2018 Yılının En İyi Kore Dizileri

Öneriler

Written by:

Bir yılı daha geride bırakırken sıra bir klasik olan yılın en güzel Kore dizilerini listelemeye geldi. 2018’de Kore dizileri pek çeşitli ve orijinaldi. Hayranlıkla takip ettim, vakit buldukça seyretmeye özen gösterdim. Şu listemde görebileceğiniz gibi 2018’de toplam 20 Kore dizisi seyrettim:) Merak ettiğim bir üç diziyi daha seyredip 2018 defterini kapatmaya karar verdim:)

Yorumladığım Kore dizilerinden bana göre en iyi ilk 16’sını aşağıda sıralayacağım. Zevk meselesi olduğu için herkesin sırasının farklı olacağının farkındayım. Ben de birkaç dizide kategoriler farklı olduğundan çok zorlandım. Yazdığım yorum yazılarında çoğunu neden sevip neden sevmediğimi ayrıntılı yorumladım. Sizin sıranızı da merak ediyor ve bu en iyi kore dizileri listesinin 2018’de başlayan Kore dizilerini içerdiğini hatırlatıyorum. Geri sayım başlasın o zaman:)

16. Wok Of Love

Sağlam bir oyuncu kadrosu ve iyi bir hikayeye sahip olmasına rağmen bekleneni veremeyen 2018 Kore dizilerinden Wok Of Love. Absürt komedi olarak başlayıp  sonraki bölümlerde bu absürtlüğünü kaybederek zengin- fakir dramına bağlaması tam bir kafa karışıklığı. Yine de bir lokantanın  sıfırdan başlayarak kendini kanıtlamasını seyretmek oldukça heyecanlı, çalışanların bir aileye dönüşmelerini görmek oldukça bağlayıcı. Detaylı yorumlarımı şu yazıdan okuyarak seyredip seyretmeye karar verebilirsiniz.

15. Pretty Noona Who Buys Me Food 

Büyük bir beklenti ile başladığım Pretty Noona Who Buys Me Food  benim için tam bir hayal kırıklığı idi. Aşkın zaman,mekan tanımadan yaşanması gerektiğini öğrenebileceğimiz bir yapım değil maalesef bu dizi.Oyuncuların hatırına bu listede:) Detaylar için şu yazıya bakabilirsiniz.

14. Secret Mother

Ufak Tefek Cinayetlere benzettiğim Secret Mother’ı ben beğendim açıkçası pek çok olayı baştan tahmin edebilmenize rağmen keyifle seyrediyorsunuz, diğer bölümü merak edip sıkılmıyorsunuz. Utc’den daha tutarlı ve heyecanlı bir dizi olduğunu söyleyebilirim. Yer yer bazı yan karakterlerin hikayeleri tat vermese de ana hikayedeki iki kadının performansını beğendim. Finali de güzel bir mesajla kapatmışlar,heyecanlı bir ev hanımı dizisi yapmışlar.  Detaylar şu yazımdadır.

13.About Time

Ortalamanın bir tık üstüne çıkan yapım olarak değerlendirebiliriz  About Time’ı .Ancak böylesi iyi bir konunun, iki başarılı oyuncu ile efsaneleşmesini isterdi gönül. Maalesef dizide gereksiz uzatılan konular ile tanımlayamadığınız bir eksiklik duygusunun peşinizi bırakmadığını hissediyorsunuz. Keşke  Lee Do Ha ile Choi Mi Ka aşkını daha çok hissedebilseydik diye hayıflanıyorsunuz. Yine de güzel seven bir Lee Do Ha karakterini barındırdığı için bile seyredilesi bir yapım. Detaylar şu yazımdadır.

12.Live


Polis olmanın ne denli mücadele gerektiren; zorlayıcı ve bir o kadar da kutsal bir meslek olduğunu ustaca anlatan güzel bir yapımdı Live. Oldukça gerçekçi sahneleri, iyi senaryosu ile beni tatmin etti. Detaylara şu yazıdan ulaşabilirsiniz.

11. Partner For Justice

En İyi Kore dizileri listemizin 11. sırasında bir medikal polisye dizi olan Partner For Justice var. Partner For Justice, adım adım katilin kim olduğunu bize gösteren heyecanlı bir suç dizisi. Savcılık, adli tıp ve emniyet üçlüsünün koordineli çalıştığı dizide,öncelikle otopsi yapılan cesedin nasıl öldüğü tespit edilmeye çalışılıyor, sonrasında cinayetin şüphelileri bir bir sorgulanmaya çekiliyor. Detaylar şu yazımdadır.

10. Witch’s Love

12 bölümünü de bir çırpıda bitirdiğim Witch’s Love 2018’in en sevimli, şeker mi şeker Kore dizilerinden biri olarak karşımıza çıkıyor. Daha ilk bölümden kalbimi çalan dizi, farklı konusu ile bilim-kurgu literatürüne pek bir şey kazandırmasa da, tek bir şeyi çok iyi öğretiyor.  Cadılar da sever efendim, hem de nasıl sever 🙂 Detaylar şu yazımdadır.

9. Terius Behind Me

Bir casus dizisi olmaktan ziyade daha çok keyifli bir aile yapımı olan Terius Behind Me, So Ji Sub faktörünü son derece iyi kullanıyor ve senaryo kopukluklarına rağmen seyredenleri mutlu etmeyi başarıyor. Yalnız yaşayan bir ajanın kod adı çocuk bakıcısı:) operasyonuna katılmasıyla değişen hayatını konu edinen dizimizde yer yer aksiyon sahneleri yer alsa da, bana göre Terius Behind Me tam bir ajumma dizisi olmuş, So Ji Sub’a ise baba rolü cuk oturmuş:) Detaylar şuradadır.

8. Suits

2019 yılında 8. sezonuna başlayacak olan Amerikan dizisi Suits’den  aynı adla uyarlanan dizimiz, 16 bölüm olması sebebiyle pek de doyurucu olmasa da zengin kadrosu; senaryosu ile 2018’in başarılı Kore yapımları arasında kendine yer buluyor. Ben seyretmekten oldukça keyif aldım; tam tüm karakterlere alışmışken apar topar bitmesine epey bir kızdım. 25-30 bölüm olup biraz daha davaları ve karakterleri derinlemesine  gösterebilselerdi efsane hukuk dizileri arasında yer alırdı Suits. Detaylar şuradan ulaşabilirsiniz.

7. A Poem A Day

Çok da iddialı olmayan ama içinde hazineler barındıran diziler vardır ya işte A poem a day’de o dizilerden biri. 2018 kore dizileri içerisinde kalplerimiz de yer edindiği kesin. Kore’de pek reytingleri iyi gitmemiş olsa da şiir ve edebiyatı çok seven şahsım için A poem a day’ın yeri her zaman ayrı olacaktır. Dizide kesinlikle entrika yok; ayak oyunları yok; sürpriz yok; ama aşk var; şiir var; harikulade insan hikayeleri var. Detaylara şu yazıdan ulaşabilirsiniz.

6. The Miracle We Met

Geldik 2018’in en iyi 6 dizisini sıralamaya:) Altıncı sıramızda absürt bir dizi olan The Miracle We Met var. Aile olabilmenin önemini; sevginin kıymetini; iyi niyetin değerini gözler önüne seren absürt mü absürt etkileyici bir Kore dizisi The Miracle We Met. Tüm absürtlüğünün, mantık tanımazlığının aksine sıcacık bir aile hikayesi bırakıyor yanınıza. Zenginliğin, güzelliğin ve kariyerin ötesinin bir gönüle girebilmek olduğunu öğretiyor usulca. Öldüğümüzde bile hatırlanabilmenin sırrını fısıldıyor kulaklarımıza. Detaylar şu yazımdadır.

5. What’s Wrong With Secretary Kim?

Romantik komedinin hakkını veren What’s Wrong With Secretary Kim, beklentileri boşa çıkarmayarak karamel tadında tatlı bir aşkı anlatıyor. Tebessümle baktırıyor, hayranlık uyandırıyor. Klişelerle dolu olsa da asla sıkmıyor, kötü sürprizlerle germiyor. 2018’in tartışmasız en iyi romantik komedisi olsa da en iyi kore dizileri sıralamasında maalesef 5. sırada yer aldı. Çünkü rakipler çok güçlü 🙂 Seyretmeyen kaldıysa detaylar şuradadır.

4. Eulachacha Waikiki 

2018’in en iyi komedi dizisi olan Eulachacha Waikiki  listenin dördüncü sırasında olmayı sonuna kadar hak ediyor. Hala seyretmediyseniz şu yazıyı okuyup bir an önce başlayın derim.

3. Memories Of Alhambra

Listemizin 3. sırasında yer alan Memories of Alhambra bir modern çağ masalı yaşatıyor; Granada, gitar ve Hyun Bin ile gerçeklikten koparıyor, sihre inandırıyor. İlk 10 bölümünü soluksuz seyrettim, oyunun içindeymiş gibi gerildim. Finalin havada kaldığını düşünsemde Kore dizisi seven her bünyeye bu masalı kaçırmamalarını öneririm. Detaylar şu yazımdadır.

2. My Ajusshi

Öyle bir dizi ki My Ajusshi her bölümü ile size hayatı yeniden sorgulatıyor, düşüncelere daldırıyor. Kimi zaman umut oluyor;  iyi insanların varlığına inandırıyor. Kimi zaman yara oluyor, çaresizliğe ağlatıyor. Aşktan üstünü  de varmış dedirttiriyor.  En önemlisi ise bunları sizin benim gibi sıradan insanların öyküleri ile  anlatıyor. Kesinlikle 2018 senesinin en iyi yapımlarından birisi. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

1.Mr Sunshine

Listemizin ilk sırasında ise görselliği ve şiirselliği ile muhteşem bir yapım olan Mr. Sunshine var. İlk sıra için My Ajusshi ile Mr. Sunshine arasında çok kararsız kalsam da büyük prodüksiyonun hatırına Mr. Sunshine ‘nın listenin başında olmasına karar kıldım. Lakin iki dizi de bu yıl gönlümün birincileri oldular. Mr. Sunshine yorumlarına şu diziden ulaşabilsiniz.

2 Replies to “2018 Yılının En İyi Kore Dizileri”

  1. ruhsadan inciler dedi ki:

    hey maaşallah mr.sunshine i hala izleyemedim adamda bi iticilik var benim açımdan o yüzden olsa gerek ama Secretary Kim ve Waikki yi tek geçerim 😀

    • admin dedi ki:

      O kadar iyi oynamış ki Mr. Sunshine’da ve hikayesi o kadar hüzünlü ki şimdi yazarken bile gözlerimi dolduruyor. Ben çok sevdim, dram kaldırabilen herkese de seyretmelerini öneririm. Senin gibi iyi bir blog yazarı seyretme planını yapmıştır zaten, kayıtsız kalamaz:)Şimdiden iyi seyirler dilerim, yorum için teşekkür ederim. Muhabbetle🌿🌿🌿

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: