir hamile kadın ve çocuğun sağ çıkması da oldukça ironik olmuş. Yine de ben pek beğendim filmi. Seyrettirin efendim; fedakarlığı görsünler; insanca yaşamak ve insanca ölmenin onurunu bilsinler ….

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: