Tarihi Kore Dizileri Önerileri

Öneriler

Written by:

Tarihi Kore dizileri, Güney Korelilerin  zengin kültür miraslarına sahip çıkarak; popüler dünyaya aktardıkları muhteşem yapımlar.  Bu muhteşem yapımlar içerinde neler anlatılmıyor ki, türlü entrikaların döndüğü taht oyunları; ihtişam içerisindeki kraliyet aileleri; zulüm altında ezilen köleler; kraliçe olmaya azmeden cariyeler. Tüm bu hikayelerin yanı sıra kar kalıyor bize gördüğümüz kıyafetler, gelenekler binbir türlü güzellikler …Bir kralın direnişine de tanıklık ediyorsunuz kimi zaman; bir ustanın yetiştirilmesine de. Kore’nin kuruluşu  da  gösteriliyor çöküşü de.

Sevdiğine mendil işleyen güzeller; eşine şiir yazan beyzadeler. Ayrılmıyor bu dizilerde sudan bahanelerle sevgililer. Savaşa gidiyor; idam ediliyor da yine de pişmanım demiyor birbirine eşler.

İşte biraz resmiyet, tarih ve kültür seviyorsanız müptelası oluyorsunuz tarihi kore dizilerinin. Benim gönlümde de hep ayrı bir yeri var. Trt’de dublajlı yayınlanan yapımları seyreden biri olamasam da 2010 yılından sonra yayınlanan pek çok tarihi diziyi seyrettim ve güncel tarihi kore dizilerini de seyretmeye devam ediyorum. Şimdilik liste kabarık olmasa da güncel seyrettiklerimi  de ekleyerek listeyi iyi bir tarihi kore dizileri arşivine dönüştürmeyi düşünüyorum. Listedeki dizilerin hepsi şahsımca seyredilmiş olup; verdiğim linkleri tıklayarak ayrıntılı yorum yazılarıma ulaşabilirsiniz. İyi seyretmeler efendim:)

8. Grand Prince (2018)

2018 tarihi kore dizileri arasında yer alan Grand Prince, aynı kıza gönül veren  iki prensin bu aşkın yanında giriştikleri taht mücadelesine de  yer veren 20 bölümlük dizimiz. İyi başlamasa da bölümlerin ilerlemesiyle toparlanan; sadık aşık nasıl olunur kanıtlayan güzel bir seyirlik. Türü sevenlerin beğeneceğini, ilk kez tarihi kore dizisi seyredeceklerin ise diğer alternatifler ile başlaması gerektiğini düşünüyorum. Grand Prince konu ve oyuncuları hakkında detaylı bilgi şu yazıda olup, Grand Prince replik ve yorumları ile dolu ‘Kral sevilmek istiyor’ yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

7.King Loves(2017)

The King  Loves; bana göre; 2017 yılının kıyıda köşede unutulmuş en güzel masallarından biriydi. Biraz da tarihi olması hasebiyle pek seyredeni ve yorum yapanı göremedim. Seyretmeyenlerin çok şey kaçırdıklarını söyleyebilirim. Buram buram romantizim kokan bu hikayeyi; ilk kez aşık olan bir kralın ağzından dinliyoruz. Arkadaşlık ve aşkın güzel kurgulandığı yapımda, tarihi dizilerin olmazsa olmazı taht için yapılan savaşlar  yer alsa da bu entrikaları fazla abartmayarak bizlere keyifli bir hikaye sunmuşlar. Ben güncel takip ederek; merakla bekledim bölümleri. Mutlaka The King  Loves’a şans verin derim.

6.Sungkyunkwan Scandal (2010)

2010 yılı yapımı 20 bölümlük Joseon döneminin  üniversitesinde geçen eğlenceli bir tarihi kore dizisi Sungkyunkwan Scandal. Oldukça yetenekli bir kız olan Kim Yoon Hee; dönemin şartları gereği kız olarak herhangi bir eğitim alma imkanına sahip değildir. Geçim sıkıntısı da yaşayan kızımız bu yeteneklerini kullanmak için erkek kılığında üniversiteye devam etmeyi kafasına koyar. Erkeklerle dolu bu üniversitedeki maceraları ise görülmeye değerdir. Park Min Young, Park Yoo Chun, Song Joon Ki ve Yoo Ah In gibi önemli isimlerin rol aldığı yapımı hala seyretmeyenleriniz varsa bir an önce başlamanızı tavsiye ederim.

5. 100 Days With My Prince

Kaderin birbirine bağladığı iki insanı anlatıyor dizimiz, bir mucizeye inandırıyor. Nikah saatinin şaşmayacağını gösterip,olmayacak insanları birleştiriyor,aşkın büyüklüğünü öğretiyor. Saray entrikaları ile örülü tipik tarihi Kore dizilerinden farklı olarak 100 days with my prince, genelinde küçük insanların büyük hikayelerini konu ediniyor. Detaylar şu yazıdadır.

4.Tree With Deep Roots (2011)

Aksiyonun, sürükleyiciliğin tavan yaptığı muhteşem bir yapım Tree With Deep Roots. Kore alfabesinin yürürlüğe girmeden önce sarayda yaşanan olayları ve faili meçhul seri cinayetleri çözümlemeye çalışıyorsunuz bölümler ilerlerken. Merak duygusu hiç bitmeyen; müzikleri ile duygulandıran her bölümü ile  hüzünlediren bu diziyi kaçırmamanızı isterim.

3.Queen For Seven Days (2017)

Queen For Seven Days   kazananın olmadığı bir savaşı anlatan duygu yüklü 2017 yapımı 20 bölümlük tarihi bir Kore dizisi. Sadece 7 gün kraliçelik makamında kalabilen devrik kraliçe  Chae-Gyung’un  bu noktaya nasıl geldiğini ustaca anlatıyor. Queen For Seven Days  konusu itibariyle iki prensin kral olma yolundaki rekabetlerini yakın merceğe alarak, kızımızın masum aşkını da hikayeye ekliyor. Peki  Chae-Gyung’un aşkı kardeşleri taht hırsından uzaklaştırmaya  yetebilecek midir? Yoksa bu aşk savaşı daha da alevlendirecek, büyütecek midir? Yorumladığım bu güzel dizi ile ilgili detaylar şu yazıdadır.

2.Moon Lovers : Scarlet Heart Ryeo (2016)

Moon Lovers : Scarlet Heart Ryeo, benim geç keşfettiğim 2016 yılında yayınlanmış tarihi bir Kore dizisi. Tam tarihi demek de doğru olmaz sanırım çünkü içinde günümüzden geçmiş zamana yolculuk eden bir kızımızı barındırıyor. Modern zamanlara alışık olan kızımız  krallığın olduğu zamanlarda nasıl yaşayacağına şaşırıyor. Prenslerin taht mücadelelerinin çetin olduğu zamanda prensler arasında kalan kızımızın başına gelmeyen kalmıyor. Güçlü kadrosu ile pek çok dersi içeren bu yapımı seyretmediyseniz bir an evvel bu yaz başlayın. Moon Lovers ile ilgili yazdığım incileme yazım burada olup; bu diziden çıkardığım dersleri derlediğim yazıma da buradan ulaşabilirsiniz.

1.Empress Ki (2013)

Hala Empress Ki seyretmyenlerden misiniz; uzun bölüm sayısı yoksa gözünüzü mü korkutuyor. Hiç korkutmasın,  51 bölümün nasıl geçtiğini kesinlikle anlamayacaksınız. Goryeo’da (Kore) doğan fakat Yuan İmparatorluğuna köle geldikten sonra  imparatoriçe mevkisine yükselen, Ki Sung-Nyang hikayesinden kopamayacaksınız. Krallar arasında seçim yapmanız gerekecektir. Ben sonuna kadar desteklediğim iyilik timsali; Wang Yoo seven olarak azınlıkta olsam da keyifle seyrettiğim efsane tarihi kore dizilerinden biridir Empress Ki  seyredin, seyrettirin efendim 🙂

Bir Cevap Yazın

%d blogcu bunu beğendi: